| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Ekwiwalenty pracownicze

Ekwiwalenty pracownicze

Ekwiwalenty pracownicze spełniają jedną podstawową funkcję – rekompensują pracownikom świadczenia, których nie mogli otrzymać w ich pierwotnej postaci. W praktyce najczęściej spotykamy się z ekwiwalentem pieniężnym za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Ustalając wynagrodzenie za 1 dzień urlopu:

  • w przypadku składników określonych w stawkach miesięcznych w stałej wysokości – należy podzielić sumę tych składników przysługujących w miesiącu wykorzystywania urlopu przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca, a następnie to wynagrodzenie za jeden dzień urlopu mnoży się przez liczbę dni kalendarzowych przypadających w trakcie urlopu wypoczynkowego,
  • w przypadku składników zmiennych, należy podzielić podstawę wymiaru przez 251 dni (jeżeli nauczyciel pracował krócej niż rok podstawę wymiaru dzieli się przez liczbę dni roboczych pracy z okresu jego zatrudnienia) i to obliczone wynagrodzenie za jeden dzień urlopu wypoczynkowego mnoży się przez liczbę dni tego urlopu.

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy nauczyciela akademickiego stanowi sumę tak ustalonych wynagrodzeń.

Przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za okres niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego stosuje się powyższe zasady, z tym jednak zastrzeżeniem, że przy ustalaniu jego wysokości składniki wynagrodzenia określone w stawkach miesięcznych w stałej wysokości uwzględnia się w wysokości należnej w miesiącu, w którym pracownik nabywa prawo do tego ekwiwalentu.

Pracownicy tymczasowi

Agencja pracy tymczasowej i pracodawca–użytkownik mogą uzgodnić wykorzystanie przez pracownika tymczasowego urlopu wypoczynkowego, w całości lub w części, w okresie wykonywania pracy tymczasowej na rzecz tego pracodawcy–użytkownika, ustalając zarazem tryb udzielenia tego urlopu (art. 10 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych – DzU nr 166, poz. 1608 ze zm.).

W razie niewykorzystania przez pracownika tymczasowego urlopu w czasie zatrudnienia agencja pracy tymczasowej wypłaca pracownikowi tymczasowemu ekwiwalent pieniężny w zamian za ten urlop lub niewykorzystaną jego część.

Pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 2 dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego lub więcej niż jednego pracodawcy–użytkownika. Jeżeli pracownik tymczasowy pracuje krócej niż miesiąc, urlop nie przysługuje, a tym samym nie ma on również prawa do ekwiwalentu.

Jeżeli pracownik taki nabył prawo do urlopu, wówczas ekwiwalent pieniężny za jeden dzień tego urlopu ustala się, dzieląc wynagrodzenie uzyskane przez pracownika tymczasowego w okresie wykonywania pracy tymczasowej przez liczbę dni pracy, za które to wynagrodzenie przysługiwało.

Przykład
Pracownik tymczasowy został zatrudniony na marzec i kwiecień 2010 r. z miesięcznym wynagrodzeniem 2000 zł. W tym czasie nabył prawo do 4 dni urlopu, których nie wykorzystał. Jednocześnie w okresie 12–16 kwietnia chorował.

Pracownikowi przysługuje ekwiwalent w wysokości: 410,24 zł, co wynika z następującego obliczenia:

  • kwota wynagrodzenia za 2 miesiące – 4000 zł,
  • łączna liczba dni do przepracowania w okresie 2 miesięcy dla tego pracownika – 44 dni,
  • liczba dni nieprzepracowanych – 5 dni,
  • kwota za jeden dzień pracy: 4000 zł : (44 dni – 5 dni) = 4000 zł : 39 dni = 102,56 zł,
  • kwota ekwiwalentu 102,56 zł x 4 = 410,24 zł.

Dni pracy to dni zarówno wykonywania pracy, jak i dni, w których pracownik pozostawał w gotowości do pracy. Pomija się natomiast dni kalendarzowe, w których nie pracował i za które otrzymał zasiłek chorobowy.

Przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu uwzględnienia się również wszelkie składniki wynagrodzenia otrzymane przez pracownika tymczasowego (w tym także ruchome), co stanowi kolejny wyjątek od dotychczas omawianych zasad ogólnych.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK