| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Uprawnienia nauczycieli do wyższego świadczenia urlopowego

Uprawnienia nauczycieli do wyższego świadczenia urlopowego

Specyfika niektórych środowisk pracy nauczycieli nasuwa pytanie o zakres stosowania do nich uprawnień wynikających z Karty Nauczyciela. Dzieje się tak w przypadku nauczycieli zatrudnionych w schroniskach dla nieletnich.

Czy nauczyciele zatrudnieni w schroniskach dla nieletnich powinni być uprawnieni do wyższego świadczenia urlopowego – zgodnie z art. 5 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, w związku z art. 53 ust. 1a Karty Nauczyciela?

Tak, obowiązujące w tym zakresie przepisy wskazują, że nauczyciele zatrudnieni w takich placówkach posiadają takie uprawnienia.

Jak wynika z art. 5 ust. 3 ustawy z 4 marca 1996 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, wysokość odpisu podstawowego na jednego pracownika wykonującego prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze – w rozumieniu przepisów o emeryturach pomostowych – wynosi 50% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Obecnie rodzaje prac wykonywanych w szczególnych warunkach i prac o szczególnym charakterze określa właśnie ustawa z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych.

W załączniku nr 2 do tej ustawy zamieszczono wykaz prac o szczególnym charakterze. W poz. 21 zostali wymienieni nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w:

  • młodzieżowych ośrodkach wychowawczych,
  • młodzieżowych ośrodkach socjoterapii,
  • ośrodkach szkolno-wychowawczych,
  • schroniskach dla nieletnich,
  • zakładach poprawczych

– zgodnie z przepisami ustawy z 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich.

W świetle tych przepisów nauczyciele schronisk dla nieletnich mają prawo do wyższego świadczenia urlopowego.

Podstawa prawna:

  • art. 5 ust. 3 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 592; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 747),
  • załącznik nr 2 poz. 21 do ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. Nr 237, poz. 1656; ost.zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 637).

Autor:

Źródło:

Własne
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

PROMAG S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »