| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Nowe urlopy wychowawcze pracowników i uprawnienia rodzicielskie przedsiębiorców

Nowe urlopy wychowawcze pracowników i uprawnienia rodzicielskie przedsiębiorców

Pracownik-rodzic może wykorzystać maksymalnie 35 miesięcy urlopu wychowawczego, a nie tak jak dotychczas 3 lata. Jeden miesiąc urlopu wychowawczego został bowiem zarezerwowany wyłącznie dla jednego pracownika-rodzica i nie może z niego skorzystać drugi z rodziców. To najważniejsza zmiana z obowiązujących od 1 października 2013 r. nowych zasad udzielania urlopów wychowawczych.

Prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego podczas i po zakończeniu urlopu wychowawczego

Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres niezdolności do pracy przypadający w czasie urlopu wychowawczego (art. 12 ust. 2 pkt 2 ustawy zasiłkowej), ponieważ w tym okresie pracownik nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Okresu niezdolności do pracy przypadającej podczas urlopu wychowawczego nie wlicza się do okresu zasiłkowego oraz do okresu, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe.

W sytuacji gdy niezdolność do pracy rozpoczęła się podczas urlopu wychowawczego i trwa nieprzerwanie po zakończeniu urlopu, pracownik ma prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego od pierwszego dnia po zakończeniu urlopu. Nie ma wówczas znaczenia, że niezdolność do pracy powstała w trakcie urlopu wychowawczego, ważne jest, że trwa nieprzerwanie po jego zakończeniu.

Takie same zasady stosuje się do wynagrodzenia chorobowego. Pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia chorobowego w przypadkach, w których nie nabędzie prawa do zasiłku chorobowego (art. 92 § 3 pkt 2 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD:

Pracownica zakończy urlop wychowawczy 15 października 2013 r. W związku z chorobą kręgosłupa otrzymała zwolnienie lekarskie na okres od 10 października do 5 listopada 2013 r. Pracownica nie ma prawa do wynagrodzenia chorobowego za okres od 10 do 15 października 2013 r., ponieważ niezdolność do pracy przypada w czasie urlopu wychowawczego. Prawo do wynagrodzenia chorobowego nabędzie od następnego dnia po zakończeniu urlopu, czyli 16 października br.

W praktyce często pojawia się problem z ustaleniem podstawy wymiaru świadczenia należnego po powrocie pracownicy/pracownika z urlopu wychowawczego. Wynika to z faktu, że przez okres 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy pracownik nie otrzymywał wynagrodzenia, ponieważ przebywał na urlopie wychowawczym. W takiej sytuacji podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego należy ustalać jak dla ubezpieczonych, którzy stali się niezdolni do pracy w pierwszym miesiącu zatrudnienia (art. 37 ustawy zasiłkowej).

Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku po powrocie z urlopu wychowawczego trwającego co najmniej 12 miesięcy

Rodzaj wynagrodzenia

Sposób ustalenia podstawy wymiaru zasiłku

stałe

ustalając podstawę wymiaru zasiłku przyjmuje się wynagrodzenie pracownika określone w umowie o pracę lub w innym akcie nawiązującym stosunek pracy

zmienne (pracownik przepracował co najmniej 1 dzień)

jeżeli pracownik stanie się niezdolny do pracy bezpośrednio po zakończeniu urlopu wychowawczego, ale w miesiącu, w którym stał się niezdolny do pracy, przepracował co najmniej jeden dzień, to aby obliczyć podstawę wymiaru zasiłku, należy podzielić wynagrodzenie osiągnięte za przepracowane dni robocze przez liczbę dni przepracowanych i pomnożyć przez liczbę dni, które pracownik był zobowiązany przepracować w danym miesiącu

zmienne (pracownik nie przepracował żadnego dnia)

jeżeli w związku z nieprzepracowaniem żadnego dnia pracownik nie osiągnął żadnego przychodu, to podstawę wymiaru zasiłku ustala się, przyjmując kwotę zmiennych składników wynagrodzenia w przeciętnej miesięcznej wysokości, wypłaconej pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy

PRZYKŁAD:

Pracownik pracujący od poniedziałku do piątku w systemie podstawowym, otrzymujący wynagrodzenie prowizyjne, od 15 października 2011 r. do 14 października 2013 r. przebywał na urlopie wychowawczym. Do pracy stawił się 15 października 2013 r. i przepracował cały dzień, za który otrzymał wynagrodzenie w wysokości 250 zł brutto (250 zł – 13,71% = 215,73 zł). Od 16 do 31 października br. pracownik był niezdolny do pracy. Podstawę wymiaru zasiłku stanowi uzupełnione wynagrodzenie za październik br. W celu obliczenia podstawy wymiaru zasiłku należy podzielić wynagrodzenie osiągnięte za przepracowane dni robocze ( 215,73 zł) przez liczbę dni przepracowanych (1 dzień) i pomnożyć przez liczbę dni, które pracownik był zobowiązany przepracować w danym miesiącu (23 dni), tj. 215,73 zł : 1 x 23 = 4961,79 zł. Kwota 4961,79 zł stanowi podstawę wymiaru zasiłku.

Polecamy artykuły

Ekspert:

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Autorzy:

- prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy, autorka wielu publikacji z tej tematyki - prawnik, ekspert i praktyk, od 13 lat zajmujący się prawem ubezpieczeń społecznych

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek sp. z o.o.

Skrivanek sp. z o.o. jest jedną z największych firm tłumaczeniowych i szkół językowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK