| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Wypowiedzenie umowy o pracę z przyczyn ekonomicznych

Wypowiedzenie umowy o pracę z przyczyn ekonomicznych

W miesiącu styczniu br. wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę z przyczyn ekonomicznych. Okres wypowiedzenia upływa 30 kwietnia 2013 r. Na początku marca pracownik zwrócił się do dyrektora z pismem o wcześniejsze rozwiązanie umowy czyli z dniem 31 marca 2013 r. Dyrektor wyraził zgodę. Czy za skrócony okres wypowiedzenia pracodawca wypłaca pracownikowi odszkodowanie, za ile dni urlopu należy wypłacić pracownikowi ekwiwalent za urlop (prawo do 26 dni) i jaki podać w świadectwie pracy termin rozwiązania umowy o pracę?

Pracownikowi nie należy się odszkodowanie, należy wypłacić ekwiwalent pieniężny za 7 dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego, termin rozwiązania umowy o pracę przypada 31 marca 2013 r.

Każda umowa o pracę może być rozwiązania: na mocy porozumienia stron, przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem), przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia), z upływem czasu, na który była zawarta, z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony uzależniony jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:


  1. 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  2. 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  3. 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

W przedstawionym stanie faktycznym umowa została wypowiedziana w miesiącu styczniu, powinna się rozwiązać po upływie 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia a więc 30 kwietnia 2013r. Na wniosek pracownika strony ustaliły wcześniejszy termin rozwiązania umowy na 31 marca 2013 r. Pozwala na to § 6 art. 36 kodeksu pracy, zgodnie z którym strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy; ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę. Za miesiąc kwiecień 2013 r. w tym przypadku pracownikowi nie przysługuje odszkodowanie.

W świadectwie pracy pracodawca poda termin rozwiązania stosunku pracy – 31 marca 2013 r. i wypłaci ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy za 3 miesiące 2013 r. czyli za 7 dni (3/12 z 26 dni = 6,5 po zaokrągleniu 7 dni).

Podstawa prawna:

Art. 36 Kodeksu pracy

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK