| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Szkolenia w zakresie BHP

Szkolenia w zakresie BHP


Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, w tym ich przeszkolenie w zakresie bhp.

Szkolenie okresowe

Szkolenie wstępne nie jest oczywiście jedynym szkoleniem z zakresu bhp, jakie odbywa pracownik czy pracodawca. W trakcie trwania zatrudnienia przyswojoną wiedzę i umiejętności należy aktualizować i gruntować. Temu właśnie służy szkolenie okresowe (§ 14 ust. 1 rozporządzenia szkoleniowego). Szkolenie okresowe ma również za zadanie zapoznać pracowników z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w zakresie bhp.

Szkoleniu okresowemu podlegają:

  • osoby będące pracodawcami i inne kierujące pracownikami, w szczególności kierownicy, mistrzowie oraz brygadziści,
  • pracownicy na stanowiskach robotniczych,
  • pracownicy inżynieryjno-techniczni, w tym projektanci, konstruktorzy maszyn i innych urządzeń technicznych, technolodzy oraz organizatorzy produkcji,
  • pracownicy służby bhp i inne osoby wykonujące zadania tej służby,
  • pracownicy administracyjno-biurowi i inni niewymienieni w powyższych punktach, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bhp.

Przykład
Pracodawca zastanawia się, jak najlepiej wybrać organizatora szkolenia bhp. Osoba taka powinna mieć zasób wiedzy i doświadczenie zawodowe zapewniające właściwą realizację programów szkolenia. Należy pamiętać, że jednym z ważniejszych wymagań jest także przygotowanie dydaktyczne prowadzącego szkolenie bhp. Takie przygotowanie zapewni prawidłowy przebieg procesu szkolenia, odpowiednie dla określonych grup uczestników metody, środki dydaktyczne i formy organizacyjne szkolenia. Przygotowanie takie można zdobyć dzięki ukończeniu kształcenia (w formie szkolnej) lub szkolenia, jeżeli w ich programie uwzględniona była problematyka dotycząca przygotowania do prowadzenia szkoleń lub ukończenie studiów podyplomowych w zakresie bhp, w którego programie była uwzględniona problematyka przygotowania dydaktycznego.

Szkolenia okresowe pracodawców i innych osób kierujących pracownikami

Pracodawcy, w tym osoby kierujące przedsiębiorstwami państwowymi, spółkami, zakładami prywatnymi, urzędami, spółdzielniami, oraz inne osoby kierujące pracownikami (mistrzowie, brygadziści, kierownicy wydziałów i innych komórek organizacyjnych) muszą odbyć szkolenie okresowe.

Celem takiego szkolenia jest aktualizacja i uzupełnienie wiedzy, a także umiejętności z zakresu:

  • oceny zagrożeń występujących w procesach pracy oraz ryzyka związanego z tymi zagrożeniami,
  • kształtowania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy,
  • ochrony pracowników przed zagrożeniami związanymi z wykonywaną pracą.

Szkolenie powinno być zorganizowane w formie kursu lub seminarium albo samokształcenia kierowanego – na podstawie szczegółowego programu szkolenia opracowanego przez organizatora szkolenia. Uczestnicy szkolenia organizowanego w formie samokształcenia kierowanego powinni otrzymać materiały umożliwiające przyswojenie problematyki objętej programem szkolenia (np. skrypty, przepisy prawne, zestawy pytań kontrolnych).

Samokształcenie kierowane to forma szkolenia umożliwiająca uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnienie wiedzy i umiejętności w zakresie bhp, na podstawie materiałów przekazanych przez organizatora szkolenia, w szczególności przy zastosowaniu poczty, internetu, przy jednoczesnym zapewnieniu konsultacji z osobami spełniającymi wymagania dla wykładowców.

Ramowy program szkolenia okresowego pracodawców

@RY1@i26/2010/020/i26.2010.020.000.0011.105.jpg@RY2@

@RY1@i26/2010/020/i26.2010.020.000.0011.106.jpg@RY2@

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

HAYS Poland

Doradztwo personalne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK