| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Zmiana nazwy firmy a umowa

Zmiana nazwy firmy a umowa

Zmiana nazwy firmy a umowa. Czy po zmianie nazwy firmy należy rozwiązać z pracownikami umowę, wystawić świadectwa pracy i zawrzeć nową umowę?

W wyniku zmiany formy własnościowej naszej firmy nastąpiła zmiana nazwy i adresu zakładu. Pracownicy w umowach o pracę – jako miejsce wykonywania pracy – mają wpisaną jedynie nazwę miejscowości (ta się nie zmienia). Czy w związku z tym powinniśmy z pracownikami rozwiązać umowy o pracę, wydać im świadectwa pracy ze starą nazwą zakładu i zawrzeć nowe umowy z podaniem nowego adresu?

Nie, w takiej sytuacji pracodawca nie rozwiązuje z pracownikami umów o pracę. Nie wydaje więc im świadectw pracy ze starą nazwą i adresem firmy, jak również nie zawiera nowych umów o pracę z tymi pracownikami. Zmiana (w drodze porozumienia lub wypowiedzenia zmieniającego) będzie konieczna (w przypadku zmiany nazwy firmy i siedziby firmy), gdy miejsce wykonywania pracy jest jednocześnie siedzibą firmy.

Przepisy prawa pracy nie regulują sytuacji i nie wskazują, jaki wpływ ma zmiana nazwy lub siedziby pracodawcy na ważność umowy o pracę. Umowa o pracę wygasa albo jest rozwiązywana w przypadkach wskazanych w Kodeksie pracy lub w przepisach szczególnych. Przedsiębiorcy (a więc także pracodawcy) podlegają obowiązkowi rejestracji swojej działalności w Ewidencji Działalności Gospodarczej albo w Krajowym Rejestrze Sądowym. W obu przypadkach istnieje obowiązek podania nazwy i siedziby przedsiębiorcy. Z kolei nazwa i siedziba przedsiębiorcy jako pracodawcy musi być zgodna z wpisem w odpowiednim rejestrze przy zawieraniu umowy o pracę (dla jej ważności). W przypadku zmiany nazwy i siedziby firmy konieczna będzie zmiana umów o pracę, jeżeli miejsce wykonywania pracy, wskazane w umowie o pracę, jest zarazem siedzibą firmy. Zmiana miejsca pracy może nastąpić w drodze porozumienia zmieniającego przez sporządzenie aneksów do umów o pracę – ze wskazaniem nowego adresu. Brak porozumienia na podpisanie aneksu przez pracownika powoduje, że konieczność zmiany miejsca pracy musi nastąpić w drodze wypowiedzenia zmieniającego. Jeżeli pracownik odmówi przyjęcia zaproponowanych mu na piśmie nowych warunków pracy, czyli innego miejsca wykonywania pracy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu wypowiedzenia. O zmianie nazwy i adresu firmy należy poinformować pracowników w sposób przyjęty w danym zakładzie pracy.

Podstawa prawna:

● art. 29 § 1, art. 42 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 675)

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR LEX Księgowość i Kadry
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK