| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Pracownicy chronieni

Pracownicy chronieni

Kodeks pracy oraz inne akty regulujące prawa i obowiązki stron stosunku pracy przewidują wiele odstępstw od ogólnych zasad dla określonych kategorii pracowników. Wspólną cechą tych wyjątków jest uniemożliwienie pracodawcom rozwiązywania z takimi pracownikami umów o pracę, a przynajmniej obwarowanie ich wieloma dodatkowymi warunkami.

Gdy pracownica poinformuje o swojej ciąży już po wręczeniu jej wypowiedzenia (a nawet w dniu rozwiązania umowy o pracę), pracodawca ma obowiązek:

• wycofać swoje oświadczenie o wypowiedzeniu umowy,

• przywrócić pracownicę do pracy oraz

• zapłacić wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy.

WAŻNE!

W sytuacji gdy pracodawca wypowiedział umowę o pracę, a następnie okazało się, że w tym dniu pracownica była w ciąży, ale poroniła przed upływem okresu wypowiedzenia, wypowiedzenie także jest bezskuteczne (nie prowadzi do rozwiązania umowy) i trzeba wycofać oświadczenie o wypowiedzeniu umowy. W dniu wypowiedzenia istniał bowiem stan ciąży, co stanowi przesłankę do uznania, że wypowiedzenie było niezgodne z prawem.

Jeżeli pracodawca nie wycofa oświadczenia o wypowiedzeniu umowy, pracownica może wystąpić do sądu pracy. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 16 grudnia 1999 r. (I PKN 468/99) oraz w postanowieniu z 13 września 1979 r. (I PRN 84/79, OSNC 1980/3/58).

W ocenie Sądu Najwyższego „ochrona trwałości stosunku pracy ze względu na ciążę (art. 177 § 1 k.p.) obejmuje także sytuację, gdy ciąża zakończyła się poronieniem przed upływem okresu wypowiedzenia. Ciężar udowodnienia ciąży spoczywa na pracownicy” (wyrok z 16 grudnia 1999 r., I PKN 468/99).

Brak ochrony

Prawo pracy przewiduje tylko jeden wyjątek, kiedy pracodawca może wręczyć pracownicy w ciąży wypowiedzenie umowy o pracę. Jest nim upadłość lub likwidacja firmy (art. 177 § 4 k.p.).

Jeżeli w firmie działa organizacja związkowa i reprezentuje ona ciężarną pracownicę, to w takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek uzgodnić z organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. Jeśli natomiast taka organizacja związkowa nie działa lub nie reprezentuje ona pracownicy (pracownica nie należy do związku ani nie zwróciła się do związku o obronę swoich praw pracowniczych), decyzję o tym, kiedy tej pracownicy wręczone zostanie wypowiedzenie w związku z upadłością lub likwidacją firmy pracodawca podejmuje samodzielnie.

Gdy pracodawca, który ogłosił upadłość lub którego cała firma jest likwidowana, zatrudnia co najmniej 20 pracowników - to ciężarnej pracownicy zwolnionej w związku z upadłością lub likwidacją firmy ma on obowiązek wypłacić odprawę z tytułu zwolnienia z przyczyny nieleżącej po stronie pracownicy (art. 8 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników - DzU nr 90, poz. 844 ze zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

INFOR
HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK