| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Odprawa pośmiertna a finansowanie składki na ubezpieczenie grupowe

Odprawa pośmiertna a finansowanie składki na ubezpieczenie grupowe

Pracodawca może zawrzeć umowę o ubezpieczenie grupowe pracowników. Czy finansowanie części składki na ubezpieczenie grupowe zwalnia go z obowiązku wypłaty odprawy pośmiertnej?

Zmarł nasz wieloletni pracownik, czy pracodawca ma obowiązek wypłaty odprawy pośmiertnej, skoro pracodawca finansuje pracownikom część składki na ubezpieczenie grupowe? Czy w takim przypadku jesteśmy zwolnieni w całości lub części z wypłaty tej odprawy?

Tak, zawarcie przez pracodawcę umowy na o tzw. ubezpieczenie grupowe pracowników, nie zwalnia go z obowiązku wypłaty całej odprawy pośmiertnej.

Zasady nabywania prawa do odprawy pośmiertnej regulują przepisy kodeksu pracy. Odprawa pośmiertna to świadczenie jednorazowe przysługujące członkom rodziny w razie śmierci pracownika:

  • w czasie trwania stosunku pracy lub
  • w trakcie pobierania po jego ustaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą.

Jeżeli pracownik w dniu śmierci pozostawał w kilku stosunkach pracy, odprawę nalicza każdy z pracodawców oddzielnie, w wysokości odpowiedniej do stażu pracy pracownika.
Uprawnionymi do odprawy pośmiertnej są:

  • małżonek zmarłego pracownika,
  • inni członkowie rodziny, spełniający warunki do uzyskania renty rodzinnej z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Wysokość odprawy uzależniona jest od stażu pracy, jaki pracownik posiadał u danego pracodawcy. Do stażu pracy wlicza się okresy zatrudnienia przypadające u innych pracodawców, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na podstawie art. 231 k.p. lub nowy pracodawca, z mocy odrębnych przepisów, jest następcą prawnym w stosunkach pracy, które nawiązane zostały przez poprzedniego pracodawcę. Przy obliczaniu odprawy pośmiertnej stosuje się zasady, które obowiązują przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Natomiast zgodnie z regulacją zawartą w art. 93§7 K.p. pracodawca ma możliwość zwolnienia się z obowiązku wypłaty odprawy. Ma to miejsce wówczas, gdy pracodawca zawarł z zakładem ubezpieczeń umowę na mocy, której ubezpieczył pracowników na życie i z własnych środków opłaca stosowne składki. W wyniku tego ubezpieczenia w razie śmierci pracownika osoby uprawnione otrzymają odszkodowanie nie niższe od kwoty odprawy odpowiadającej okresowi zatrudnienia zmarłego pracownika. Jeżeli to nastąpi, to pracodawca jest całkowicie zwolniony z obowiązku wypłaty odprawy pośmiertnej. W sytuacji częściowego zaspokojenia przez zakład ubezpieczeń roszczeń osób uprawnionych do odprawy pracodawca zobowiązany będzie do wypłaty kwoty stanowiącej różnicę między odprawą a odszkodowaniem wypłaconym przez instytucję ubezpieczeniową. Nie można uznać za spełnienie warunku ubezpieczenia określonego w art. 93 §7 K.p., gdy pracodawca zawarł z zakładem ubezpieczeń umowę o tzw. ubezpieczenie grupowe pracowników, w ramach którego pracownicy dobrowolnie deklarują wysokość wpłacanych przez nich składek, które są potrącane przez pracodawcę z wynagrodzenia pracowników nawet wówczas gdy część tych składek opłaca z własnych środków.

Podstawa prawna:

Art. 93 kp

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Własne
HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziółkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK