| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Wymiar czasu pracy w niepełnym okresie rozliczeniowym

Wymiar czasu pracy w niepełnym okresie rozliczeniowym

Rozwiązanie umowy o pracę przed upływem pełnego, umownego okresu rozliczeniowego może przysporzyć kilka wątpliwości. Jedną z nich jest kwestia wymiaru czasu pracy, jaki pracownik powinien wypracować, w niepełnym okresie rozliczeniowym.

Problem:

Pracownik wystąpił do pracodawcy z wnioskiem o rozwiązanie stosunku pracy z dniem 16 sierpnia 2013 r. Pracodawca wyraził zgodę na termin zakończenia współpracy. W zakładzie obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy. Jaki wymiar czasu pracy pracownik powinien wypracować w tym „niepełnym” okresie rozliczeniowym?

Odpowiedź:

Pracownik w okresie zatrudnienia w sierpniu 2013 r. powinien przepracować 88 godzin.

Okres rozliczeniowy pracownika, którego umowa o pracę ulega rozwiązaniu przed upływem pełnego, umownego okresu rozliczeniowego, jest krótszy niż zwykle – kończy się wraz z upływem ostatniego dnia obowiązywania umowy.

Wymiar czasu pracy tego pracownika od 1 do 16 sierpnia należy zatem obliczyć w następujący sposób:

  • mnożymy 2 (liczba pełnych tygodni pracy w sierpniu) przez 40 – co daje 80,
  • dodajemy iloczyn liczby 8 i 2 („dni wystające”), czyli 16, co daje 80 + 16 = 96,
  • odejmujemy iloczyn 8 i 1 (dzień świąteczny – 15 sierpnia), czyli 8, co daje łącznie 88.

Pracownik powinien w okresie od 1 do 16 sierpnia wypracować 88 godzin pracy.

Aby ustalić liczbę godzin, jaką pracownik powinien przepracować w niepełnym okresie rozliczeniowym, pracodawca powinien:

  1. pomnożyć przez 40 liczbę pełnych tygodni przypadających od początku okresu rozliczeniowego, do ostatniego dnia obowiązywania umowy o pracę
  2. dodać do otrzymanej liczby iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca obowiązywania umowy, przypadających od poniedziałku do piątku – czyli tak zwanych dni wystających,
  3. otrzymaną liczbę godzin pomniejszyć o 8 z tytułu każdego ze świąt występujących w tym okresie rozliczeniowym, kończącym się wraz z ostatnim dniem obowiązywania umowy i przypadających w innym dniu niż niedziela.

Podstawa prawna:

  • art. 130 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 896)
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sanner

Doradca prawny z zakresu Prawa Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK