| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Urlopy w różnych systemach czasu pracy

Urlopy w różnych systemach czasu pracy

Urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi corocznie i to w nieprzerwanej formie. Pojęcie „corocznie” oznacza, że pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego w przysługującym mu wymiarze z początkiem każdego kolejnego roku kalendarzowego.

Udzielanie urlopów

Sposób udzielania i rozliczania urlopów wypoczynkowych pracowników zależy przede wszystkim od tego, w jakim systemie czasu pracy są oni zatrudnieni. Liczba godzin pracy obowiązująca pracownika wskaże nam, ile godzin z ogólnej puli urlopowej tego pracownika należy mu odliczyć na dzień lub kilka dni urlopu.

System podstawowego czasu pracy

Charakteryzuje się pracą od poniedziałku do piątku po 8 godzin dziennie. W tych dniach i w takim wymiarze pracownik będzie wykorzystywał przysługujący mu urlop wypoczynkowy.

Przykład
Pracownik chce wykorzystać urlop wypoczynkowy w terminie od 17 do 25 maja br. włącznie. Ma on prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Pracownik pracuje w systemie podstawowym, a zatem urlop powinien być udzielony na jego dni pracy w wymiarze 8 godzin dziennie. Udzielając pracownikowi urlopu w terminie od 17 do 25 maja, mamy w sumie 7 dni roboczych, na które udzielimy temu pracownikowi urlopu:

7 dni x 8 godz. = 56 godz. urlopu – tyle pracownik wykorzysta podczas urlopu we wskazanym terminie majowym;

20 dni x 8 godz. = 160 godz. – pula urlopowa pracownika;

160 – 56 = 104 godz. – tyle godzin urlopu zostanie pracownikowi do wykorzystania.

Urlop w niepełnym wymiarze czasu pracy

Zgodnie z ogólną zasadą wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika.

Na przykład wymiar urlopu wypoczynkowego osoby uprawnionej do 20 dni urlopu zatrudnionej na 1/2 etatu wynosi 10 dni, które mnożymy przez 8 godzin, aby otrzymać wymiar godzinowy urlopu.

Przy obliczaniu wymiaru urlopu należy:

  • obliczyć proporcjonalny wymiar urlopu udzielanego w dniach,
  • przeliczyć proporcjonalny wymiar urlopu na godziny, zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 1542 § 3 k.p., że 1 dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.

Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, np. na 1/2 etatu, ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika.

W przypadku gdy pracownik jest zatrudniony np. na 1/2 etatu i miałby prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego, wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego wynosiłby: 26 x 1/2 = 13 dni.

WAŻNE!
Ustalając wymiar urlopowy pracownika niepełnoetatowego, niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

Przykład

Pracownik A. jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, a mianowicie świadczy pracę na 1/3 etatu. Miałby prawo do 26 dni urlopu „pełnoetatowego”. W takim wypadku wymiar urlopu pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy danego pracownika. A zatem w przypadku pracownika wymiar urlopu do wykorzystania wynosi:

26 dni x 1/3 = 8,6 – po zaokrągleniu należy się 9 dni urlopu.

W związku z tym, że jeden dzień urlopu wypoczynkowego pracownika odpowiada 8 godzinom pracy, nasz pracownik ma prawo do 72 godzin urlopu wypoczynkowego, co wynika z przeliczenia:

9 dni x 8 godz. = 72 godz.

Urlop należny pracownikowi udziela się na jego dni pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Urlop udzielany jest na dni pracujące dla tego pracownika, nie jest ważne, czy będzie to poniedziałek, sobota czy niedziela.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK