| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Odprawa pośmiertna a finansowanie składki na ubezpieczenie grupowe

Odprawa pośmiertna a finansowanie składki na ubezpieczenie grupowe

Pracodawca może zawrzeć umowę o ubezpieczenie grupowe pracowników. Czy finansowanie części składki na ubezpieczenie grupowe zwalnia go z obowiązku wypłaty odprawy pośmiertnej?

Zmarł nasz wieloletni pracownik, czy pracodawca ma obowiązek wypłaty odprawy pośmiertnej, skoro pracodawca finansuje pracownikom część składki na ubezpieczenie grupowe? Czy w takim przypadku jesteśmy zwolnieni w całości lub części z wypłaty tej odprawy?

Tak, zawarcie przez pracodawcę umowy na o tzw. ubezpieczenie grupowe pracowników, nie zwalnia go z obowiązku wypłaty całej odprawy pośmiertnej.

Zasady nabywania prawa do odprawy pośmiertnej regulują przepisy kodeksu pracy. Odprawa pośmiertna to świadczenie jednorazowe przysługujące członkom rodziny w razie śmierci pracownika:

  • w czasie trwania stosunku pracy lub
  • w trakcie pobierania po jego ustaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą.

Jeżeli pracownik w dniu śmierci pozostawał w kilku stosunkach pracy, odprawę nalicza każdy z pracodawców oddzielnie, w wysokości odpowiedniej do stażu pracy pracownika.
Uprawnionymi do odprawy pośmiertnej są:

  • małżonek zmarłego pracownika,
  • inni członkowie rodziny, spełniający warunki do uzyskania renty rodzinnej z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Wysokość odprawy uzależniona jest od stażu pracy, jaki pracownik posiadał u danego pracodawcy. Do stażu pracy wlicza się okresy zatrudnienia przypadające u innych pracodawców, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na podstawie art. 231 k.p. lub nowy pracodawca, z mocy odrębnych przepisów, jest następcą prawnym w stosunkach pracy, które nawiązane zostały przez poprzedniego pracodawcę. Przy obliczaniu odprawy pośmiertnej stosuje się zasady, które obowiązują przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Natomiast zgodnie z regulacją zawartą w art. 93§7 K.p. pracodawca ma możliwość zwolnienia się z obowiązku wypłaty odprawy. Ma to miejsce wówczas, gdy pracodawca zawarł z zakładem ubezpieczeń umowę na mocy, której ubezpieczył pracowników na życie i z własnych środków opłaca stosowne składki. W wyniku tego ubezpieczenia w razie śmierci pracownika osoby uprawnione otrzymają odszkodowanie nie niższe od kwoty odprawy odpowiadającej okresowi zatrudnienia zmarłego pracownika. Jeżeli to nastąpi, to pracodawca jest całkowicie zwolniony z obowiązku wypłaty odprawy pośmiertnej. W sytuacji częściowego zaspokojenia przez zakład ubezpieczeń roszczeń osób uprawnionych do odprawy pracodawca zobowiązany będzie do wypłaty kwoty stanowiącej różnicę między odprawą a odszkodowaniem wypłaconym przez instytucję ubezpieczeniową. Nie można uznać za spełnienie warunku ubezpieczenia określonego w art. 93 §7 K.p., gdy pracodawca zawarł z zakładem ubezpieczeń umowę o tzw. ubezpieczenie grupowe pracowników, w ramach którego pracownicy dobrowolnie deklarują wysokość wpłacanych przez nich składek, które są potrącane przez pracodawcę z wynagrodzenia pracowników nawet wówczas gdy część tych składek opłaca z własnych środków.

Podstawa prawna:

Art. 93 kp

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Własne
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK