| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Co najczęściej kontrolują inspektorzy PIP

Co najczęściej kontrolują inspektorzy PIP

Państwowa Inspekcja Pracy nadzoruje przestrzeganie przepisów prawa pracy. Pracodawca za naruszenia przepisów prawa pracy może być ukarany mandatem w wysokości do 2 tys. zł przez inspektora pracy. Jeżeli inspektor wystąpi o ukaranie pracodawcy do sądu, to kara grzywny za wykroczenia w zakresie prawa pracy wynosi od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Często popełnianym przez pracodawców błędem jest sposób obliczenia wymiaru czasu pracy. Pracodawcy, obliczając wymiar czasu pracy, ustalają liczbę „czarnych” dni kalendarzowych (tzn. dni powszednich), odejmując od niej liczbę świąt i mnożąc wynik przez dobową normę czasu pracy, tj. przez 8. Ten sposób powoduje liczne błędy w obliczeniu w okresach, w których przypadają święta, gdyż pracodawcy odejmują niejako „podwójnie” święta przypadające w niedziele. W konsekwencji takich pomyłek następuje nieprawidłowe ustalenie wymiaru czasu pracy, prowadzące do zaplanowania pracy w wymiarze zbyt niskim lub zbyt wysokim.

WAŻNE!

Planowanie pracy w wymiarze zbyt wysokim jednocześnie oznacza planowanie pracy w godzinach nadliczbowych, co jest naruszeniem przepisów prawa pracy.

Inspektor pracy zbada też przestrzeganie zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. W ramach tego zagadnienia sprawdzi, czy liczba dni wolnych z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy jest równa liczbie pełnych tygodni pracy przypadających w danym okresie rozliczeniowym.

Praca w godzinach nadliczbowych

W ramach kontrolowania nadgodzin inspektor sprawdzi prawidłowość sposobu zrekompensowania tych godzin oraz ustalenia, czy zrekompensowanie pracownikowi pracy w godzinach nadliczbowych nastąpiło w odpowiednim czasie, a ponadto czy nie przekroczono zakazów lub ograniczeń takiej pracy. Sprawdzeniu będą podlegały również limity godzin nadliczbowych (dzienny, tygodniowy, roczny) – czy nie zostały one naruszone.

Sprawdzeniu w czasie kontroli podlega również wysokość wynagrodzenia za godziny nadliczbowe – czy pracownik otrzymał zarówno normalne wynagrodzenie, jak i dodatek z tego tytułu.

Należy przypomnieć, że za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje zarówno normalne wynagrodzenie, jak i dodatek z tego tytułu. Normalne wynagrodzenie za pracę to wynagrodzenie, które pracownik w związku z wiążącym go stosunkiem pracy otrzymuje stale, systematycznie i w zwykłych terminach płatności (wyrok SN z 3 czerwca 1986 r., I PRN 40/86, OSNC 1987/9/140).

Pracodawcy często popełniają błąd polegający na zaliczaniu do normalnego wynagrodzenia jedynie wynagrodzenia zasadniczego. Normalne wynagrodzenie obejmuje natomiast zarówno wynagrodzenie zasadnicze, wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania pracownika, jak i inne dodatkowe, stałe składniki wynagrodzenia o charakterze stałym, np. dodatek stażowy, funkcyjny itp.

Nie wlicza się natomiast do normalnego wynagrodzenia nagród i premii, którym nie można przypisać charakteru stałości, czyli wypłacanych według uznania pracodawcy, mających w rzeczywistości charakter nagród (wyrok SN z 20 lipca 2000 r., I PKN 17/00, OSNP 2002/3/77). Do normalnego wynagrodzenia wlicza się zaś premie regulaminowe, które są stałym składnikiem wynagrodzenia, zgodnie z postanowieniami umowy o pracę, regulaminu wynagradzania czy układu zbiorowego pracy. W sytuacji gdy premia jest wynikowa (zadaniowa), czyli uzależniona od efektu pracy pracownika, to nie ma ona charakteru stałego składnika wynagrodzenia i nie wchodzi w skład podstawy do obliczenia stawki normalnego wynagrodzenia za pracę.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ligęzowscy & Partnerzy. Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska.

Kompleksowa obsługa prawna na rzecz przedsiębiorców i klientów indywiduwalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK