| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Wypowiedzenie umowy z powodu trudnej sytuacji firmy

Wypowiedzenie umowy z powodu trudnej sytuacji firmy

Czy informację o niewypłaceniu ekwiwalentu za przysługujący urlop wypoczynkowy zamieszcza się w świadectwie pracy pracownika?

Wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę za 2 tygodniowym okresem wypowiedzenia. Uzasadnieniem jest trudna sytuacja finansowa pracodawcy. Pracownikowi temu będzie przysługiwał ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Jednak z powodu braku środków finansowych na dzień rozwiązania umowy nie będzie wypłacony. Czy świadectwie pracy zamieszczamy informację o niewypłaceni tego ekwiwalentu?

Tak, taką informację umieszcza się w świadectwie pracy w ust. 6.

Pracodawca w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy wydaje pracownikowi świadectwo pracy, które jest to dokumentem potwierdzającym zatrudnienie pracownika, a także dostarczającym niezbędnych informacji kolejnemu pracodawcy.

Świadectwo pracy powinno być wydane pracownikowi niezwłocznie po rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy.
Poza tym w przypadku, gdy pracownik pracuje nadal u tego samego pracodawcy na podstawie kolejnej umowy nawiązanej bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę - pracodawca obowiązany jest wydać świadectwo pracy na żądanie pracownika.

Wśród informacji, które powinny być zamieszczone w świadectwie pracy znajdują się informacje uzupełniające, do których zaliczamy informacje o należnościach ze stosunku pracy uznanych przez pracodawcę i niewypłaconych pracownikowi do dnia ustania stosunku pracy z powodu braku środków finansowych.

Podstawa prawna: Art. 97 Kodeksu pracy

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ekwiwalent za urlop. /Fot. Fotolia
Ekwiwalent za urlop. /Fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Hanna Bartkowiak

Konsultant/Zespół Doradców Unijnych SmartConsulting S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK