| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Zaświadczenie o niekaralności na stanowisku urzędniczym

Zaświadczenie o niekaralności na stanowisku urzędniczym

Czy osoba zatrudniana na zastępstwo na stanowisku urzędniczym musi przedstawić zaświadczenie o niekaralności?

Tak, w przypadku zatrudnienia pracownika na zastępstwo na stanowisku urzędniczym osoba musi spełniać warunki określone w art. 6 ust. 1 i 3 ustawy o pracownikach samorządowych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 wymienionej wyżej ustawy pracownikiem samorządowym zatrudnianym zarówno na stanowisku urzędniczym jak też pracowniczym może być osoba, która:
- co do zasady jest obywatelem polskim,
- ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych,
- posiada kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania pracy na określonym stanowisku.

Pracownikiem samorządowym zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na stanowisku urzędniczym może być osoba, która oprócz wymienionych wyżej wymagań dodatkowo:
- posiada co najmniej wykształcenie średnie;
- nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe;
- cieszy się nieposzlakowaną opinią.

Tak więc osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę na stanowisku urzędniczym nie może być skazana za przestępstwo umyślne ścigane z urzędu lub przestępstwo skarbowe umyślne. Ustawodawca nie uzależnia tego wymogu od rodzaju umowy o pracę, czy jest to umowa na czas nieokreślony, określony czy na zastępstwo nieobecnego pracownika.

W świetle art. 16 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych stosunek pracy pracownika samorządowego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę nawiązuje się na czas nieokreślony lub na czas określony. Gdy zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności. Jeśli jest to stanowisko urzędnicze to zatrudnienie osoby na zastępstwo w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika samorządowego nie wymaga przeprowadzenia naboru.

Reasumując osoba zatrudniona na stanowisku urzędniczym na podstawie umowy o pracę na zastępstwo nie może być skazana za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe, a to oznacza, że musi przedstawić zaświadczenie o niekaralności;

Podstawa prawna: Art. 6 ust. 1 i 3 i art. 16 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Własne
PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK