| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Urlopy w różnych systemach czasu pracy

Urlopy w różnych systemach czasu pracy

Urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi corocznie i to w nieprzerwanej formie. Pojęcie „corocznie” oznacza, że pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego w przysługującym mu wymiarze z początkiem każdego kolejnego roku kalendarzowego.

W związku z tym można stosować następujące rozwiązania:

  • zaokrąglamy na korzyść pracownika (do pełnego dnia) – takie rozwiązanie jest korzystne dla pracownika, a zatem przy braku przepisu wyraźnie go zakazującego można je stosować; należy jednak pamiętać, że przy takim zaokrąglaniu łączny wymiar urlopu danego pracownika w ciągu roku nie może przekroczyć 20 (lub ewentualnie 26) dni,
  • szczegółowe wyliczanie wymiaru urlopu z podziałem nie tylko na godziny, ale także na minuty (tak wyliczono powyżej) – w takiej sytuacji urlop może zostać udzielony na część dnia pracy, gdyż pozostała do wykorzystania część urlopu w wielu przypadkach będzie niższa niż dobowy wymiar czasu pracy pracownika (inaczej może być np. w równoważnym czasie pracy).

Urlopy przysługujące po każdym przepracowanym miesiącu podlegają sumowaniu. Części wykraczające poza pełne dni urlopu będą tworzyć zatem po pewnym czasie rzeczywiste dni urlopu.

Urlop w wymiarze ułamkowym przysługuje pracownikowi tylko w roku kalendarzowym, w którym podjął on swoją pierwszą pracę. Z początkiem następnego roku, czyli od dnia 1 stycznia, pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu w pełnym wymiarze.

Wymiar kolejnego urlop wypoczynkowego ustala się:

  • albo na dzień 1 stycznia, jeśli pracownik ten kontynuuje zatrudnienie w następnym roku kalendarzowym,
  • albo na dzień rozpoczęcia przez niego pracy w następnym roku kalendarzowym.

Nie udzielamy więc urlopu cząstkowego przez pierwszy rok pracy (chyba że pokrywa się on z rokiem kalendarzowym), lecz tylko do końca danego roku kalendarzowego.

Prawo do cząstkowego urlopu pracownik nabywa po każdym przepracowanym miesiącu. Przepis art. 153 k.p., ustanawiający tę zasadę, nie odsyła do miesięcy kalendarzowych, lecz do okresu faktycznie przepracowanego.

Przykład
Pracownik pierwszą pracę rozpoczął 9 listopada 2009 r. Po miesiącu pracy, czyli 9 grudnia, pracownik ten miał prawo do 1/12 z 20 dni urlopu. W 2009 r. nie przepracował już jednak drugiego miesiąca, z dniem 1 stycznia 2010 r. uzyskał bowiem prawo do urlopu na zwykłych zasadach. Praca przez większą część grudnia (od 9 do 31) nie da jednak temu pracownikowi prawa do drugiego cząstkowego urlopu wypoczynkowego. Z początkiem 2010 r. pracownik ten nabędzie prawo do pełnych 20 dni urlopu wypoczynkowego.

Stwierdzenie, że prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym po uzyskaniu prawa do urlopu w pełnym wymiarze, oznacza, że przy ustaniu i ponownym nawiązaniu stosunku pracy w różnych latach kalendarzowych, prawo do kolejnego urlopu w następnym roku kalendarzowym pracownik nabywa niezależnie od miesiąca, w którym podejmie ponownie pracę. W takim wypadku w dniu podjęcia pracy pracownik nabędzie prawo do urlopu w pełnym wymiarze, niezależnie od tego, w jakim miesiącu roku kalendarzowego podejmie zatrudnienie.

Urlop proporcjonalny

Urlop proporcjonalny, czyli urlop w niepełnym wymiarze, udzielany jest w trzech przypadkach.

Pierwszy z nich dotyczy zatrudnienia pracownika na tzw. część etatu. W takim wypadku wymiar urlopu ustala się stosownie do wymiaru etatu.

Drugi przypadek dotyczy zatrudnienia w trakcie roku kalendarzowego – prawo do urlopu pracownik nabywa z dniem nawiązania stosunku pracy w wymiarze proporcjonalnym do końca roku lub do dnia zakończenia zatrudnienia, jeżeli przypadałoby ono przed końcem roku kalendarzowego (art. 1551 § 1 pkt 2 lit. b k.p.).

Przykład

Pracownik posiadający okresy pracy uprawniające do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni został zatrudniony 3 marca 2010 r. na podstawie umowy o pracę na czas określony (3 miesiące).

W związku z tym pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 3/12.

3/12 x 26 = 6,5, tj. po zaokrągleniu 7 dni.

Trzecia sytuacja, w której mamy do czynienia z udzieleniem pracownikowi tylko części przysługującego mu urlopu, związana jest z rozwiązaniem stosunku pracy tego pracownika.

W przypadku gdy w ciągu roku kalendarzowego z pracownikiem ustaje stosunek pracy, a nie wykorzystał on całego urlopu wypoczynkowego, przysługuje mu urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u dotychczasowego pracodawcy (art. 1551 k.p.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK