| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Jaki jest wymiar urlopu ojcowskiego?

Jaki jest wymiar urlopu ojcowskiego?

Jaki jest wymiar urlopu ojcowskiego w 2013 roku?

Chciałabym się dowiedzieć czy już weszły w życie przepisy zwiększające wymiar urlopu tzw. „ojcowskiego”?

Nie, wymiar urlopu ojcowskiego na dzień 1 stycznia 2013 r. nie został zwiększony i wynosi 2 tygodnie i powinien być wykorzystany do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia.
W świetle aktualnie obowiązujących przepisów - ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:

1. do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo
2. do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Pracodawca udziela pracownikowi urlopu ojcowskiego na jego pisemny wniosek. Wniosek ten powinien być złożony w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić złożony przez pracownika wniosek.

Przewidywane zmiany w zakresie urlopu ojcowskiego ustalają, że pracownik – ojciec wychowujący dziecko będzie miał prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 8 tygodni, nie dłużej jednak niż:
1) do ukończenia przez dziecko 2 roku życia albo
2) do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Proponowana nowelizacja w zakresie urlopów ojcowskich zakłada możliwość podzielenia przez pracownika - ojca urlopu na dwie części, z tym że jedna z części nie może być krótsza niż 2 tygodnie.

Podstawa prawna: Art.1823 kodeksu pracy

reklama

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Urlop ojcowski. /Fot. Fotolia
Urlop ojcowski. /Fot. Fotolia

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek sp. z o.o.

Skrivanek sp. z o.o. jest jedną z największych firm tłumaczeniowych i szkół językowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »