| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia bliźniąt

Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia bliźniąt

Jaki wymiar urlopu okolicznościowego przysługuje pracownikowi, któremu urodziły się bliźniaki?

Jednemu z naszych pracowników urodziły się bliźniaki . Ile będzie mu przysługiwały dni tzw. Urlopu okolicznościowego 2 czy 4?

Pracownikowi będą przysługiwały 2 dni zwolnienia od pracy w związku z urodzeniem się dziecka, niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.
Pracodawca, zgodnie z obowiązującymi przepisami jest zobowiązany udzielić pracownikowi któremu urodziło się dziecko 2 dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Liczba dni wolnych jest niezależna od liczby urodzonych dzieci.

Zwolnienia okolicznościowego pracodawca udziela w terminie wskazanym przez pracownika, jeśli termin ten pokrywa się z terminem danego zdarzenia albo obejmuje bliskie temu zdarzeniu dni, ze względu na cel, jakiemu służy. Co do zasady wykorzystanie zwolnienia z tytułu urodzenia się dziecka/dzieci pracownika powinno nastąpić w dniach następujących bezpośrednio po urodzeniu się dziecka/dzieci czyli w dniu powrotu matki z dzieckiem/dziećmi ze szpitala i następnym.

Podstawa prawna:
rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. nr 60, poz. 281 ze zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Urlop okolicznościowy dla taty bliźniaków. /Fot. Fotolia
Urlop okolicznościowy dla taty bliźniaków. /Fot. Fotolia

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »