| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Pracownicy chronieni

Pracownicy chronieni

Kodeks pracy oraz inne akty regulujące prawa i obowiązki stron stosunku pracy przewidują wiele odstępstw od ogólnych zasad dla określonych kategorii pracowników. Wspólną cechą tych wyjątków jest uniemożliwienie pracodawcom rozwiązywania z takimi pracownikami umów o pracę, a przynajmniej obwarowanie ich wieloma dodatkowymi warunkami.

Ponieważ umowa w takich okolicznościach ulega automatycznie przedłużeniu do dnia porodu, z mocy prawa pracodawca nie powinien wpisywać żadnych informacji w treści umowy. Nie podpisuje się aneksu do tej umowy ani tym bardziej nie zawiera zupełnie nowej umowy. Nie jest też konieczne wpisywanie do umowy daty porodu orientacyjnie określonej przez lekarza na zaświadczeniu pracownicy o ciąży jako daty, do której umowa ma trwać.

Kiedy nie dochodzi do przedłużenia się umowy?

Przedłużeniu do dnia porodu nie ulegają umowy terminowe zawarte na czas określony lub wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający 1 miesiąc, jeśli uległyby rozwiązaniu przed upływem 3. miesiąca ciąży.

Ponadto przedłużeniu do dnia porodu nie ulegają także umowy zawarte z pracownicą zatrudnioną na czas zastępstwa innego pracownika, w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności, nawet gdyby miały ulec rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży (np. w 6. miesiącu ciąży).

WAŻNE!

To, że umowa zawarta z pracownicą zatrudnioną na zastępstwo nie ulega przedłużeniu do dnia porodu, nie znaczy, że pracownica jest pozbawiona pozostałej ochrony.

Pracownicy zatrudnionej na zastępstwo nie można więc wypowiedzieć umowy o pracę. Umowa z nią zawarta musi trwać dopóki nie wróci do pracy zastępowany pracownik. Dopiero, gdy do pracy wróci zastępowany pracownik rozwiąże się umowa o pracę zawarta z pracownicą na zastępstwo. Nastąpi to niezależnie od stanu zaawansowania ciąży zastępczyni. Nawet gdy powrót pracownika zastępowanego nastąpi na miesiąc przed porodem, to umowa z osobą zastępującą rozwiąże się i nie ulegnie przedłużeniu do tego dnia.

Ochrona ze względu na zdrowie pracownicy w ciąży

Żaden pracodawca nie może zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla ich zdrowia (art. 176 k.p.). Przepis art. 176 k.p. nie definiuje jednak pojęcia tego typu prac i odsyła do wykazu stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (DzU nr 114, poz. 545 ze zm.). Zakaz zatrudniania pracownic będących w ciąży przy pracach szczególnie dla nich uciążliwych lub szkodliwych wiąże pracodawców w sposób bezwzględny i bezwarunkowy. Przepisy prawa pracy nie dopuszczają żadnych odstępstw w tym zakresie. Zatrudnianie przy takich pracach jest niedopuszczalne nawet za zgodą pracownicy.

Autorzy:

Źródło:

INFOR
Gazeta Samorządu i Administracji598.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »