| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Dodatkowe składniki wynagrodzenia – zasady przyznawania i wypłaty

Dodatkowe składniki wynagrodzenia – zasady przyznawania i wypłaty

Pracodawcy mają możliwość swobodnego kształtowania systemów wynagradzania przyznając pracownikom obok obligatoryjnych elementów płacy również dobrowolne składniki wynagrodzenia. W większości mają one działanie motywacyjne. Warunkiem poprawnego funkcjonowania fakultatywnych składników płacowych w firmie jest precyzyjne określenie celu, w jakim zostały wprowadzone, a w niektórych przypadkach również przesłanek, jakie pracownik powinien spełnić, aby je otrzymać.

PRZYKŁAD

Sebastian W. zatrudniony na pełny etat w podstawowym systemie czasu pracy został przeniesiony od 1 października 2010 r. na inne stanowisko ze względu na objawy choroby zawodowej. Przed przeniesieniem na jego pensję składało się wynagrodzenie według stawek akordowych oraz kwartalna premia regulaminowa, która w okresie 12 miesięcy poprzedzających przeniesienie wyniosła łącznie 5500 zł za 253 dni pracy. Sebastianowi W. po zmianie stanowiska pracy przysługuje wynagrodzenie według stawki godzinowej w wysokości 20 zł/godz., a w okresie 3 miesięcy poprzedzających przeniesienie wypłacono mu wynagrodzenie akordowe w łącznej kwocie 9150,50 zł za 66 dni pracy. Wysokość dodatku wyrównawczego należy obliczyć w następujący sposób:

Krok 1. Ustalenie wynagrodzenia za 1 dzień z okresu poprzedzającego przeniesienie ze składników wypłacanych za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc:

9150,50 zł : 66 dni = 138,64 zł.

Krok 2. Ustalenie wynagrodzenia za 1 dzień z okresu poprzedzającego przeniesienie ze składników wypłacanych za okresy dłuższe niż 1 miesiąc:

5500 zł : 253 dni = 21,74 zł.

Krok 3. Ustalenie wysokości wynagrodzenia za październik przed przeniesieniem:

(138,64 zł + 21,74 zł) x 21 dni = 3367,98 zł.

Krok 4. Ustalenie wysokości wynagrodzenia za październik po przeniesieniu:

20 zł × 168 godzin w październiku = 3360 zł.

Krok 5: Ustalenie wysokości dodatku wyrównawczego:

3367,98 zł – 3360 zł = 7,98 zł.

W związku z tym, że dodatek wyrównawczy ma za zadanie rekompensować obniżenie pensji, powinien być pomniejszany za każdy dzień, za który pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie po powierzeniu nowej pracy.

Jeśli w trakcie miesiąca pracownik otrzyma świadczenie w razie choroby i/lub macierzyństwa, wówczas kwotę dodatku należy podzielić przez 30, a wynik pomnożyć przez liczbę dni, za które pracownikowi przysługiwałoby to świadczenie. Tak otrzymaną kwotę należy odjąć od wysokości dodatku wyrównawczego. Jeżeli wynagrodzenie za dany miesiąc nie przysługiwałoby z innych przyczyn niż choroba i/lub macierzyństwo, kwotę dodatku należy podzielić przez współczynnik ekwiwalentowy (w 2011 r. – 21 ustalony dla pracowników zatrudnionych od poniedziałku do piątku w podstawowym systemie czasu pracy), a następnie pomnożyć przez liczbę dni, za które dodatek nie przysługuje. Otrzymany wynik należy odjąć od dodatku wyrównawczego przysługującego za cały miesiąc.

2.11. Nagroda jubileuszowa

Składnikiem z zasady wyrażonym w procencie, wypłacanym pracownikom z tytułu ich wieloletniego zatrudnienia, jest nagroda jubileuszowa. Wobec niektórych kategorii pracowników (np. pracowników samorządowych) obowiązek wypłacenia takiej gratyfikacji po przepracowaniu określonej liczby lat wynika z pragmatyk służbowych. Do okresów pracy uprawniających pracowników sfery budżetowej do „jubileuszówki” wlicza się okresy pracy według reguł obowiązujących np. przy ustalaniu wysokości dodatku stażowego.

W firmach sektora prywatnego wprowadzenie takiego świadczenia zależy od swobodnej decyzji pracodawcy, wobec czego zasady przyznawania nagrody jubileuszowej może on kształtować według własnego uznania. „Jubileuszówka” jest świadczeniem, które zwykle oblicza się na takich samych zasadach jak ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK