| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Zmiana pracodawcy a wymiar urlopu

Zmiana pracodawcy a wymiar urlopu

Zmiana pracodawcy w trakcie roku kalendarzowego obliguje do umieszczenia w świadectwie pracy odpowiedniego wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Długoletni pracownik naszej firmy z dniem 30 kwietnia br. rozwiązuje umowę o pracę w drodze porozumienia i od 1 maja podejmuje pracę u drugiego pracodawcy. Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego podać w świadectwie pracy jeżeli nowy pracodawca przejmuje tego pracownika z urlopem?

Pracownik jest uprawniony do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Z uwagi na to, że w danym roku kalendarzowym przepracował u pierwszego pracodawcy 4 miesiące, w świadectwie pracy pracodawca ten zamieszcza informację o wykorzystaniu urlopu za bieżący rok proporcjonalnie do przepracowanych miesięcy. W przedstawionym stanie faktycznym będzie to 9 dni – 72 godziny. Jeżeli dochodzi do rozwiązaniu stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą, to nie ma przejęcia z urlopem wypoczynkowym. Nowy pracodawca może udzielić pracownikowi dodatkowo urlop wypoczynkowy ponad wymiar ustalony przez Kodeks pracy jako forma nagrody.

W świadectwie pracy pracodawca wskazuje liczbę dni wykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego wyłącznie za rok bieżący, tj. za rok, w którym dochodzi do ustania stosunku pracy. Informacja ta służy kolejnemu pracodawcy, u którego pracownik podejmie zatrudnienie w tym samym roku kalendarzowym, do ustalenia uprawnień urlopowych pracownika u tego pracodawcy w tym roku.

Wątpliwości w praktyce budzi, czy w przypadku gdy pracownik nie wykorzystał urlopu w naturze, ale np. za jego część wypłacono mu ekwiwalent pieniężny, wystarczy ogółem podać liczbę dni wykorzystanego urlopu (wliczając w to ekwiwalent), czy też należy oddzielnie wpisać, za ile dni pracownik dostał ekwiwalent. Z punktu widzenia kolejnego pracodawcy, jak też samego pracownika, którego roszczenie o urlop zostało już zaspokojone - nie ma to praktycznie żadnego znaczenia. Możliwe są więc oba te rozwiązania.

Podstawa prawna:

Art. 97 i 171 Kodeksu pracy

reklama

Autor:

specjalista prawa pracy i ubezpieczeń

Źródło:

Własne
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Hewalex Leszek Skiba

Firma Hewalex jest polskim producentem kolektorów słonecznych o największym udziale w rynku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »