| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Pracownik na niepełnym etacie a rekompensacja pracy w wolną sobotę

Pracownik na niepełnym etacie a rekompensacja pracy w wolną sobotę

Może zdarzyć się sytuacja, w której pracownik wykonujący pracę od poniedziałku do piątku, będzie pracował także w soboty. Czy pracownikowi na niepełnym etacie trzeba zrekompensować pracę w wolną sobotę?

Pracownik zatrudniony na 1/2 etatu wykonuje pracę od poniedziałku do piątku przez 4 godziny. W 4 kolejne soboty pracował przez 1 godzinę. Czy taką pracę należy mu zrekompensować? Jeżeli tak, to w jaki sposób?

Tak. Za pracę w soboty (w dniach wolnych wynikających z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy) pracownikowi należy udzielić dni wolnych bez względu na czas przepracowany w tych dniach do końca okresu rozliczeniowego. Jeżeli nie ma możliwości udzielenia dni wolnych w tym terminie, pracownikowi należy wypłacić normalne wynagrodzenie za pracę w soboty.

W stosunku do każdego pracownika, w tym także zatrudnionego na część etatu, pracodawca ma obowiązek przestrzegania zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Jeżeli pracownik zatrudniony na 1/2 etatu przychodzi do pracy codziennie od poniedziałku do piątku na 4 godziny, a dodatkowo pracuje w sobotę, to należy wyznaczyć mu jeden dodatkowy dzień wolny w obowiązującym u pracodawcy okresie rozliczeniowym.

Udzielony pracownikowi dzień wolny rekompensuje mu pracę w tym dniu tylko w granicach dobowej normy czasu pracy, czyli do 8 godzin. Natomiast praca powyżej 8 godzin jest pracą w godzinach nadliczbowych dobowych i dlatego powinna zostać zrekompensowana pracownikowi jako praca w godzinach nadliczbowych, tzn. dodatkiem do wynagrodzenia albo czasem wolnym od pracy. Dodatek za pracę nadliczbową dobową w takim dniu wynosi 50% wynagrodzenia (za pracę w nocy pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia).

W przypadku gdy udzielenie dnia wolnego nie jest możliwe, a praca w tym dniu spowoduje przekroczenie przeciętnie 40-godzinnej tygodniowej normy czasu pracy w okresie rozliczeniowym, to dojdzie do pracy nadliczbowej. Pracodawca będzie miał wtedy obowiązek wypłaty, oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatku w wysokości 100% wynagrodzenia. Jeżeli nieudzielenie dnia wolnego nie spowoduje przekroczenia normy średniotygodniowej, to za pracę w tym dniu pracownikowi będzie przysługiwało tylko normalne wynagrodzenie, bez dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.

Podstawa prawna:

● art. 151 § 1, art. 1511–1513 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 896

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK