| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Brak składek na Fundusz Pracy a zasiłek dla bezrobotnego pracownika

Brak składek na Fundusz Pracy a zasiłek dla bezrobotnego pracownika

Czy pracownicy, za których nie są opłacane składki na Fundusz Pracy otrzymają zasiłek dla bezrobotnych w przypadku wypowiedzenia umowy z winy pracodawcy?

W naszym zakładzie pracy mamy zatrudnionych kilku pracowników za których nie opłacamy składki na Fundusz Pracy z uwagi na ukończone 55 lub 60 lat życia. Czy w przypadku zwolnienia któregokolwiek pracownika z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, pracownicy ci będą uprawnieni do zasiłku dla bezrobotnych?

Tak, pracownikom tym będzie przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych.

W świetle art. 71 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy jeżeli między innymi :
1) nie ma dla niego propozycji odpowiedniej pracy, propozycji stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, prac interwencyjnych lub robót publicznych oraz
2) w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni:
• był zatrudniony i osiągał wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy, za wyjątkiem osób , które osiągnęły wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn.
Oznacza to, że nie opłacanie składek na Fundusz Pracy za wymienione wyżej osoby nie pozbawia ich prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Podstawa prawna:

1 art. 104b ust. 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 69, poz. 415 ze zm.)

reklama

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zasiłek dla bezrobotnych. /Fot. Fotolia
Zasiłek dla bezrobotnych. /Fot. Fotolia

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »