| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Wynagrodzenia i systemy motywacyjne

Wynagrodzenia i systemy motywacyjne

Regulacja problematyki wynagradzania za pracę oraz wypłacania innych świadczeń związanych z pracą jest dokonywana za pomocą źródeł prawa o różnej randze i zakresie zastosowania. Samo pojęcie „wynagrodzenie” nie jest zdefiniowane przepisami prawa pracy. W doktrynie przyjmuje się, że „wynagrodzenie za pracę” jest to obowiązkowe świadczenie pracodawcy ze stosunku pracy na rzecz pracownika, mające charakter roszczeniowy i stanowiące ekwiwalent za wykonaną pracę.

Podstawa wymiaru i obliczanie wynagrodzenia za czas urlopu okolicznościowego

Aby ustalić wynagrodzenia za czas zwolnień od pracy, za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, należy zastosować zasady obowiązujące przy określaniu wysokości wynagrodzenia urlopowego, z pewnymi jednak wyjątkami.

A zatem wynagrodzenie za czas urlopu okolicznościowego ustala się z wyłączeniem takich samych składników jak przy wynagrodzeniu urlopowym (§ 6 rozporządzenia urlopowego).

Sposób ustalania wynagrodzenia za czas urlopu okolicznościowego zależy przede wszystkim od systemu wynagradzania, w jakim zatrudniony jest pracownik. Inaczej należy postąpić w sytuacji, gdy na wynagrodzenie pracownika składają się stałe elementy pensji, a inaczej, gdy pracownik otrzymuje zmienne składniki.

Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej kwocie uwzględnia się w wynagrodzeniu za czas urlopu okolicznościowego w wysokości należnej pracownikowi za miesiąc, w którym miał miejsce urlop okolicznościowy. Natomiast składniki wynagrodzenia ustalane w zmiennej wysokości oblicza się wyłącznie z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy (a nie jak przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop w wysokości średniej z 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu).

Jeśli pracownik otrzymuje wynagrodzenie określone w stawce miesięcznej, wówczas, aby obliczyć wynagrodzenie za czas urlopu okolicznościowego, należy:

 • określić liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w miesiącu korzystania z urlopu okolicznościowego,
 • ustalić stawkę wynagrodzenia za 1 godzinę pracy ze stałych składników wynagrodzenia – sumę stałych składników wynagrodzenia należy podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w miesiącu korzystania z urlopu,
 • obliczyć wynagrodzenie za czas urlopu okolicznościowego ze stałych składników wynagrodzenia – stawkę godzinową ze stałych składników wynagrodzenia należy pomnożyć przez liczbę godzin wyznaczonych pracownikowi do przepracowania w dniu, w którym korzystał z urlopu okolicznościowego.

Przykład
Paweł Z. w lutym 2010 r. skorzystał z 1 dnia zwolnienia od pracy przysługującego z tytułu śmierci babci. Od 1 lutego zmianie uległa wysokość jego pensji z 3000 zł na 3400 zł.

Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej kwocie uwzględnia się w wynagrodzeniu za czas urlopu okolicznościowego w wysokości należnej pracownikowi za miesiąc, w którym miał miejsce urlop okolicznościowy. A zatem, ustalając pensję za czas tego urlopu, należy wziąć pod uwagę płacę zasadniczą obowiązującą po zmianie.

Wysokość pensji za czas zwolnienia z pracy w związku ze śmiercią babci nie może być dla pracownika mniej lub bardziej korzystna z tego powodu, że nie świadczy on pracy.

Aby ustalić wynagrodzenie za czas urlopu okolicznościowego:

 • pensję pracownika określoną w stałej stawce miesięcznej dzielimy przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w lutym:

  3400 zł : 160 godz. = 21,25 zł/godz.,
 • ustaloną stawkę godzinową mnożymy przez liczbę godzin wyznaczonych pracownikowi do przepracowania w dniu, w którym korzystał z urlopu okolicznościowego (zakładamy, że pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy, a w dniu, w którym korzystał ze zwolnienia od pracy, zobowiązany był przepracować 8 godzin):

  21,25 zł/godz. x 8 godz. = 170 zł.

Otrzymana kwota jest wynagrodzeniem za czas urlopu okolicznościowego.

W sytuacji gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie zmienne określone w stawce akordowej, prowizyjnej bądź zadaniowej, wówczas, aby obliczyć wynagrodzenie za czas urlopu okolicznościowego, należy:

 • ustalić zmienne składniki wynagrodzenia z miesiąca korzystania z urlopu okolicznościowego – należy sumować wynagrodzenia zmienne,
 • określić liczbę godzin przepracowanych w miesiącu korzystania z urlopu okolicznościowego,
 • obliczyć stawkę wynagrodzenia za 1 godzinę pracy ze zmiennych składników wynagrodzenia – zmienne składniki wynagrodzenia z miesiąca korzystania z urlopu okolicznościowego należy podzielić przez liczbę godzin przepracowanych w tym miesiącu,
 • ustalić wynagrodzenia za czas urlopu okolicznościowego ze zmiennych składników wynagrodzenia – stawkę godzinową ze zmiennych składników wynagrodzenia należy pomnożyć przez liczbę godzin wyznaczonych pracownikowi do przepracowania w dniu, w którym korzystał z urlopu okolicznościowego.

Przykład
Pracownik zatrudniony jest w systemie pracy prowizyjnej. W kwietniu 2010 r. korzystał on z 2 dni zwolnienia od pracy, przysługującego na okoliczność narodzin dziecka. W tych dniach, zgodnie ze swoim harmonogramem, miał do przepracowania 16 godzin. W kwietniu pracownik wypracował pensję w kwocie 3858 zł, a jego miesięczna norma czasu pracy wynosiła 168 godzin.

Aby ustalić wynagrodzenie za czas urlopu okolicznościowego:

 • ustalamy liczbę godzin faktycznej pracy w kwietniu (miesięczną normę czasu pracy pomniejszamy o liczbę godzin, jaką by pracownik przepracował, gdyby nie korzystał ze zwolnienia od pracy z tytułu narodzin dziecka):
  168 godz. – 16 godz. = 152 godz.,
 • wypracowane w kwietniu wynagrodzenie prowizyjne dzielimy przez liczbę godzin faktycznie przepracowanych w tym miesiącu:
  3858 zł : 152 godz. = 25,38 zł/godz.,
 • obliczoną stawkę godzinową mnożymy przez liczbę godzin wyznaczonych pracownikowi do przepracowania w czasie, w którym korzystał z urlopu okolicznościowego:
  25,38 zł/godz. x 16 godz. = 406,08 zł.

Otrzymana kwota jest wynagrodzeniem za czas urlopu okolicznościowego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK