| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Dodatkowe składniki wynagrodzenia – zasady przyznawania i wypłaty

Dodatkowe składniki wynagrodzenia – zasady przyznawania i wypłaty

Pracodawcy mają możliwość swobodnego kształtowania systemów wynagradzania przyznając pracownikom obok obligatoryjnych elementów płacy również dobrowolne składniki wynagrodzenia. W większości mają one działanie motywacyjne. Warunkiem poprawnego funkcjonowania fakultatywnych składników płacowych w firmie jest precyzyjne określenie celu, w jakim zostały wprowadzone, a w niektórych przypadkach również przesłanek, jakie pracownik powinien spełnić, aby je otrzymać.

9. Zasady dokonywania potrąceń z obowiązkowych i dodatkowych składników wynagrodzenia

Zmienne i stałe elementy wynagrodzenia o charakterze obowiązkowym i dobrowolnym (np. premie, dodatki, nagrody, prowizje) podlegają, podobnie jak płaca zasadnicza, potrąceniom ustawowym (np. zajęciom komorniczym lub alimentacyjnym) oraz umownym, dokonywanym za zgodą pracownika.

WAŻNE!

Potrąceń należności z wynagrodzenia pracownika w miesiącu, w którym otrzymał dodatkowe składniki za okresy miesięczne bądź dłuższe (np. premia kwartalna), należy dokonać od łącznej kwoty wynagrodzenia uwzględniającej te składniki.

W razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych potrącenia nie mogą przekroczyć wysokości 3/5 wynagrodzenia, a w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych – 1/2 wynagrodzenia.

Kwotą wolną od potrąceń jest minimalne wynagrodzenie za pracę (w 2011 r. – 1386 zł) lub jego odpowiedni procent po odliczeniach składkowo-podatkowych. W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy kwotę wolną od potrąceń należy zmniejszyć proporcjonalnie do wymiaru etatu.

W celu wyznaczenia granicy potrąceń, z uwzględnieniem kwoty wolnej w przypadku kilku terminów wypłat różnych składników płacowych, należy sumować kwoty netto tych wypłat. Dokonanie np. dwóch wypłat w jednym miesiącu w różnych terminach powoduje, że tylko w przypadku pierwszej wypłaty można uwzględnić kwotę zmniejszającą zaliczkę na podatek oraz koszty uzyskania przychodu. Dlatego, aby dokonać potrącenia, należy rozliczyć obie wypłaty oddzielnie i zsumować kwoty netto na koniec miesiąca.

Świadczenia ze stosunku pracy niebędące składnikami płacowymi, np. odprawy emerytalne, odprawy z tytułu zwolnień grupowych czy ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, należy potraktować odrębnie, pamiętając, że one także podlegają ochronie przed potrąceniami komorniczymi na podstawie przepisów Kodeksu pracy.

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK