| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Korekta i wyzerowanie opłaconych składek ubezpieczeniowych

Korekta i wyzerowanie opłaconych składek ubezpieczeniowych

Korekta i wyzerowanie opłaconych składek ubezpieczeniowych dotyczy m.in. podstaw składek za wszystkie miesiące, w których dany ubezpieczony świadczył pracę na podstawie umowy zlecenia na rzecz innego pracodawcy.

Nasza firma w marcu 2011 r. podpisała umowę na wykonanie usług medycznych. W celu wykonania zlecenia nasza spółka zatrudniła kilkunastu etatowych pracowników podmiotu, na rzecz którego realizujemy zlecenie. Od marca 2011 r. wypłacamy zleceniobiorcom wynagrodzenia za wykonane usługi, opłacając za nich ZUS i zaliczki na podatek dochodowy. W 2013 r. kontrola z ZUS wykazała, że część naszych zleceniobiorców wykonywała pracę na rzecz swojego pracodawcy. Nasza spółka ma dokonać korekt i wyzerować opłacone składki ubezpieczeniowe. Jak zgodnie z obowiązującymi przepisami dokonać korekt za poprzednie lata, tj. od marca 2011 r. do chwili obecnej?

Korekta, którą są Państwo zobowiązani złożyć do ZUS, polega na „wyzerowaniu” podstaw wymiaru składek za wszystkie miesiące, w których dany ubezpieczony świadczył pracę na podstawie umowy zlecenia na rzecz swojego pracodawcy.

W sytuacji błędnego obliczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne płatnik powinien skorygować deklaracje rozliczeniowe ZUS DRA oraz imienne raporty miesięczne. Korekta powinna obejmować wszystkie miesiące, w których składki były nieprawidłowo obliczane i odprowadzane. Powinni Państwo złożyć w trybie korekty raporty ZUS RCA za ubezpieczonych, którzy świadczyli pracę na rzecz swojego pracodawcy i wykazać zerową podstawę wymiaru i kwoty składek. Oprócz korekty raportu płatnik składa za ten okres także korektę deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.

Osobę wykonującą pracę na rzecz swojego pracodawcy na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z inną firmą uważa się do celów ubezpieczeń za pracownika (art. 8 ust. 2a ustawy systemowej). W podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uwzględnia się również przychód z tytułu tej umowy (art. 18 ust. 1 ustawy systemowej). Na tej podstawie (oraz na podstawie wykładni Sądu Najwyższego) ZUS uznaje, że to na pracodawcy jako płatniku składek ciąży obowiązek obliczania, rozliczania i przekazywania co miesiąc składek na ubezpieczenia społeczne za takiego ubezpieczonego.

Podstawa prawna:

w art 8, ust. 2a, art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 675


Autor:

Źródło:

INFOR LEX Księgowość i Kadry
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

e-agropodatki.pl

Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK