| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Nowe urlopy wychowawcze pracowników i uprawnienia rodzicielskie przedsiębiorców

Nowe urlopy wychowawcze pracowników i uprawnienia rodzicielskie przedsiębiorców

Pracownik-rodzic może wykorzystać maksymalnie 35 miesięcy urlopu wychowawczego, a nie tak jak dotychczas 3 lata. Jeden miesiąc urlopu wychowawczego został bowiem zarezerwowany wyłącznie dla jednego pracownika-rodzica i nie może z niego skorzystać drugi z rodziców. To najważniejsza zmiana z obowiązujących od 1 października 2013 r. nowych zasad udzielania urlopów wychowawczych.

W praktyce przyjmuje się, że w trakcie urlopu wychowawczego pracownik może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, a nawet prowadzić własną działalność gospodarczą. W tych przypadkach zwykle to sam pracownik decyduje o porze wykonywania pracy. Ma zatem możliwość jej godzenia ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Przyjmuje się także, że dopuszczalna jest praca w ramach umowy o pracę na część etatu.

Jednak w wyroku z 25 marca 2011 r. (I OSK 2066/10) NSA orzekł, że:

(...) podjęcie zatrudnienia w okresie korzystania przez pracownika z urlopu wychowawczego jest dopuszczalne wyjątkowo wtedy, gdy nie doprowadzi do wyłączenia możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem (...). Ocena co do możliwości sprawowania przez pracownika osobistej opieki nad dzieckiem musi odnosić się przy tym do czasu podjętej pracy, a nie do całego okresu urlopu wychowawczego. (...)

W tej sprawie sąd uznał, że podjęcie przez pracownicę pracy na 1/2 etatu (świadczenie pracy w siedzibie pracodawcy w godz. od 8.00 do 12.00, bez kontaktu z dzieckiem w tym czasie) powodowało, że nie sprawuje ona osobistej opieki nad dzieckiem.

UWAGA!

Pracownik nie musi informować pracodawcy o podjęciu nauki w czasie urlopu wychowawczego.

Mimo że żaden przepis nie nakłada na pracownika obowiązku informowania pracodawcy o podjętej pracy lub innej aktywności w czasie urlopu wychowawczego, to ze względu na obowiązek ubezpieczeniowy osoby urlopowanej konieczne jest poinformowanie pracodawcy o posiadaniu innego tytułu do ubezpieczeń (np. umowy o pracę, umowy zlecenia, własnej działalności). Jeżeli jednak pracodawca dowie się o podjęciu zatrudnienia, to w razie ustalenia, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, wzywa pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania (art. 1862 § 2 Kodeksu pracy). To polecenie pracodawcy jest dla pracownika wiążące. Niestawienie się do pracy w terminie oznaczonym przez pracodawcę może zostać potraktowane jako nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy. Z tego tytułu pracodawca może wyciągnąć wobec pracownika konsekwencje służbowe, np. nałożyć na niego karę porządkową, a nawet wręczyć mu wypowiedzenie umowy o pracę albo zwolnienie dyscyplinarne.

Rezygnacja pracownika z urlopu wychowawczego

Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:

  • w każdym czasie – za zgodą pracodawcy,
  • po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy (art. 1863 Kodeksu pracy).

Wzór oświadczenia pracownika o rezygnacji z urlopu wychowawczego

Pracodawca musi przyjąć do pracy pracownika rezygnującego z urlopu wychowawczego. Może to zrobić od razu po złożeniu przez pracownika wniosku w tej sprawie albo najpóźniej po 30 dniach od złożenia wniosku.

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym

Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem (art. 1864 Kodeksu pracy).

Czytaj także

Ekspert:

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Autorzy:

- prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy, autorka wielu publikacji z tej tematyki - prawnik, ekspert i praktyk, od 13 lat zajmujący się prawem ubezpieczeń społecznych

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK