| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Postępowanie przed sądem pracy

Postępowanie przed sądem pracy

Spory pracownicze to dla każdego pracodawcy sprawa newralgiczna. Są one wpisane w ryzyko prowadzonej działalności, ale i tak potrafią przysporzyć sporo kłopotów. Prawo pracy jest przy tym tą dziedziną, w której większość sporów jest rozstrzygana na drodze sądowej. Inne możliwości rozstrzygania sporów - takie jak choćby komisje pojednawcze czy sądownictwo polubowne - mają mniejsze znaczenie.

Pozew

Każde postępowanie przed sądem jest wszczynane na podstawie pisma procesowego, którym najczęściej jest pozew. Trzeba sporządzić go wyjątkowo uważnie i wyczerpująco, gdyż jest to fundament dalszego postępowania i zakres, w którym porusza się sąd, rozpoznając sprawę (tylko wyjątkowo sąd może orzec ponad żądanie). Oczywiście możliwe są późniejsze modyfikacje powództwa, ale stara sądowa prawda jest taka, że dobry pozew przygotowuje sprawę i często przesądza o jej końcowym wyniku. Pracownik może zgłosić powództwo ustnie, jednak jest to możliwe tylko wówczas, gdy nie korzysta on z zawodowej pomocy prawnej. Taka możliwość nie dotyczy pracodawcy, a zatem tym więcej starań trzeba włożyć w dobre przygotowanie pisma.

Treść prawidłowego pozwu

Przede wszystkim trzeba oznaczyć sąd, do którego występujemy.

W górnym prawym rogu zamieszczamy datę, choć i tak będzie się liczyć data stempla pocztowego albo stempel sądowy w wypadku złożenia pisma na dzienniku podawczym. W prawej części pierwszej strony wpisujemy imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników. Niezbędne są również adresy wymienionych osób, by sąd mógł właściwie kierować korespondencję.

Zamieszczamy też nazwę „pozew”, choć nawet podanie błędnej nazwy pisma nie stanowi przeszkody dla rozpoznania sprawy.

Ważne jest też dokładne określenie żądania, a w sprawach o prawa majątkowe oznaczenie wartości przedmiotu sporu, chyba że przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna. Następnie uzasadniamy żądanie - trzeba opisać dokładnie sytuację i wskazać, na jakiej podstawie prawnej opieramy roszczenie. Następnym krokiem jest przytoczenie dowodów na poparcie pozwu. Najlepiej jest wypisać od razu imiona, nazwiska i adresy świadków, podać, na jakie dokumenty chcemy się powołać, ewentualnie złożyć wniosek o powołanie biegłego lub biegłych. Bardzo istotny jest też własnoręczny podpis.

Pozew może zawierać także rozmaite wnioski, np. o:

• zabezpieczenie powództwa,

• nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności,

• przeprowadzenie rozprawy podczas nieobecności powoda.

Może być też uzupełniony o wnioski służące do przygotowania rozprawy, w szczególności:

• wnioski o wezwanie na rozprawę wskazanych przez powoda świadków i biegłych,

• dokonanie oględzin,

• polecenie dostarczenia przez pozwanego na rozprawę dokumentu będącego w jego posiadaniu, a potrzebnego do przeprowadzenia dowodu lub przedmiotu oględzin,

• zażądanie na rozprawę dowodów znajdujących się w sądach, urzędach lub u osób trzecich.

Trzeba też pamiętać o zbiegu postępowań. Jest mianowicie możliwe wystąpienie przed sądem pracy z powództwem w postępowaniu nakazowym, upominawczym lub uproszczonym (w tym ostatnim wypadku będą konieczne specjalne urzędowe formularze).

Wzór pozwu

@RY1@i26/2008/046/i26.2008.046.000.0001.001.jpg@RY2@

@RY1@i26/2008/046/i26.2008.046.000.0001.002.jpg@RY2@

@RY1@i26/2008/046/i26.2008.046.000.0001.003.jpg@RY2@

Jeśli pracodawca wniesie pozew, który nie spełnia warunków formalnych, to nie ma powodów do obaw, gdyż sąd zwróci takie pismo z pouczeniem o błędach. Należy je wnieść ponownie w terminie tygodniowym, po uzupełnieniu i usunięciu braków. W takiej sytuacji wywiera ono skutki procesowe od momentu pierwotnego wniesienia. Ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na treść zarządzenia o wezwaniu do uzupełnienia braków. Trzeba postąpić dokładnie według wskazówek sądu, aby uniknąć definitywnego zwrotu pisma.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK