| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Urlopy w różnych systemach czasu pracy

Urlopy w różnych systemach czasu pracy

Urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi corocznie i to w nieprzerwanej formie. Pojęcie „corocznie” oznacza, że pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego w przysługującym mu wymiarze z początkiem każdego kolejnego roku kalendarzowego.

Praca w ruchu ciągłym

System ten może być stosowany wobec pracowników zatrudnionych przy pracach, które nie mogą być wstrzymane ze względu na technologię produkcji lub ze względu na konieczność ciągłego zaspokajania potrzeb ludności (art. 138 k.p.).

System ten przewiduje:

  • wydłużenie czasu pracy do 43 godzin przeciętnie na tydzień w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 tygodni,
  • wydłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin jednego dnia w niektórych tygodniach okresu rozliczeniowego.

Liczba godzin odpowiadająca przedłużonemu wymiarowi czasu pracy nie może przekraczać 4 godzin na każdy tydzień okresu rozliczeniowego, w którym następuje wydłużenie czasu pracy.

Praca w ruchu ciągłym może być ustalona jedynie na poszczególnych stanowiskach pracy, pod warunkiem że musi być wykonywana nieprzerwanie przez 24 godziny na dobę i we wszystkie dni tygodnia.

Pracodawca może pracę w ruchu ciągłym ustalić dla wszystkich swoich pracowników lub jedynie dla części z nich, jeżeli wymaga tego charakter pracy, np. danego działu.

Powstaje przy tym problem, w jaki sposób liczy się urlop wypoczynkowy w zakładzie pracy pracującym we wszystkie dni tygodnia i czy w ruchu ciągłym odlicza się soboty i niedziele. Jeżeli pracownik wykonuje pracę dozwoloną w niedziele lub święta, urlopu wypoczynkowego udziela się mu w dniach kalendarzowych, które zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy są dla niego dniami pracy. Pracodawca musi jednak pamiętać, że pracownik wykonujący pracę w niedziele i święta zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy powinien mieć w swoim grafiku wyznaczony inny dzień wolny od pracy w zamian za pracę w niedzielę czy święto; może być to np. poniedziałek. Ponadto w grafiku powinny być zaznaczone także dni wolne od pracy wynikające z wprowadzenia 5-dniowego tygodnia pracy. Pozostałe dni będą to kalendarzowe dni pracy danego pracownika, na które pracodawca będzie udzielał urlopu wypoczynkowego.

Przerywany czas pracy

System ten może być stosowany w sytuacji, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją (art. 139 k.p.). Nie dotyczy to jednak organizacji czasu pracy w systemie równoważnego czasu pracy, pracy w ruchu ciągłym, skróconego tygodnia pracy oraz pracy weekendowej.

Pracownicy zatrudnieni w systemie przerywanego czasu pracy świadczą pracę według z góry ustalonego rozkładu. Rozkład powinien przewidywać nie więcej niż jedną przerwę w pracy w ciągu doby, trwającą nie dłużej niż 5 godzin. Przerwy tej nie wlicza się do czasu pracy.

WAŻNE!
Jeżeli przerwa jest wliczana do czasu pracy, urlop wypoczynkowy obejmuje także czas jej trwania.

Dlatego uwzględnia się np. przerwę na karmienie dziecka piersią, gdyż jest ona wliczana do czasu pracy. Natomiast nie bierze się pod uwagę np. przerwy w przerywanym systemie czasu pracy czy godzinnej przerwy na lunch.

Przerwa charakterystyczna dla systemu przerywanego czasu pracy nie jest wliczana do czasu pracy (chyba że przewidują taką sytuację przepisy szczególne). Tym samym nie uwzględnia się jej przy udzielaniu urlopu wypoczynkowego.

Przykład

Pracownik zatrudniony w systemie przerywanego czasu pracy jest w firmie przez 10 godzin na dobę przez 5 dni w tygodniu. W ciągu dnia pracy występuje 2-godzinna przerwa.

Jeżeli pracownik wystąpi o urlop na 1 dzień pracy, to z jego puli urlopowej należy odliczyć 8, a nie 10 godzin. Czas przerwy nie będzie objęty urlopem tego pracownika.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK