| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Dodatkowe składniki wynagrodzenia – zasady przyznawania i wypłaty

Dodatkowe składniki wynagrodzenia – zasady przyznawania i wypłaty

Pracodawcy mają możliwość swobodnego kształtowania systemów wynagradzania przyznając pracownikom obok obligatoryjnych elementów płacy również dobrowolne składniki wynagrodzenia. W większości mają one działanie motywacyjne. Warunkiem poprawnego funkcjonowania fakultatywnych składników płacowych w firmie jest precyzyjne określenie celu, w jakim zostały wprowadzone, a w niektórych przypadkach również przesłanek, jakie pracownik powinien spełnić, aby je otrzymać.

5. Składniki obowiązkowe i dodatkowe w podstawie ekwiwalentu za urlop

Ustalając wysokość należnego ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy należy uwzględniać:

  • składniki wynagrodzenia wliczane do podstawy wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy,
  • składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy dłuższe niż jeden miesiąc w średniej wysokości z okresu 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu.

Przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy należy uzupełnić wysokość zmiennych składników wynagrodzenia przysługujących za okres nie dłuższy niż jeden miesiąc w przypadku, gdy pracownik nie przepracował pełnych 3 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nabył prawo do ekwiwalentu. Uzupełnienie podstawy polega na podzieleniu wynagrodzenia faktycznie uzyskanego przez pracownika przez liczbę dni pracy, za które ono przysługiwało i pomnożeniu tak otrzymanej kwoty przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Sposób uwzględniania składników w podstawie wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy

@RY1@i65/2010/021/i65.2010.021.004.0002.001.jpg@RY2@

@RY1@i65/2010/021/i65.2010.021.004.0002.002.jpg@RY2@

W praktyce dość często dochodzi do zmian dotyczących składników wynagrodzenia (przyznanie lub likwidacja) uwzględnianych w podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy lub zmian ich wysokości w okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru ww. świadczeń. Zmiany, o jakich mowa, niejednokrotnie pracodawcy wprowadzają również przed rozpoczęciem przez pracownika urlopu lub w miesiącu jego wykorzystywania bądź przed nabyciem prawa do ekwiwalentu lub w miesiącu nabycia tego prawa. W takim przypadku podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu pieniężnego za urlop należy ustalić ponownie z uwzględnieniem tych zmian.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek Sp. z o.o.

Kancelaria audytorska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK