| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Pracownicy chronieni

Pracownicy chronieni

Kodeks pracy oraz inne akty regulujące prawa i obowiązki stron stosunku pracy przewidują wiele odstępstw od ogólnych zasad dla określonych kategorii pracowników. Wspólną cechą tych wyjątków jest uniemożliwienie pracodawcom rozwiązywania z takimi pracownikami umów o pracę, a przynajmniej obwarowanie ich wieloma dodatkowymi warunkami.

Są to:

• w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,

• jeżeli zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Taki zakres ochrony trwałości zatrudnienia pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego obowiązuje pracodawców zatrudniających do 20 pracowników. A zatem, w przypadku pracodawcy zatrudniającego do 20 pracowników likwidacja np. określonego stanowiska pracy czy reorganizacja w firmie nie uprawnia do wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi korzystającemu z urlopu wychowawczego.

Przykład

Pracodawca prowadzi 3 sklepy spożywcze w różnych częściach miasta i zatrudnia w sumie 15 pracowników. Jeden z tych sklepów nie przynosi oczekiwanych zysków i pracodawca z powodów ekonomicznych decyduje się na jego zamknięcie. Z pracujących tam 5 sprzedawców - jedna pracownica przebywa na urlopie wychowawczym. Pracodawca nie będzie mógł wręczyć jej w tym okresie wypowiedzenia z powodu likwidacji stanowiska pracy.

Natomiast u pracodawcy zatrudniającego co najmniej 20 pracowników ochrona trwałości zatrudnienia pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego jest osłabiona. Potwierdza to orzecznictwo Sądu Najwyższego. W myśl uchwały Sądu Najwyższego z 15 lutego 2006 r. (II PZP 13/05, OSNP 2006/21-22/315) przepisy art. 10 ust. 1 i 2 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.) mogą stanowić podstawę rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem w okresie urlopu wychowawczego także w sytuacjach, jeżeli nie zachodzą przesłanki przewidziane w art. 1861 § 1 zdaniu drugim k.p.

Oznacza to, że w przypadku zwolnień grupowych można wręczyć wypowiedzenie pracownikowi przebywającemu na urlopie wychowawczym bez względu na czas, na jaki został udzielony ten urlop.

W przypadku zwolnień indywidualnych także można wręczyć wypowiedzenie, ale jeżeli w firmie działa zakładowa organizacja związkowa, tylko pod warunkiem, że w ciągu 14 dni od dnia zawiadomienia o planowanym zwolnieniu nie zgłosi ona sprzeciwu. Jeżeli organizacja związkowa zgłosi sprzeciw, pracodawca będzie mógł wręczyć wyłącznie wypowiedzenie zmieniające.

Pracownikowi, który przyjął wypowiedzenie zmieniające i po zmianie warunków pracy zajmuje stanowisko gorzej płatne, przysługuje dodatek wyrównawczy przez okres do 6 miesięcy. W praktyce jednak przysługiwał on będzie pracownikowi, który korzystał np. z 3-miesięcznego urlopu wychowawczego. Wtedy po powrocie z urlopu dodatek będzie otrzymywał przez 3 miesiące pracy. Natomiast pracownik lub pracownica przebywająca na np. 3-letnim urlopie wychowawczym nie skorzysta z dodatku wyrównawczego.

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

INFOR
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK