| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Pracownicy chronieni

Pracownicy chronieni

Kodeks pracy oraz inne akty regulujące prawa i obowiązki stron stosunku pracy przewidują wiele odstępstw od ogólnych zasad dla określonych kategorii pracowników. Wspólną cechą tych wyjątków jest uniemożliwienie pracodawcom rozwiązywania z takimi pracownikami umów o pracę, a przynajmniej obwarowanie ich wieloma dodatkowymi warunkami.

Pracownikowi, któremu zostało wręczone wypowiedzenie (w ramach zwolnień grupowych lub indywidualnych) lub który nie przyjął wypowiedzenia zmieniającego, należy wypłacić odprawę pieniężną.

Oczywiście w razie zwolnień grupowych także można poprzestać na wręczeniu wypowiedzenia zmieniającego. Jeżeli pracownik go nie przyjmie, umowa o pracę rozwiąże się z przyczyn niedotyczących pracownika i trzeba wypłacić mu odprawę pieniężną.

Zmniejszenie wymiaru etatu zamiast urlopu wychowawczego - nie ma ochrony

Pracodawca musi uwzględnić wniosek pracownika o obniżenie wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż 1/2 etatu w okresie obejmującym okres, w którym pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego mógłby z tego urlopu korzystać (zgodnie z art. 1867 zdanie drugie k.p.). Jednak w tym okresie pracownik nie podlega szczególnej ochronie trwałości zatrudnienia. Można go zwolnić na zasadach ogólnych, tj. wtedy gdy istnieje naprawdę uzasadniony powód do zwolnienia (np. faktyczna likwidacja działu, w którym jest zatrudniony) i zwolnienie nie ma cech dyskryminacji (pracownik nie został niewytypowany do zwolnienia tylko dlatego, że korzysta z uprawnienia rodzicielskiego). Nie można też zwolnić takiego pracownika np. z powodu tego, że jest mniej efektywny niż pracownicy zatrudnieni na cały etat. Pracownik ten ma być efektywny tylko w ramach części etatu z uwagi na korzystanie z uprawnienia rodzicielskiego. Gdyby jednak pracę na część etatu wykonywał niedbale i niestarannie, wtedy dopuszczalne jest jego zwolnienie.

Pracownik w wieku przedemerytalnym

Pracownik ten jest szczególnie chroniony przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Zatem, nie można wręczyć mu wypowiedzenia definitywnego. Wyjątek będzie stanowić upadłość lub likwidacja całej firmy. U pracodawcy zatrudniającego mniej niż 20 pracowników nie trzeba będzie płacić z tego tytułu odprawy pieniężnej.

Pracownikowi takiemu nie można wręczyć także wypowiedzenia zmieniającego, z wyjątkiem konieczności dokonania wypowiedzenia ze względu na wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której należy pracownik. W takim przypadku nie trzeba płacić pracownikowi w ochronnym wieku przedemerytalnym dodatku wyrównawczego, jeżeli w wyniku wypowiedzenia zmieniającego w firmie nie będą już wypłacane np. premie regulaminowe.

Pracownik w ochronnym wieku emerytalnym jest chroniony tylko przed wypowiedzeniem, a nie w ogóle przed rozwiązaniem umowy o pracę. Nie trzeba zatem wycofywać wypowiedzenia, jeżeli zostało złożone przed rozpoczęciem okresu ochronnego (chociażby do rozwiązania umowy w jego wyniku doszłoby już w okresie ochronnym). Potwierdza to orzecznictwo Sądu Najwyższego. W wyroku z 7 kwietnia 1999 r. (I PKN 643/98, OSNP 2000/11/418) Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że zakaz wypowiedzenia umowy o pracę z art. 39 k.p. nie obowiązuje przed osiągnięciem wieku przedemerytalnego, chociażby wiek ten pracownik przekroczył w okresie wypowiedzenia.

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

INFOR
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK