| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Co najczęściej kontrolują inspektorzy PIP

Co najczęściej kontrolują inspektorzy PIP

Państwowa Inspekcja Pracy nadzoruje przestrzeganie przepisów prawa pracy. Pracodawca za naruszenia przepisów prawa pracy może być ukarany mandatem w wysokości do 2 tys. zł przez inspektora pracy. Jeżeli inspektor wystąpi o ukaranie pracodawcy do sądu, to kara grzywny za wykroczenia w zakresie prawa pracy wynosi od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Przykład

Pracodawca zaznaczył w ewidencji czasu pracy, że pracownik w danej dobie pracował 10 godzin. Pracownik pracuje w podstawowym systemie czasu pracy. Takie prowadzenie ewidencji jest nieprawidłowe, gdyż pracodawca powinien także wskazać, ile z tych godzin przypadło w porze nocnej, ile stanowiło pracę w godzinach nadliczbowych, czy też była to praca w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

W ewidencji należy również oznaczyć inne niż praca okoliczności, jak np. urlopy, zwolnienia lekarskie, urlopy macierzyńskie. Przy udzielaniu czasu wolnego za nadgodziny czy dnia wolnego za pracę w niedzielę, święto czy dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy pracodawca powinien zaznaczyć w ewidencji, z jakiego tytułu ten czas wolny lub też dzień wolny przysługuje. Jest to istotne również z punktu widzenia kontroli, gdyż bez takich oznaczeń inspektor pracy nie ma możliwości dokonania oceny, np. które godziny nadliczbowe zostały zrekompensowane czasem wolnym czy też praca, w którym dniu wolnym została zrekompensowana.

Oznaczenie poszczególnych zdarzeń w ewidencji czasu pracy może być dokonywane w dowolnej formie, np. przez przyporządkowanie określonych liter danemu zdarzeniu, takich jak: UW – urlop wypoczynkowy, ZW – zwolnienie lekarskie itp.

Można też wprowadzać takie oznaczenia przez wskazanie konkretnych przepisów, które są w ramach tego wydarzenia realizowane, np. art. 188 k.p. – dzień opieki nad dzieckiem itp. Istotne jest, aby do ewidencji dołączona była legenda używanych oznaczeń, tak aby w przypadku kontroli inspektor nie miał problemów z jej odczytaniem.

W przypadku odbywania przez pracownika podróży służbowej w ewidencji czasu pracy należy wpisać długość trwania jego czasu pracy w takiej podróży, a nie tylko oddzielny symbol oznaczający podróż służbową. Jeśli takiej informacji nie będzie, nie jest wówczas możliwe rozliczenie czasu pracy wynikającego z ewidencji.

Ponadto do karty ewidencji czasu pracy pracodawca ma obowiązek dołączyć wnioski pracownika o udzielenie czasu wolnego od pracy w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych, jeśli pracownik takie wnioski składa. W sytuacji gdy podczas kontroli inspektora okaże się, że wniosków takich nie ma, a pracownikowi za każdą godzinę pracy udzielono jednej godziny czasu wolnego, inspektor uzna to za nieprawidłowość w rekompensacie. Bez pisemnego wniosku pracownika o zrekompensowanie pracy nadliczbowej czasem wolnym od pracy, pracodawca ma obowiązek oddania pracownikowi za każdą godzinę nadliczbową 1,5 godziny wolnej od pracy. Czas wolny bez wniosku pracownika musi być natomiast udzielony nie później niż do końca okresu rozliczeniowego.

Termin wypłaty wynagrodzenia

Inspektorzy pracy kontrolują także kwestię miejsca, terminu i częstotliwości wypłaty wynagrodzenia.

Termin wypłaty powinien być wskazany w sposób konkretny i precyzyjny w regulaminie pracy lub w informacji o warunkach zatrudnienia. Często spotykanym błędem jest określanie terminu wypłaty wynagrodzenia jako: „do 10. dnia następnego miesiąca”. Zapis taki zawsze zostanie podważony przez inspektora, gdyż jest nieprecyzyjny. Pracodawca powinien określić bowiem konkretny termin wypłaty wynagrodzenia, np. ostatni dzień miesiąca.

Często też w regulaminach pracy brakuje określenia czasu i miejsca wypłaty wynagrodzenia. Pracodawcy tłumaczą się wówczas, że wszystkim pracownikom wynagrodzenie jest przelewane na konto i uważają, że formalności związane z podaniem terminu wypłaty wynagrodzenia są zbędne. Może jednak zdarzyć się, że pracownik zrezygnuje z możliwości przekazywania mu wypłaty na konto, a wówczas nie będzie wiadomo, gdzie i w jakich godzinach pracownik ma odebrać wynagrodzenie.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK