| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Karta Nauczyciela a wypowiedzenie umowy o pracę

Karta Nauczyciela a wypowiedzenie umowy o pracę

W jakiej sytuacji można wypowiedzieć umowę nauczycielowi zatrudnionemu w szkole? Kiedy pracownik może żądać przywrócenia do pracy?

W miesiącu maju 2012 r. dyrektor szkoły wręczył mi wypowiedzenie stosunku pracy w trybie art. 20 ustawy Karta Nauczyciela. Nie zgadzałem się z uzasadnieniem wypowiedzenia i odwołałem do sądu pracy wnosząc o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy. Po zastanowieniu się przed upływem 30 dni od otrzymania wypowiedzenia złożyłem wniosek o przeniesienie w stan nieczynny. Termin pierwszej rozprawy został wyznaczony na miesiąc luty 2013 r. Czy w takiej sytuacji powinienem wycofać pozew z sądu?

Nauczyciel powinien wycofać pozew przed rozpoczęciem rozprawy, wówczas nie zrzeka się roszczenia. Następnie w terminie 14 dni od dnia wygaśnięcia stosunku pracy w związku z upływem stanu nieczynnego powinien złożyć odwołanie do sądu pracy z żądaniem przywrócenia do pracy

Każdy pracownik po otrzymaniu wypowiedzenia, jeżeli nie zgadza się z jego uzasadnieniem może odwołać się do sądu pracy w terminie 7 dni od dnia otrzymania wypowiedzenia. Taką możliwość mają również nauczyciele. Dodatkowo nauczyciele po otrzymaniu wypowiedzenia mają 30 dni na złożenie wniosku o przeniesienie w stan nieczynny. Wówczas wypowiedzenie stosunku pracy staje się bezskuteczne.

Nauczyciel, który po otrzymaniu wypowiedzenia odwołał się do sądu pracy a następnie zawnioskował o przeniesienie w stan nieczynny powinien wycofać pozew. Zmieniła się bowiem podstawa zarówno faktyczna jak i prawna dochodzonych roszczeń.

Nauczycielowi przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy w związku z bezprawnym wypowiedzeniem stosunku pracy, jak i roszczenie o przywrócenie do pracy w związku z wygaśnięciem stosunku pracy z powodu upływu okresu pozostawania w stanie nieczynnym.

W uzasadnieniu do wyroku z dnia 12 grudnia 2011 r. sygn. I PK 33/11 Sąd Najwyższy orzekł, że „w obecnym stanie prawnym w razie wypowiedzenia dokonanego w oparciu o art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela nauczyciel może dochodzić roszczenia o przywrócenie do pracy. W tym przypadku okoliczności uzasadniające uwzględnienie tego roszczenia muszą być związane z rozwiązaniem stosunku pracy. Natomiast zgodne z prawem przeniesienie w stan nieczynny (na wniosek nauczyciela) powoduje bezskuteczność wypowiedzenia. W tej sytuacji nauczyciel może także dochodzić przywrócenia do pracy, ale w oparciu o inną podstawę prawną i z powołaniem się na okoliczności związane z przeniesieniem w stan nieczynny i wygaśnięciem stosunku pracy. W takiej sytuacji nauczyciel składający wniosek o przeniesienie w stan nieczynny dokonuje wyboru swego statusu w ewentualnym procesie o przywrócenie do pracy. W rezultacie rezygnuje z możliwości kwestionowania dokonanego wypowiedzenia, które staje się z mocy prawa bezskuteczne. Należy także podkreślić, że złożenie wniosku o przejście w stan nieczynny powoduje wprawdzie rezygnację z dochodzenia roszczenia o przywrócenie do pracy lub uznania wypowiedzenia za bezskuteczne. Jednak z drugiej strony stan nieczynny powoduje odsunięcie terminu ustania stosunku pracy.”

Podstawa prawna: Art. 20 ust. 5c Karty Nauczyciela

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wypowiedzenie umowy nauczycielowi. /Fot. Fotolia
Wypowiedzenie umowy nauczycielowi. /Fot. Fotolia

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »