| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Zaświadczenie o niekaralności na stanowisku urzędniczym

Zaświadczenie o niekaralności na stanowisku urzędniczym

Czy osoba zatrudniana na zastępstwo na stanowisku urzędniczym musi przedstawić zaświadczenie o niekaralności?

Tak, w przypadku zatrudnienia pracownika na zastępstwo na stanowisku urzędniczym osoba musi spełniać warunki określone w art. 6 ust. 1 i 3 ustawy o pracownikach samorządowych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 wymienionej wyżej ustawy pracownikiem samorządowym zatrudnianym zarówno na stanowisku urzędniczym jak też pracowniczym może być osoba, która:
- co do zasady jest obywatelem polskim,
- ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych,
- posiada kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania pracy na określonym stanowisku.

Pracownikiem samorządowym zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na stanowisku urzędniczym może być osoba, która oprócz wymienionych wyżej wymagań dodatkowo:
- posiada co najmniej wykształcenie średnie;
- nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe;
- cieszy się nieposzlakowaną opinią.

Tak więc osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę na stanowisku urzędniczym nie może być skazana za przestępstwo umyślne ścigane z urzędu lub przestępstwo skarbowe umyślne. Ustawodawca nie uzależnia tego wymogu od rodzaju umowy o pracę, czy jest to umowa na czas nieokreślony, określony czy na zastępstwo nieobecnego pracownika.

W świetle art. 16 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych stosunek pracy pracownika samorządowego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę nawiązuje się na czas nieokreślony lub na czas określony. Gdy zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności. Jeśli jest to stanowisko urzędnicze to zatrudnienie osoby na zastępstwo w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika samorządowego nie wymaga przeprowadzenia naboru.

Reasumując osoba zatrudniona na stanowisku urzędniczym na podstawie umowy o pracę na zastępstwo nie może być skazana za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe, a to oznacza, że musi przedstawić zaświadczenie o niekaralności;

Podstawa prawna: Art. 6 ust. 1 i 3 i art. 16 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.)

Autor:

Źródło:

Własne
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Peugeot Ciesielczyk

- autoryzowany koncesjoner marki Peugeot w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »