| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Podróże służbowe po zmianach

Podróże służbowe po zmianach

Podróż służbowa polega na wykonywaniu na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika lub w której znajduje się siedziba pracodawcy. Przepisy regulujące kwestie związane z podróżą służbową obowiązywały od lat i niezbędna stała się ich zmiana.

Większe kwoty diet i ryczałtów w podróżach zagranicznych

Podwyższeniu uległy kwoty diet zagranicznych oraz kwoty limitów za nocleg w podróży zagranicznej – niezmieniane od 1 stycznia 2006 r. (załącznik do rozporządzenia). Ich obecna wysokość wynika z załącznika do rozporządzenia ws. podróży służbowych. Podobnie jak w przypadku diet krajowych, ich wartość została urealniona. W nowym załączniku poszerzono także listę krajów, dla których została określona wartość diety wraz z kwotą limitu na nocleg, o takie państwa jak Katar, Oman oraz Palestyńska Władza Narodowa. W przypadku państw, które nie zostały wymienione w załączniku, wartość diety wynosi obecnie 41 euro, zaś kwota limitu na nocleg – 140 euro (wcześniej wartości te stanowiły odpowiednio 42 USD i 120 USD). W przypadku niektórych państw zmieniono także walutę diety oraz limitu na nocleg, czego przykładem są Chiny, Izrael, Ukraina, Rosja (było: USD, jest: euro) czy Turcja (było: euro, jest: USD).

Podwyższenie diet spowodowało wzrost innych należności za czas zagranicznych podróży służbowych, a mianowicie:

  • ryczałtu na pokrycie kosztów dojazdu z i do dworca kolejowego, autobusowego, portu lotniczego lub morskiego; wynosi on 100% zagranicznej diety (lub w przypadku gdy pracownik ponosi koszty dojazdu wyłącznie w jedną stronę – 50% tej diety),
  • ryczałtu na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej; wynosi on 10% diety.

Pomniejszanie diety krajowej

Według przepisów § 7 i § 14 rozporządzenia ws. podróży służbowych, obowiązujących od 1 marca 2013 r., kwota diety krajowej oraz zagranicznej jest pomniejszana o koszt zapewnionego bezpłatnego wyżywienia.

Obecnie kwotę diety zmniejsza się o koszt zapewnionego bezpłatnego wyżywienia zarówno w podróży krajowej, jak i zagranicznej. Kwoty tego pomniejszenia nie są jednakowe. W przypadku zapewnienia całodziennego bezpłatnego wyżywienia pracownik traci w podróży krajowej 100% diety, zaś w podróży zagranicznej, tak jak dotychczas, 75% diety (od marca br. nie zmienił się też procentowy udział posiłku w pomniejszeniu diety zagranicznej). Różnica ta wynika z faktu, że dieta krajowa służy pokryciu zwiększonych kosztów wyżywienia w podróży krajowej (pracodawca nie ma obowiązku rekompensowania pracownikowi całodziennego kosztu wyżywienia). Natomiast dieta zagraniczna jest przeznaczona na pokrycie pełnych kosztów wyżywienia.

Tabela 2. Procentowe udziały danego posiłku, o który należy pomniejszyć dietę krajową i zagraniczną.

Wyszczególnienie

Procentowy udział posiłku w zmniejszeniu diety krajowej

Procentowy udział posiłku w zmniejszeniu diety zagranicznej

Śniadanie

25%

15%

Obiad

50%

30%

Kolacja

25%

30%

PRZYKŁAD

Pracownik odbył w marcu podróż służbową na terenie kraju, w której przybywał 3 doby i 9 godzin. Należność z tytułu diet wyniosła 120 zł (4 doby x 30 zł).

Pracodawca zapewnił temu pracownikowi bezpłatne zakwaterowanie w hotelu. Cena za hotel obejmowała także śniadanie. Pracownik spędził w hotelu 3 doby, podczas których miał zapewnione śniadania. Dieta za dobę, w której pracownik korzystał z bezpłatnego śniadania, uległa pomniejszeniu o kwotę 7,50 zł (30 zł × 25%). Pracownik otrzymał należność z tytułu diet w krajowej podróży służbowej w kwocie 97,50 zł (120 zł – 3 × 7,50 zł).

Jeśli pracodawca wypłaciłby pełne diety w kwocie 120 zł, tj. bez pomniejszania o procentowy udział śniadania zapewnionego pracownikowi bezpłatnie podczas 3 dób hotelowych, to wówczas kwota 22,50 zł (3 × 7,50 zł) stanowiłaby świadczenie delegacyjne wypłacone ponad limit, od którego należy ustalić zaliczkę na podatek dochodowy (PIT) oraz składki ZUS.

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 08.07.2014

Autor:

Zdjęcia

Podróże służbowe po zmianach. /Fot. Fotolia
Podróże służbowe po zmianach. /Fot. Fotolia

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK