| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia bliźniąt

Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia bliźniąt

Jaki wymiar urlopu okolicznościowego przysługuje pracownikowi, któremu urodziły się bliźniaki?

Jednemu z naszych pracowników urodziły się bliźniaki . Ile będzie mu przysługiwały dni tzw. Urlopu okolicznościowego 2 czy 4?

Pracownikowi będą przysługiwały 2 dni zwolnienia od pracy w związku z urodzeniem się dziecka, niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.
Pracodawca, zgodnie z obowiązującymi przepisami jest zobowiązany udzielić pracownikowi któremu urodziło się dziecko 2 dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Liczba dni wolnych jest niezależna od liczby urodzonych dzieci.

Zwolnienia okolicznościowego pracodawca udziela w terminie wskazanym przez pracownika, jeśli termin ten pokrywa się z terminem danego zdarzenia albo obejmuje bliskie temu zdarzeniu dni, ze względu na cel, jakiemu służy. Co do zasady wykorzystanie zwolnienia z tytułu urodzenia się dziecka/dzieci pracownika powinno nastąpić w dniach następujących bezpośrednio po urodzeniu się dziecka/dzieci czyli w dniu powrotu matki z dzieckiem/dziećmi ze szpitala i następnym.

Podstawa prawna:
rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. nr 60, poz. 281 ze zm.)

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Urlop okolicznościowy dla taty bliźniaków. /Fot. Fotolia
Urlop okolicznościowy dla taty bliźniaków. /Fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK