| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Pracownik na niepełnym etacie a rekompensacja pracy w wolną sobotę

Pracownik na niepełnym etacie a rekompensacja pracy w wolną sobotę

Może zdarzyć się sytuacja, w której pracownik wykonujący pracę od poniedziałku do piątku, będzie pracował także w soboty. Czy pracownikowi na niepełnym etacie trzeba zrekompensować pracę w wolną sobotę?

Pracownik zatrudniony na 1/2 etatu wykonuje pracę od poniedziałku do piątku przez 4 godziny. W 4 kolejne soboty pracował przez 1 godzinę. Czy taką pracę należy mu zrekompensować? Jeżeli tak, to w jaki sposób?

Tak. Za pracę w soboty (w dniach wolnych wynikających z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy) pracownikowi należy udzielić dni wolnych bez względu na czas przepracowany w tych dniach do końca okresu rozliczeniowego. Jeżeli nie ma możliwości udzielenia dni wolnych w tym terminie, pracownikowi należy wypłacić normalne wynagrodzenie za pracę w soboty.

W stosunku do każdego pracownika, w tym także zatrudnionego na część etatu, pracodawca ma obowiązek przestrzegania zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Jeżeli pracownik zatrudniony na 1/2 etatu przychodzi do pracy codziennie od poniedziałku do piątku na 4 godziny, a dodatkowo pracuje w sobotę, to należy wyznaczyć mu jeden dodatkowy dzień wolny w obowiązującym u pracodawcy okresie rozliczeniowym.

Udzielony pracownikowi dzień wolny rekompensuje mu pracę w tym dniu tylko w granicach dobowej normy czasu pracy, czyli do 8 godzin. Natomiast praca powyżej 8 godzin jest pracą w godzinach nadliczbowych dobowych i dlatego powinna zostać zrekompensowana pracownikowi jako praca w godzinach nadliczbowych, tzn. dodatkiem do wynagrodzenia albo czasem wolnym od pracy. Dodatek za pracę nadliczbową dobową w takim dniu wynosi 50% wynagrodzenia (za pracę w nocy pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia).

W przypadku gdy udzielenie dnia wolnego nie jest możliwe, a praca w tym dniu spowoduje przekroczenie przeciętnie 40-godzinnej tygodniowej normy czasu pracy w okresie rozliczeniowym, to dojdzie do pracy nadliczbowej. Pracodawca będzie miał wtedy obowiązek wypłaty, oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatku w wysokości 100% wynagrodzenia. Jeżeli nieudzielenie dnia wolnego nie spowoduje przekroczenia normy średniotygodniowej, to za pracę w tym dniu pracownikowi będzie przysługiwało tylko normalne wynagrodzenie, bez dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.

Podstawa prawna:

● art. 151 § 1, art. 1511–1513 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 896

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »