| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Szkolenia w zakresie BHP

Szkolenia w zakresie BHP


Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, w tym ich przeszkolenie w zakresie bhp.

Szkolenie bhp przez internet

Pracodawcy często zastanawiają się, czy szkolenie bhp, zarówno wstępne, jak i okresowe, nie mogłoby odbyć się za pomocą środków masowego przekazu. Najpopularniejszym narzędziem w tej dziedzinie jest obecnie Internet. Niemniej jednak należy stwierdzić, że w przypadku szkolenia wstępnego przeprowadzanie go na odległość nie jest możliwe. Cel tego szkolenia, przewidziane prawem formy jego przeprowadzenia oraz etapy, jakie powinno zawierać, uniemożliwiają internetową formę szkolenia.

Natomiast w przypadku szkolenia okresowego może się ono odbyć również przez internet. Szkolenie okresowe bhp osób będących pracodawcami i innych osób kierujących pracownikami, pracowników inżynieryjno-technicznych, służby bhp oraz innych osób wykonujących zadania tej służby, a także pracowników administracyjno-biurowych, powinno być przeprowadzane w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego. Natomiast kurs może być prowadzony w trybie kształcenia na odległość (§ 14 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych – DzU nr 31, poz. 216).

Organizator prowadzący kształcenie na odległość powinien określić nie tylko miejsce prowadzenia takiego kształcenia, ale także warunki rekrutacji i rejestracji uczestników, procedury sprawdzania przebiegu i efektów kształcenia uczestników, sposób udostępniania uczestnikom materiałów dydaktycznych czy zasady ustalania opłat ponoszonych przez uczestników.

Materiały dydaktyczne udostępniane uczestnikom kształcenia na odległość powinny zawierać przede wszystkim usystematyzowane treści kształcenia oraz wyjaśniać kluczowe pojęcia dla danego zakresu kształcenia. Ważne jest, aby w materiałach tych wskazać źródła wiedzy, z których korzystał prowadzący szkolenie. Materiały te powinny także być opatrzone instrukcjami i komentarzami pomagającymi w przyswajaniu wiedzy oraz powinny zawierać przykładowe pytania i zadania pozwalające na sprawdzenie swojego stanu wiedzy podczas nauki.

Osoba, która podejmuje kształcenie na odległość, otrzymuje od organizatora kształcenia szczegółowe informacje dotyczące:

 • programu nauczania, który będzie realizowany w ramach danej formy kształcenia,
 • konieczności spełnienia przez uczestnika kształcenia dodatkowych warunków, jeżeli kształcenie będzie wymagać:
  – specjalistycznego przygotowania wynikającego z celu i zakresu danego kształcenia,
  – poziomu wykształcenia innego niż określony w § 10 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych, ze względu na podbudowę konieczną do zrealizowania danego programu nauczania,
 • sposobu kontaktowania się z konsultantem,
 • terminów konsultacji indywidualnych i zbiorowych oraz sesji egzaminacyjnych,
 • terminów ćwiczeń praktycznych, w tym laboratoryjnych, jeżeli ich realizacja wynika z programu nauczania,
 • warunków udostępniania do wglądu ocenionych prac sprawdzających postępy w nauce,
 • terminów, warunków i form sprawdzania efektów kształcenia po zakończeniu określonego etapu lub całego okresu kształcenia.

Szkolenie bhp a osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne

W zakładach pracy często zdarza się, że obok pracowników etatowych pracę wykonują również osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych. Powstaje zatem pytanie, czy takim osobom pracodawca, a w ich przypadku zleceniodawca, również ma obowiązek przeszkolenia ich z zasad i przepisów bhp.

Wszystkie kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy osób zatrudnianych na podstawie umów cywilnoprawnych reguluje art. 304 § 1 k.p. Zgodnie z tym przepisem pracodawca zatrudniający w zakładzie pracy lub w innym miejscu przez niego wyznaczonym osoby fizyczne na innej podstawie niż stosunek pracy (np. na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło), ma obowiązek zapewnienia tym osobom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Sposób realizacji tego obowiązku ustala sam pracodawca, który powinien w tym zakresie wziąć pod uwagę miejsce, rodzaj i warunki wykonywania pracy objętej umową. Może on więc uznać, że w konkretnym przypadku wypełnienie tego obowiązku jest zdeterminowane odbyciem przez taką osobę stosownego szkolenia bhp.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK