| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Urlopy w różnych systemach czasu pracy

Urlopy w różnych systemach czasu pracy

Urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi corocznie i to w nieprzerwanej formie. Pojęcie „corocznie” oznacza, że pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego w przysługującym mu wymiarze z początkiem każdego kolejnego roku kalendarzowego.

Dodatkowo, jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika. Wynika to z faktu, że ten sam odcinek czasu astronomicznego może być zaliczony do celów wymiaru urlopu albo z tytułu zatrudnienia, albo z tytułu pobierania nauki w szkole. Wykluczone jest dwukrotne zaliczanie danego odcinka czasu z różnych tytułów, a także z tego samego rodzajowo tytułu.

Przy ustalaniu wielkości stażu urlopowego uwzględnia się nie tylko czas trwania stosunku pracy, lecz także wskazane w przepisach inne okresy, nie zawsze związane z zatrudnieniem pracowniczym, w szczególności:

  • rodzaj ukończonej przez pracownika szkoły zaliczonej do okresu pracy (art. 155 § 1 k.p.),
  • okres, za który pracownik otrzymał odszkodowanie z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę na czas nieokreślony z przyczyn niedotyczących pracownika (art. 361 k.p.),
  • urlop bezpłatny, udzielony pracownikowi przez pracodawcę w przypadku oddelegowania go do wykonywania pracy u innego pracodawcy (art. 1741 k.p.),
  • okresy pobierania zasiłku i stypendium przyznanych bezrobotnemu do 25. roku życia skierowanemu przez starostę na szkolenie oraz bezrobotnemu w okresie odbywania stażu lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy do wykonywania zawodu,
  • okres czynnej służby wojskowej,
  • okres służby w charakterze policjanta.

Pierwszy urlop

Osoby dopiero rozpoczynające pracę nabywają prawo do swojego pierwszego urlopu wypoczynkowego w nieco inny sposób niż pozostali pracownicy. Wiadomo, że tacy „nowi” pracownicy nie mają jeszcze żadnego faktycznego stażu pracy. Do urlopu wypoczynkowego uprawniają ich natomiast okresy z tytułu ukończenia poszczególnych typów szkół.

Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (art. 153 k.p.).

Sposób ustalania, kiedy mija miesiąc pracy danego pracownika, zależy od tego, w którym dniu podjął on swoją pierwsza pracę. Inaczej liczy się miesiąc pracy, gdy pracownik rozpoczyna pracę z pierwszym dniem miesiąca, inaczej, gdy zaczyna w jego trakcie.

Jeśli zatem pracownik podejmuje pracę:

  • z pierwszym dniem miesiąca, wówczas miesiąc zatrudnienia upływa z ostatnim dniem tego miesiąca,
  • w trakcie miesiąca, wówczas miesiąc pracy upływa z upływem dnia w następnym miesiącu kalendarzowym, który datą poprzedza dzień nawiązania stosunku pracy.

Przykład

Pracownik po raz pierwszy został zatrudniony na czas określony na rok – od 1 marca 2009 r. Umowa o pracę została rozwiązana za porozumieniem stron już 25 marca 2009 r. Kolejną pracę z innym pracodawcą pracownik rozpoczął od 1 października 2009 r.

To oznacza, że u kolejnego pracodawcy pracownik uzyskał prawo do pierwszego urlopu cząstkowego z upływem 5 października 2009 r., ponieważ do okresu zatrudnienia, od którego uzależnione jest prawo do urlopu cząstkowego, należy doliczyć 25 dni zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy. Natomiast prawo do kolejnych urlopów cząstkowych pracownik nabędzie 5 listopada i 5 grudnia.

Wymiar urlopu dla takiego pracownika będzie wynosił 20 dni, gdyż na podstawie okresów zaliczanych do uprawnień urlopowych tego pracownika jego tzw. staż pracy wyniesie mniej niż 10 lat. W pierwszym roku pracy pracownikowi uprawnionemu do 20-dniowego rocznego wymiaru urlopu będzie przysługiwać 1,66 dnia urlopu po każdym miesiącu pracy.

Taki wynik daje nam działanie: 20 dni : 12 miesięcy = 1,66 dnia.

1,66 dnia to natomiast 13,28 godziny (jeden dzień urlopu równy jest 8 godzinom pracy – 1,66 x 8 = 13,28). 13,28 godziny to 13 godzin i 17 minut (zaokrąglając do pełnych minut).

Żaden przepis Kodeksu pracy nie wskaże nam jednak obowiązku zaokrąglania takiego wyniku do pełnych minut lub godzin.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

BlaBlaCar.pl

– wspólne przejazdy: oszczędności i ekologia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK