| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Urlopy w różnych systemach czasu pracy

Urlopy w różnych systemach czasu pracy

Urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi corocznie i to w nieprzerwanej formie. Pojęcie „corocznie” oznacza, że pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego w przysługującym mu wymiarze z początkiem każdego kolejnego roku kalendarzowego.

System równoważny

System ten może być wprowadzony w sytuacji, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją. Równoważny system czasu pracy polega na wydłużeniu dobowego wymiaru czasu pracy w poszczególnych dniach tygodnia w zamian za skrócenie go w innych dniach. Wydłużony dzień pracy można również rekompensować dniami wolnymi od pracy.

W ramach tego systemu pracodawca ma możliwość przedłużenia pracownikowi dobowego wymiaru czasu pracy – nie więcej jednak niż do 12 godzin w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym miesiąca (art. 135 k.p.). Natomiast w przypadkach szczególnie uzasadnionych okres rozliczeniowy może być przedłużony do 3 lub 4 miesięcy.

WAŻNE!
Udzielając pracownikowi zatrudnionemu w równoważnym systemie czasu pracy urlopu wypoczynkowego, należy uwzględnić czas pracy tego pracownika w dniach, w których urlop ma być wykorzystany.

Oznacza to, że jeśli pracownik złożył wniosek o urlop na dzień, w którym zgodnie z rozkładem czasu pracy miał pracować 12 godzin – to z jego puli urlopowej odejmujemy 12 godzin.

Jeżeli jest to pracownik zatrudniony na cały etat, to po wykorzystaniu tego jednodniowego urlopu zostanie mu jeszcze – w zależności od przysługującego pracownikowi wymiaru urlopu – 196 lub 148 godzin urlopu:

  • 26 dni x 8 godz. = 208 godz., 208 godz. – 12 godz. = 196 godz. lub
  • 20 dni x 8 godz. = 160 godzin, 160 godz. – 12 godz. = 148 godz.

Przykład

Rozkład czasu pracy pracownika zatrudnionego na cały etat w równoważnym systemie czasu pracy w danym tygodniu wygląda następująco:

Poniedziałek – 12 godz.,
Wtorek – wolny,
Środa – 12 godz.,
Czwartek – 4 godz.,
Piątek – 12 godz,
Sobota – wolna,
Niedziela – wolna.

Pracownik wnioskuje o urlop na 1 tydzień.

W przypadku gdy pracownik chce mieć cały ten tydzień wolny, udzielamy mu urlopu:

  • na poniedziałek – w wymiarze 12 godz.,
  • na środę – w wymiarze 12 godz.,
  • na czwartek – w wymiarze 4 godz.,
  • na piątek – w wymiarze 12 godz.

A zatem z przysługującego temu pracownikowi wymiaru urlopu odliczamy 40 godz.:

(3 x 12 godz.) + 4 godz. = 36 + 4 = 40 godz.

Gdy pracownik jest uprawniony do 20 dni urlopu, oznacza to, że z przysługujących mu 160 godz. urlopu (20 dni x 8 godz. = 160 godz.), po wykorzystaniu tego tygodniowego urlopu (40 godz.) pozostanie mu jeszcze do wykorzystania urlop w wymiarze 120 godz. (160 godz. – 40 godz.).

Jeśli natomiast pracownik jest uprawniony do 26 dni urlopu, oznacza to, że z przysługujących mu 208 godz. urlopu (26 dni x 8 godz. = = 208), po wykorzystaniu tego tygodniowego urlopu (40 godz.), pozostanie mu jeszcze do wykorzystania urlop w wymiarze 168 godz. (208 godz. – 40 godz.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KasperskyLab

Ochrona przed zagrożeniami IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK