| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Zmiana nazwy firmy a umowa

Zmiana nazwy firmy a umowa

Zmiana nazwy firmy a umowa. Czy po zmianie nazwy firmy należy rozwiązać z pracownikami umowę, wystawić świadectwa pracy i zawrzeć nową umowę?

W wyniku zmiany formy własnościowej naszej firmy nastąpiła zmiana nazwy i adresu zakładu. Pracownicy w umowach o pracę – jako miejsce wykonywania pracy – mają wpisaną jedynie nazwę miejscowości (ta się nie zmienia). Czy w związku z tym powinniśmy z pracownikami rozwiązać umowy o pracę, wydać im świadectwa pracy ze starą nazwą zakładu i zawrzeć nowe umowy z podaniem nowego adresu?

Nie, w takiej sytuacji pracodawca nie rozwiązuje z pracownikami umów o pracę. Nie wydaje więc im świadectw pracy ze starą nazwą i adresem firmy, jak również nie zawiera nowych umów o pracę z tymi pracownikami. Zmiana (w drodze porozumienia lub wypowiedzenia zmieniającego) będzie konieczna (w przypadku zmiany nazwy firmy i siedziby firmy), gdy miejsce wykonywania pracy jest jednocześnie siedzibą firmy.

Przepisy prawa pracy nie regulują sytuacji i nie wskazują, jaki wpływ ma zmiana nazwy lub siedziby pracodawcy na ważność umowy o pracę. Umowa o pracę wygasa albo jest rozwiązywana w przypadkach wskazanych w Kodeksie pracy lub w przepisach szczególnych. Przedsiębiorcy (a więc także pracodawcy) podlegają obowiązkowi rejestracji swojej działalności w Ewidencji Działalności Gospodarczej albo w Krajowym Rejestrze Sądowym. W obu przypadkach istnieje obowiązek podania nazwy i siedziby przedsiębiorcy. Z kolei nazwa i siedziba przedsiębiorcy jako pracodawcy musi być zgodna z wpisem w odpowiednim rejestrze przy zawieraniu umowy o pracę (dla jej ważności). W przypadku zmiany nazwy i siedziby firmy konieczna będzie zmiana umów o pracę, jeżeli miejsce wykonywania pracy, wskazane w umowie o pracę, jest zarazem siedzibą firmy. Zmiana miejsca pracy może nastąpić w drodze porozumienia zmieniającego przez sporządzenie aneksów do umów o pracę – ze wskazaniem nowego adresu. Brak porozumienia na podpisanie aneksu przez pracownika powoduje, że konieczność zmiany miejsca pracy musi nastąpić w drodze wypowiedzenia zmieniającego. Jeżeli pracownik odmówi przyjęcia zaproponowanych mu na piśmie nowych warunków pracy, czyli innego miejsca wykonywania pracy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu wypowiedzenia. O zmianie nazwy i adresu firmy należy poinformować pracowników w sposób przyjęty w danym zakładzie pracy.

Podstawa prawna:

● art. 29 § 1, art. 42 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 675)

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR LEX Księgowość i Kadry
HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK