| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Urlopy w różnych systemach czasu pracy

Urlopy w różnych systemach czasu pracy

Urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi corocznie i to w nieprzerwanej formie. Pojęcie „corocznie” oznacza, że pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego w przysługującym mu wymiarze z początkiem każdego kolejnego roku kalendarzowego.

Udzielanie urlopów

Sposób udzielania i rozliczania urlopów wypoczynkowych pracowników zależy przede wszystkim od tego, w jakim systemie czasu pracy są oni zatrudnieni. Liczba godzin pracy obowiązująca pracownika wskaże nam, ile godzin z ogólnej puli urlopowej tego pracownika należy mu odliczyć na dzień lub kilka dni urlopu.

System podstawowego czasu pracy

Charakteryzuje się pracą od poniedziałku do piątku po 8 godzin dziennie. W tych dniach i w takim wymiarze pracownik będzie wykorzystywał przysługujący mu urlop wypoczynkowy.

Przykład
Pracownik chce wykorzystać urlop wypoczynkowy w terminie od 17 do 25 maja br. włącznie. Ma on prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Pracownik pracuje w systemie podstawowym, a zatem urlop powinien być udzielony na jego dni pracy w wymiarze 8 godzin dziennie. Udzielając pracownikowi urlopu w terminie od 17 do 25 maja, mamy w sumie 7 dni roboczych, na które udzielimy temu pracownikowi urlopu:

7 dni x 8 godz. = 56 godz. urlopu – tyle pracownik wykorzysta podczas urlopu we wskazanym terminie majowym;

20 dni x 8 godz. = 160 godz. – pula urlopowa pracownika;

160 – 56 = 104 godz. – tyle godzin urlopu zostanie pracownikowi do wykorzystania.

Urlop w niepełnym wymiarze czasu pracy

Zgodnie z ogólną zasadą wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika.

Na przykład wymiar urlopu wypoczynkowego osoby uprawnionej do 20 dni urlopu zatrudnionej na 1/2 etatu wynosi 10 dni, które mnożymy przez 8 godzin, aby otrzymać wymiar godzinowy urlopu.

Przy obliczaniu wymiaru urlopu należy:

  • obliczyć proporcjonalny wymiar urlopu udzielanego w dniach,
  • przeliczyć proporcjonalny wymiar urlopu na godziny, zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 1542 § 3 k.p., że 1 dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.

Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, np. na 1/2 etatu, ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika.

W przypadku gdy pracownik jest zatrudniony np. na 1/2 etatu i miałby prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego, wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego wynosiłby: 26 x 1/2 = 13 dni.

WAŻNE!
Ustalając wymiar urlopowy pracownika niepełnoetatowego, niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

Przykład

Pracownik A. jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, a mianowicie świadczy pracę na 1/3 etatu. Miałby prawo do 26 dni urlopu „pełnoetatowego”. W takim wypadku wymiar urlopu pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy danego pracownika. A zatem w przypadku pracownika wymiar urlopu do wykorzystania wynosi:

26 dni x 1/3 = 8,6 – po zaokrągleniu należy się 9 dni urlopu.

W związku z tym, że jeden dzień urlopu wypoczynkowego pracownika odpowiada 8 godzinom pracy, nasz pracownik ma prawo do 72 godzin urlopu wypoczynkowego, co wynika z przeliczenia:

9 dni x 8 godz. = 72 godz.

Urlop należny pracownikowi udziela się na jego dni pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Urlop udzielany jest na dni pracujące dla tego pracownika, nie jest ważne, czy będzie to poniedziałek, sobota czy niedziela.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK