| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Studenckie praktyki robotnicze a staż pracy

Studenckie praktyki robotnicze a staż pracy

Czy praktyki odbyte przed studiami można wliczyć do stażu pracy?

Jeden z naszych nauczycieli odbywał robotnicze praktyki studenckie przed studiami w 1978 roku. Czy okres tych praktyk powinien być wliczony do stażu pracy nauczyciela do nagrody jubileuszowej?

Jeżeli nauczyciel przedstawi dokument potwierdzający okres zatrudnienia, wówczas studenckie praktyki robotnicze powinny być zaliczone do stażu pracy wymaganego do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej.

Zgodnie z § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 30 października 2001 r. do okresu pracy uprawniającego nauczyciela do nagrody jubileuszowej zalicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
W świetle § 4 uchwały Nr 24 Rady Ministrów z dnia 16 lutego 1970 r. w sprawie organizacji praktyk robotniczych studentów szkół wyższych (M .P. Nr 7, poz. 64 ze zm.) odbywanie praktyki robotniczej traktuje się jako stosunek pracy. Praktykę robotniczą odbywa się na podstawie umowy o pracę na czas określony, zawartej między studentem a zakładem pracy, w którym student ma być zatrudniony w okresie praktyki. Po zakończeniu tej praktyki zakład pracy powinien wystawić praktykantom świadectwo pracy. Odbywanie praktyk może też być potwierdzone zaświadczeniem zakładu pracy, z którym była zawarta umowa o pracę.

Podstawa prawna:
• rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz. U. z 2001 r. Nr 128, poz. 1418),
• uchwała Nr 24 Rady Ministrów z dnia 16 lutego 1970 r. w sprawie organizacji praktyk robotniczych studentów szkół wyższych (M.P.1970.7.64 ze zm.)

reklama

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Studenckie praktyki a staż pracy. /Fot. Fotolia
Studenckie praktyki a staż pracy. /Fot. Fotolia

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Verum Audyt

Audyt. Usługi księgowe. Doradztwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »