| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Wynagrodzenia i systemy motywacyjne

Wynagrodzenia i systemy motywacyjne

Regulacja problematyki wynagradzania za pracę oraz wypłacania innych świadczeń związanych z pracą jest dokonywana za pomocą źródeł prawa o różnej randze i zakresie zastosowania. Samo pojęcie „wynagrodzenie” nie jest zdefiniowane przepisami prawa pracy. W doktrynie przyjmuje się, że „wynagrodzenie za pracę” jest to obowiązkowe świadczenie pracodawcy ze stosunku pracy na rzecz pracownika, mające charakter roszczeniowy i stanowiące ekwiwalent za wykonaną pracę.

Podstawa wymiaru i obliczanie wynagrodzenia za czas urlopu okolicznościowego

Aby ustalić wynagrodzenia za czas zwolnień od pracy, za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, należy zastosować zasady obowiązujące przy określaniu wysokości wynagrodzenia urlopowego, z pewnymi jednak wyjątkami.

A zatem wynagrodzenie za czas urlopu okolicznościowego ustala się z wyłączeniem takich samych składników jak przy wynagrodzeniu urlopowym (§ 6 rozporządzenia urlopowego).

Sposób ustalania wynagrodzenia za czas urlopu okolicznościowego zależy przede wszystkim od systemu wynagradzania, w jakim zatrudniony jest pracownik. Inaczej należy postąpić w sytuacji, gdy na wynagrodzenie pracownika składają się stałe elementy pensji, a inaczej, gdy pracownik otrzymuje zmienne składniki.

Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej kwocie uwzględnia się w wynagrodzeniu za czas urlopu okolicznościowego w wysokości należnej pracownikowi za miesiąc, w którym miał miejsce urlop okolicznościowy. Natomiast składniki wynagrodzenia ustalane w zmiennej wysokości oblicza się wyłącznie z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy (a nie jak przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop w wysokości średniej z 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu).

Jeśli pracownik otrzymuje wynagrodzenie określone w stawce miesięcznej, wówczas, aby obliczyć wynagrodzenie za czas urlopu okolicznościowego, należy:

 • określić liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w miesiącu korzystania z urlopu okolicznościowego,
 • ustalić stawkę wynagrodzenia za 1 godzinę pracy ze stałych składników wynagrodzenia – sumę stałych składników wynagrodzenia należy podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w miesiącu korzystania z urlopu,
 • obliczyć wynagrodzenie za czas urlopu okolicznościowego ze stałych składników wynagrodzenia – stawkę godzinową ze stałych składników wynagrodzenia należy pomnożyć przez liczbę godzin wyznaczonych pracownikowi do przepracowania w dniu, w którym korzystał z urlopu okolicznościowego.

Przykład
Paweł Z. w lutym 2010 r. skorzystał z 1 dnia zwolnienia od pracy przysługującego z tytułu śmierci babci. Od 1 lutego zmianie uległa wysokość jego pensji z 3000 zł na 3400 zł.

Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej kwocie uwzględnia się w wynagrodzeniu za czas urlopu okolicznościowego w wysokości należnej pracownikowi za miesiąc, w którym miał miejsce urlop okolicznościowy. A zatem, ustalając pensję za czas tego urlopu, należy wziąć pod uwagę płacę zasadniczą obowiązującą po zmianie.

Wysokość pensji za czas zwolnienia z pracy w związku ze śmiercią babci nie może być dla pracownika mniej lub bardziej korzystna z tego powodu, że nie świadczy on pracy.

Aby ustalić wynagrodzenie za czas urlopu okolicznościowego:

 • pensję pracownika określoną w stałej stawce miesięcznej dzielimy przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w lutym:

  3400 zł : 160 godz. = 21,25 zł/godz.,
 • ustaloną stawkę godzinową mnożymy przez liczbę godzin wyznaczonych pracownikowi do przepracowania w dniu, w którym korzystał z urlopu okolicznościowego (zakładamy, że pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy, a w dniu, w którym korzystał ze zwolnienia od pracy, zobowiązany był przepracować 8 godzin):

  21,25 zł/godz. x 8 godz. = 170 zł.

Otrzymana kwota jest wynagrodzeniem za czas urlopu okolicznościowego.

W sytuacji gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie zmienne określone w stawce akordowej, prowizyjnej bądź zadaniowej, wówczas, aby obliczyć wynagrodzenie za czas urlopu okolicznościowego, należy:

 • ustalić zmienne składniki wynagrodzenia z miesiąca korzystania z urlopu okolicznościowego – należy sumować wynagrodzenia zmienne,
 • określić liczbę godzin przepracowanych w miesiącu korzystania z urlopu okolicznościowego,
 • obliczyć stawkę wynagrodzenia za 1 godzinę pracy ze zmiennych składników wynagrodzenia – zmienne składniki wynagrodzenia z miesiąca korzystania z urlopu okolicznościowego należy podzielić przez liczbę godzin przepracowanych w tym miesiącu,
 • ustalić wynagrodzenia za czas urlopu okolicznościowego ze zmiennych składników wynagrodzenia – stawkę godzinową ze zmiennych składników wynagrodzenia należy pomnożyć przez liczbę godzin wyznaczonych pracownikowi do przepracowania w dniu, w którym korzystał z urlopu okolicznościowego.

Przykład
Pracownik zatrudniony jest w systemie pracy prowizyjnej. W kwietniu 2010 r. korzystał on z 2 dni zwolnienia od pracy, przysługującego na okoliczność narodzin dziecka. W tych dniach, zgodnie ze swoim harmonogramem, miał do przepracowania 16 godzin. W kwietniu pracownik wypracował pensję w kwocie 3858 zł, a jego miesięczna norma czasu pracy wynosiła 168 godzin.

Aby ustalić wynagrodzenie za czas urlopu okolicznościowego:

 • ustalamy liczbę godzin faktycznej pracy w kwietniu (miesięczną normę czasu pracy pomniejszamy o liczbę godzin, jaką by pracownik przepracował, gdyby nie korzystał ze zwolnienia od pracy z tytułu narodzin dziecka):
  168 godz. – 16 godz. = 152 godz.,
 • wypracowane w kwietniu wynagrodzenie prowizyjne dzielimy przez liczbę godzin faktycznie przepracowanych w tym miesiącu:
  3858 zł : 152 godz. = 25,38 zł/godz.,
 • obliczoną stawkę godzinową mnożymy przez liczbę godzin wyznaczonych pracownikowi do przepracowania w czasie, w którym korzystał z urlopu okolicznościowego:
  25,38 zł/godz. x 16 godz. = 406,08 zł.

Otrzymana kwota jest wynagrodzeniem za czas urlopu okolicznościowego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK