| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Ustalenie wysokości świadczenia rehabilitacyjnego

Ustalenie wysokości świadczenia rehabilitacyjnego

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. Jak dokonuje się ustalenia wysokości świadczenia rehabilitacyjnego?

Nasz pracownik ma przyznane od 7 maja 2013 r na okres 6 miesięcy świadczenie rehabilitacyjne. W związku z tym, chciałabym się dowiedzieć jak ustalić wysokość świadczenia rehabilitacyjne temu pracownikowi? Czy należy zwaloryzować podstawę wymiaru dla ustalenia wysokości tego świadczenia?

Tak, podstawa wymiaru ustalenia świadczenia rehabilitacyjnego tego pracownika podlega waloryzacji o wskaźnik, który w II kwartale 2013 r wyniósł 105,5.

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. Przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy.

Najczęściej miesięczny zasiłek chorobowy wypłacany jest w wysokości 80% podstawy jego wymiaru. Tymczasem świadczenie rehabilitacyjne wynosi odpowiednio:

  • 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego – gdy przypada w okresie ciąży lub spowodowane wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową,
  • 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy,
  • 75% tej podstawy za pozostały okres.

Przez cały okres pobierania zasiłku czyli odpowiednio 182 lub 270 dni jest on ustalany w oparciu o tę samą podstawę wymiaru, natomiast podstawa zasiłku służąca do wyliczenia świadczenia rehabilitacyjnego może ulec zmianie. Wynika to z tego, że podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta dla celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego podlega waloryzacji, zgodnie z zasadami określonymi w w art. 19 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z tym przepisem podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego podlega waloryzacji wskaźnikiem waloryzacji obowiązującym w kwartale, w którym przypada pierwszy dzień świadczenia. Podstawa wymiaru świadczenia podlega waloryzacji tylko raz, gdy wskaźnik waloryzacji w danym kwartale przekroczy 100%.

W I kwartale 2013 r. nie waloryzuje się podstawy wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego, ponieważ wskaźnik waloryzacji wynosi 96,3%. Natomiast wskaźnik ten w II kwartale wyniósł 105,5 % czyli podstawę należy przeliczyć.

Pierwszy dzień przyznanego pracownikowi świadczenia rehabilitacyjnego przypadał na 7 maja 2013 r., a więc w II kwartale br. Tym samym podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, pobieranego przez pracownika przed przyznaniem świadczenia, zostanie podwyższona wskaźnikiem waloryzacji wynoszącym 105,5%. W konsekwencji świadczenie rehabilitacyjne w okresie pierwszych 3 miesięcy będzie wypłacane w wyższej - niż zasiłek chorobowy - kwocie, gdyż wynosić będzie 90% podwyższonej podstawy wymiaru zasiłku. Natomiast przez pozostałe miesiące będzie on otrzymywał kwotę w wysokości 75% zwaloryzowanej podstawy wymiaru zasiłku.

Podstawa prawna:

  • art. 19 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 Nr 77, poz. 512 ze zm.).
  • obwieszczenie Prezesa ZUS z 26 lutego 2013 r w sprawie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętego do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w II kwartale 2013r (Dz.U. z 2013, poz. 105)
reklama

Autor:

Źródło:

Własne
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Inventage

Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »