| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Czas pracy a badania okresowe

Czas pracy a badania okresowe

Pracownicy zatrudnieni w naszym zakładzie pracują na dwie zmiany. Pracownicy z II zmiany zostali skierowani na badania okresowe, które przeprowadzali rano, ponieważ w tym czasie był lekarz medycyny pracy. Następnie przyszli do pracy na drugą zmianę. Czy czas poświęcony na badania lekarskie pracodawca powinien wliczyć im do czasu pracy i wypłacić wynagrodzenie za nadgodziny?

Niestety nie. Ustawodawca nie przewidział wynagrodzenia czy też dnia wolnego za okres badań wykonywanych poza godzinami pracy.
W świetle przepisów prawa pracy pracownik jest zobowiązany poddać się okresowym badaniom lekarskim. Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzonymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości pracownikowi przysługują należności na pokrycie kosztów według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.

Jak przewidują przepisy pracodawca powinien kierować pracownika na badania w godzinach pracy. Dopiero gdy nie jest to możliwe, pracownik będzie miał obowiązek je wykonać poza godzinami pracy. Będzie tak jak w przedstawionym stanie faktycznym.

Zlecaniu wykonywania badań okresowych w czasie wolnym od pracy, jeżeli możliwe jest wykonanie ich w godzinach pracy, narusza przepisy prawa pracy.
Również niezgodne z prawem będzie zwalnianie pracowników na badania, a następnie zobowiązywanie ich do odpracowania czasu poświęconego na przeprowadzanie badań. W takim przypadku będzie to praca w godzinach nadliczbowych.

Autor:

Źródło:

Własne
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189.00 zł

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »