| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Urlopy w różnych systemach czasu pracy

Urlopy w różnych systemach czasu pracy

Urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi corocznie i to w nieprzerwanej formie. Pojęcie „corocznie” oznacza, że pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego w przysługującym mu wymiarze z początkiem każdego kolejnego roku kalendarzowego.

Dodatkowo, jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika. Wynika to z faktu, że ten sam odcinek czasu astronomicznego może być zaliczony do celów wymiaru urlopu albo z tytułu zatrudnienia, albo z tytułu pobierania nauki w szkole. Wykluczone jest dwukrotne zaliczanie danego odcinka czasu z różnych tytułów, a także z tego samego rodzajowo tytułu.

Przy ustalaniu wielkości stażu urlopowego uwzględnia się nie tylko czas trwania stosunku pracy, lecz także wskazane w przepisach inne okresy, nie zawsze związane z zatrudnieniem pracowniczym, w szczególności:

  • rodzaj ukończonej przez pracownika szkoły zaliczonej do okresu pracy (art. 155 § 1 k.p.),
  • okres, za który pracownik otrzymał odszkodowanie z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę na czas nieokreślony z przyczyn niedotyczących pracownika (art. 361 k.p.),
  • urlop bezpłatny, udzielony pracownikowi przez pracodawcę w przypadku oddelegowania go do wykonywania pracy u innego pracodawcy (art. 1741 k.p.),
  • okresy pobierania zasiłku i stypendium przyznanych bezrobotnemu do 25. roku życia skierowanemu przez starostę na szkolenie oraz bezrobotnemu w okresie odbywania stażu lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy do wykonywania zawodu,
  • okres czynnej służby wojskowej,
  • okres służby w charakterze policjanta.

Pierwszy urlop

Osoby dopiero rozpoczynające pracę nabywają prawo do swojego pierwszego urlopu wypoczynkowego w nieco inny sposób niż pozostali pracownicy. Wiadomo, że tacy „nowi” pracownicy nie mają jeszcze żadnego faktycznego stażu pracy. Do urlopu wypoczynkowego uprawniają ich natomiast okresy z tytułu ukończenia poszczególnych typów szkół.

Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (art. 153 k.p.).

Sposób ustalania, kiedy mija miesiąc pracy danego pracownika, zależy od tego, w którym dniu podjął on swoją pierwsza pracę. Inaczej liczy się miesiąc pracy, gdy pracownik rozpoczyna pracę z pierwszym dniem miesiąca, inaczej, gdy zaczyna w jego trakcie.

Jeśli zatem pracownik podejmuje pracę:

  • z pierwszym dniem miesiąca, wówczas miesiąc zatrudnienia upływa z ostatnim dniem tego miesiąca,
  • w trakcie miesiąca, wówczas miesiąc pracy upływa z upływem dnia w następnym miesiącu kalendarzowym, który datą poprzedza dzień nawiązania stosunku pracy.

Przykład

Pracownik po raz pierwszy został zatrudniony na czas określony na rok – od 1 marca 2009 r. Umowa o pracę została rozwiązana za porozumieniem stron już 25 marca 2009 r. Kolejną pracę z innym pracodawcą pracownik rozpoczął od 1 października 2009 r.

To oznacza, że u kolejnego pracodawcy pracownik uzyskał prawo do pierwszego urlopu cząstkowego z upływem 5 października 2009 r., ponieważ do okresu zatrudnienia, od którego uzależnione jest prawo do urlopu cząstkowego, należy doliczyć 25 dni zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy. Natomiast prawo do kolejnych urlopów cząstkowych pracownik nabędzie 5 listopada i 5 grudnia.

Wymiar urlopu dla takiego pracownika będzie wynosił 20 dni, gdyż na podstawie okresów zaliczanych do uprawnień urlopowych tego pracownika jego tzw. staż pracy wyniesie mniej niż 10 lat. W pierwszym roku pracy pracownikowi uprawnionemu do 20-dniowego rocznego wymiaru urlopu będzie przysługiwać 1,66 dnia urlopu po każdym miesiącu pracy.

Taki wynik daje nam działanie: 20 dni : 12 miesięcy = 1,66 dnia.

1,66 dnia to natomiast 13,28 godziny (jeden dzień urlopu równy jest 8 godzinom pracy – 1,66 x 8 = 13,28). 13,28 godziny to 13 godzin i 17 minut (zaokrąglając do pełnych minut).

Żaden przepis Kodeksu pracy nie wskaże nam jednak obowiązku zaokrąglania takiego wyniku do pełnych minut lub godzin.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Europejskie Centrum Konsumenckie

Pomoc prawna dla konsumentów w UE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK