| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Wynagrodzenia i systemy motywacyjne

Wynagrodzenia i systemy motywacyjne

Regulacja problematyki wynagradzania za pracę oraz wypłacania innych świadczeń związanych z pracą jest dokonywana za pomocą źródeł prawa o różnej randze i zakresie zastosowania. Samo pojęcie „wynagrodzenie” nie jest zdefiniowane przepisami prawa pracy. W doktrynie przyjmuje się, że „wynagrodzenie za pracę” jest to obowiązkowe świadczenie pracodawcy ze stosunku pracy na rzecz pracownika, mające charakter roszczeniowy i stanowiące ekwiwalent za wykonaną pracę.

Choroba i urlop w jednym miesiącu

W przypadku gdy pracownik w trakcie jednego miesiąca korzystał ze zwolnienia lekarskiego oraz przebywał na urlopie wypoczynkowym, stosuje się oba określone w przepisach rozporządzenia sposoby obliczania wynagrodzenia za część miesiąca – osobno dla każdego rodzaju nieobecności.

W takiej sytuacji ustalenie wynagrodzenia za czas przepracowany polega na:

 • ustaleniu kwoty zmniejszenia miesięcznej pensji o czas zwolnienia lekarskiego,
 • ustaleniu kwoty zmniejszenia miesięcznej pensji o czas urlopu wypoczynkowego bądź innej usprawiedliwionej nieobecności,
 • odjęciu ustalonych kwot od płacy przysługującej za cały miesiąc.

Przykład
Pracownik w okresie od 1 do 9 marca 2010 r. (tj. 56 godzin) przebywał na urlopie wypoczynkowym oraz w okresie od 12 do 18 marca 2010 r. (tj. 7 dni) na zwolnieniu lekarskim, a wynagradzany jest według stałej stawki miesięcznej w kwocie 3600 zł.


I. Ustalamy kwotę zmniejszenia wynagrodzenia o czas choroby.
W tym celu należy:

 • stawkę miesięczną wynagrodzenia podzielić przez 30:
  3600 zł : 30 dni = 120 zł,
 • otrzymaną kwotę (kwotę zmniejszenia pensji za 1 dzień zwolnienia lekarskiego) pomnożyć przez liczbę dni zwolnienia lekarskiego:
  120 zł x 7 dni zwolnienia lekarskiego = 840 zł.

II. Ustalamy kwotę zmniejszenia pensji o czas urlopu wypoczynkowego.

W tym celu należy:

 • stawkę miesięczną wynagrodzenia podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w marcu (tj. 184 godziny):
  3600 zł : 184 godz. = 19,56 zł/godz.,
 • otrzymaną kwotę (kwotę zmniejszenia pensji za 1 godzinę urlopu wypoczynkowego) pomnożyć przez liczbę godzin urlopu wypoczynkowego:
  19,56 zł/godz. x 56 godzin = 1095,36 zł.

III. Obliczamy wynagrodzenie za czas przepracowany w styczniu.

W tym celu od miesięcznej stawki wynagrodzenia należy odjąć kwoty zmniejszenia pensji za czas zwolnienia lekarskiego oraz za czas urlopu wypoczynkowego:

3600 zł – 840 zł – 1095,36 zł = 1664,64 zł.

Za czas przepracowany w styczniu 2010 r. pracownik powinien otrzymać 1664,64 zł.

WAŻNE!
W sytuacji gdy pracownik przez część miesiąca korzysta z urlopu wypoczynkowego, a przez pozostałą część przebywa na zwolnieniu lekarskim i ani przez jeden dzień nie świadczy pracy, nie stosuje się regulacji zawartych w rozporządzeniu z 26 maja 1996 r. Oprócz wynagrodzenia chorobowego bądź zasiłku należy po prostu ustalić pensję za czas urlopu wypoczynkowego według zasad zawartych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK