| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Szkolenia w zakresie BHP

Szkolenia w zakresie BHP


Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, w tym ich przeszkolenie w zakresie bhp.

Szkolenie okresowe

Szkolenie wstępne nie jest oczywiście jedynym szkoleniem z zakresu bhp, jakie odbywa pracownik czy pracodawca. W trakcie trwania zatrudnienia przyswojoną wiedzę i umiejętności należy aktualizować i gruntować. Temu właśnie służy szkolenie okresowe (§ 14 ust. 1 rozporządzenia szkoleniowego). Szkolenie okresowe ma również za zadanie zapoznać pracowników z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w zakresie bhp.

Szkoleniu okresowemu podlegają:

  • osoby będące pracodawcami i inne kierujące pracownikami, w szczególności kierownicy, mistrzowie oraz brygadziści,
  • pracownicy na stanowiskach robotniczych,
  • pracownicy inżynieryjno-techniczni, w tym projektanci, konstruktorzy maszyn i innych urządzeń technicznych, technolodzy oraz organizatorzy produkcji,
  • pracownicy służby bhp i inne osoby wykonujące zadania tej służby,
  • pracownicy administracyjno-biurowi i inni niewymienieni w powyższych punktach, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bhp.

Przykład
Pracodawca zastanawia się, jak najlepiej wybrać organizatora szkolenia bhp. Osoba taka powinna mieć zasób wiedzy i doświadczenie zawodowe zapewniające właściwą realizację programów szkolenia. Należy pamiętać, że jednym z ważniejszych wymagań jest także przygotowanie dydaktyczne prowadzącego szkolenie bhp. Takie przygotowanie zapewni prawidłowy przebieg procesu szkolenia, odpowiednie dla określonych grup uczestników metody, środki dydaktyczne i formy organizacyjne szkolenia. Przygotowanie takie można zdobyć dzięki ukończeniu kształcenia (w formie szkolnej) lub szkolenia, jeżeli w ich programie uwzględniona była problematyka dotycząca przygotowania do prowadzenia szkoleń lub ukończenie studiów podyplomowych w zakresie bhp, w którego programie była uwzględniona problematyka przygotowania dydaktycznego.

Szkolenia okresowe pracodawców i innych osób kierujących pracownikami

Pracodawcy, w tym osoby kierujące przedsiębiorstwami państwowymi, spółkami, zakładami prywatnymi, urzędami, spółdzielniami, oraz inne osoby kierujące pracownikami (mistrzowie, brygadziści, kierownicy wydziałów i innych komórek organizacyjnych) muszą odbyć szkolenie okresowe.

Celem takiego szkolenia jest aktualizacja i uzupełnienie wiedzy, a także umiejętności z zakresu:

  • oceny zagrożeń występujących w procesach pracy oraz ryzyka związanego z tymi zagrożeniami,
  • kształtowania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy,
  • ochrony pracowników przed zagrożeniami związanymi z wykonywaną pracą.

Szkolenie powinno być zorganizowane w formie kursu lub seminarium albo samokształcenia kierowanego – na podstawie szczegółowego programu szkolenia opracowanego przez organizatora szkolenia. Uczestnicy szkolenia organizowanego w formie samokształcenia kierowanego powinni otrzymać materiały umożliwiające przyswojenie problematyki objętej programem szkolenia (np. skrypty, przepisy prawne, zestawy pytań kontrolnych).

Samokształcenie kierowane to forma szkolenia umożliwiająca uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnienie wiedzy i umiejętności w zakresie bhp, na podstawie materiałów przekazanych przez organizatora szkolenia, w szczególności przy zastosowaniu poczty, internetu, przy jednoczesnym zapewnieniu konsultacji z osobami spełniającymi wymagania dla wykładowców.

Ramowy program szkolenia okresowego pracodawców

@RY1@i26/2010/020/i26.2010.020.000.0011.105.jpg@RY2@

@RY1@i26/2010/020/i26.2010.020.000.0011.106.jpg@RY2@

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK