| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Wynagrodzenia i systemy motywacyjne

Wynagrodzenia i systemy motywacyjne

Regulacja problematyki wynagradzania za pracę oraz wypłacania innych świadczeń związanych z pracą jest dokonywana za pomocą źródeł prawa o różnej randze i zakresie zastosowania. Samo pojęcie „wynagrodzenie” nie jest zdefiniowane przepisami prawa pracy. W doktrynie przyjmuje się, że „wynagrodzenie za pracę” jest to obowiązkowe świadczenie pracodawcy ze stosunku pracy na rzecz pracownika, mające charakter roszczeniowy i stanowiące ekwiwalent za wykonaną pracę.

Choroba i urlop w jednym miesiącu

W przypadku gdy pracownik w trakcie jednego miesiąca korzystał ze zwolnienia lekarskiego oraz przebywał na urlopie wypoczynkowym, stosuje się oba określone w przepisach rozporządzenia sposoby obliczania wynagrodzenia za część miesiąca – osobno dla każdego rodzaju nieobecności.

W takiej sytuacji ustalenie wynagrodzenia za czas przepracowany polega na:

 • ustaleniu kwoty zmniejszenia miesięcznej pensji o czas zwolnienia lekarskiego,
 • ustaleniu kwoty zmniejszenia miesięcznej pensji o czas urlopu wypoczynkowego bądź innej usprawiedliwionej nieobecności,
 • odjęciu ustalonych kwot od płacy przysługującej za cały miesiąc.

Przykład
Pracownik w okresie od 1 do 9 marca 2010 r. (tj. 56 godzin) przebywał na urlopie wypoczynkowym oraz w okresie od 12 do 18 marca 2010 r. (tj. 7 dni) na zwolnieniu lekarskim, a wynagradzany jest według stałej stawki miesięcznej w kwocie 3600 zł.


I. Ustalamy kwotę zmniejszenia wynagrodzenia o czas choroby.
W tym celu należy:

 • stawkę miesięczną wynagrodzenia podzielić przez 30:
  3600 zł : 30 dni = 120 zł,
 • otrzymaną kwotę (kwotę zmniejszenia pensji za 1 dzień zwolnienia lekarskiego) pomnożyć przez liczbę dni zwolnienia lekarskiego:
  120 zł x 7 dni zwolnienia lekarskiego = 840 zł.

II. Ustalamy kwotę zmniejszenia pensji o czas urlopu wypoczynkowego.

W tym celu należy:

 • stawkę miesięczną wynagrodzenia podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w marcu (tj. 184 godziny):
  3600 zł : 184 godz. = 19,56 zł/godz.,
 • otrzymaną kwotę (kwotę zmniejszenia pensji za 1 godzinę urlopu wypoczynkowego) pomnożyć przez liczbę godzin urlopu wypoczynkowego:
  19,56 zł/godz. x 56 godzin = 1095,36 zł.

III. Obliczamy wynagrodzenie za czas przepracowany w styczniu.

W tym celu od miesięcznej stawki wynagrodzenia należy odjąć kwoty zmniejszenia pensji za czas zwolnienia lekarskiego oraz za czas urlopu wypoczynkowego:

3600 zł – 840 zł – 1095,36 zł = 1664,64 zł.

Za czas przepracowany w styczniu 2010 r. pracownik powinien otrzymać 1664,64 zł.

WAŻNE!
W sytuacji gdy pracownik przez część miesiąca korzysta z urlopu wypoczynkowego, a przez pozostałą część przebywa na zwolnieniu lekarskim i ani przez jeden dzień nie świadczy pracy, nie stosuje się regulacji zawartych w rozporządzeniu z 26 maja 1996 r. Oprócz wynagrodzenia chorobowego bądź zasiłku należy po prostu ustalić pensję za czas urlopu wypoczynkowego według zasad zawartych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Puchała

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK