| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Rozwiązanie umowy o pracę w przypadku niezdolności do wykonywania dotychczasowej pracy

Rozwiązanie umowy o pracę w przypadku niezdolności do wykonywania dotychczasowej pracy

Kiedy następuje rozwiązanie umowy o pracę w przypadku orzeczenia o niezdolności do wykonywania dotychczasowej pracy, gdy orzeczenie zostało wydane przez lekarza w innym miesiącu niż pracodawca przesłał informację o rozwiązaniu umowy do pracownika?

Nauczycielka zatrudniona na podstawie umowy o pracę po wyczerpaniu zasiłku chorobowego, korzystała przez 9 miesięcy ze świadczenia rehabilitacyjnego. Następnie pracodawca skierował tę nauczycielkę na początku miesiąca marca br. na badania profilaktyczne kontrolne. Nauczycielka otrzymała orzeczenie o niezdolności do wykonywania dotychczasowej pracy. Informację o rozwiązaniu umowy o pracę dyrektor wysłał do nauczycielki pocztą, które otrzymała 2 kwietnia br. Kiedy rozwiąże się umowa o pracę z końcem marca czy z końcem kwietnia 2013 r.?

W przedstawionym stanie faktycznym umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu z końcem miesiąca, w którym dyrektor otrzymał ostateczne orzeczenie lekarskie o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy. Będzie to więc miesiąc marzec 2013 r.

Każdy pracownik po chorobie dłuższej niż 30 dni musi zostać poddany profilaktycznym badaniom lekarskim tzw. kontrolnym pod kątem zdolności do pracy. Inaczej pracodawca nie może takiego pracownika dopuścić do pracy. Zasada ta odnosi się również do nauczycieli zatrudnionych tak na podstawie mianowania jak również na podstawie umowy o pracę. Jeżeli okaże się, że nauczyciel jest niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy wówczas lekarz przeprowadzający profilaktyczne badania lekarskie wydaje tej treści orzeczenie. Dyrektor po otrzymaniu ostatecznego orzeczenia potwierdza rozwiązanie stosunku pracy z końcem miesiąca, w którym to orzeczenie otrzymał. Należy wyraźnie podkreślić, że rozwiązanie stosunku pracy w przypadku zaistnienia przesłanki niezdolności do pracy nauczyciela nie jest uzależnione od woli dyrektora. Przesłanka ta skutkuje obligatoryjnym rozwiązaniem stosunku pracy z nauczycielem. Dyrektor jedynie potwierdza rozwiązanie umowy o pracę. Nie ma więc znaczenia, że nauczyciel otrzymał pismo informujące go o rozwiązaniu umowy o pracę w dniu 2 kwietnia 2013 r.

Podstawa prawna:

art. 27 ust. 3. w związku z art. 23 ust. 1 pkt. 3 i ust. 2 pkt. 3 ustawy Karta Nauczyciela

Autor:

specjalista prawa pracy i ubezpieczeń

Źródło:

Własne
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Kozak

Redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »