| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Pracownicy chronieni

Pracownicy chronieni

Kodeks pracy oraz inne akty regulujące prawa i obowiązki stron stosunku pracy przewidują wiele odstępstw od ogólnych zasad dla określonych kategorii pracowników. Wspólną cechą tych wyjątków jest uniemożliwienie pracodawcom rozwiązywania z takimi pracownikami umów o pracę, a przynajmniej obwarowanie ich wieloma dodatkowymi warunkami.

Przykład

W ochronny wiek emerytalny (61 lat, mężczyzna) pracownik, zatrudniony od 10 lat na czas nieokreślony, wejdzie w dniu 3 marca 2008 r. Pracodawca z powodu reorganizacji w firmie wręczy mu wypowiedzenie 29 lutego 2008 r. Będzie to działanie prawidłowe, chociaż upływ 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia nastąpi 31 maja 2008 r., a więc już wtedy, gdy pracownik będzie w ochronnym wieku przedemerytalnym.

Pracownika w ochronnym wieku przedemerytalnym można zwolnić bez wypowiedzenia dyscyplinarnie. Można też zwolnić go bez wypowiedzenia z powodu długotrwałej choroby, na podstawie art. 53 k.p. Ponadto umowa zawarta na czas określony rozwiąże się z upływem czasu, na jaki została zawarta, mimo trwania okresu ochronnego.

Także w przypadku pracownika w o- chronnym wieku przedemerytalnym zachodzi modyfikacja zakresu ochrony u pracodawcy zatrudniającego co najmniej 20 pracowników. Można mu z przyczyn niedotyczących pracowników wręczyć wypowiedzenie zmieniające dotychczasowe warunki pracy i płacy, np. przenieść go na inne stanowisko. Jeżeli jednak spowoduje to obniżenie wynagrodzenia, to do osiągnięcia wieku emerytalnego i uzyskania uprawnień emerytalnych musi otrzymywać dodatek wyrównawczy.

Natomiast z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego i uzyskania uprawnień emerytalnych, pracownik ze statusu pracownika szczególnie chronionego w zakresie trwałości zatrudnienia staje się zwykłym pracownikiem niepodlegającym szczególnej ochronie. Można go więc zwolnić na zasadach ogólnych, czyli trzeba mieć uzasadniony powód, który nie nosi cech dyskryminacji.

Zgodnie z najnowszym orzecznictwem Sądu Najwyższego (wyrok z 4 listopada 2004 r., I PK 7/04, OSNP 2005/12/171) osiągnięcie wieku emerytalnego połączone z nabyciem prawa do emerytury stanowiłoby kryterium wyboru pracownika do zwolnienia przez pracodawcę zmuszonego przez złą sytuację ekonomiczną do zwalniania pracowników. Wypowiedzenie dokonane wyłącznie z powodu osiągnięcia przez pracownika wieku emerytalnego musiałoby być uznane za nieuzasadnione, a do dokonania takiej oceny przydatne są generalne zasady prawa pracy ujęte między innymi w art. 113 k.p. traktującym o zakazie stosowania praktyk dyskryminacyjnych.

Należy jednak pamiętać, że Sąd Najwyższy orzekł, że osiągnięcie przez pracownika wieku emerytalnego stanowi samodzielną przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę. Nie jest to przejaw dyskryminacji zatrudnionego, który nabył prawo do emerytury (wyrok Sądu Najwyższego z 26 listopada 2003 r., I PK 616/02) oraz jeśli pracownik nabył prawo do emerytury, to jest społecznie usprawiedliwione, gdy w ramach racjonalizacji zatrudnienia zwolniony zostanie w pierwszej kolejności (wyrok Sądu Najwyższego z 3 grudnia 2003 r., I PK 80/03, OSNP 2004/21/363). Jednak podejmując decyzję o wypowiedzeniu, należy pamiętać również o wyroku Sądu Najwyższego z 4 listopada 2004 r.

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

INFOR
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK