| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Opłacanie składek na Fundusz Emerytur Pomostowych – instrukcja

Opłacanie składek na Fundusz Emerytur Pomostowych – instrukcja

Od 2010 r. na pracodawców został nałożony obowiązek odprowadzania do ZUS kolejnej składki – na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). W związku z wątpliwościami, jakie się z tym wiążą, przedstawiamy, jak ustalać obowiązek opłacania tej składki, jej wysokość i jak ją rozliczać w dokumentach ZUS.

Krok 5. Wykaż okresy pracy szczególnej w informacji ZUS ZSWA

Do 31 marca każdego roku pracodawca, który opłaca składkę na FEP, musi przekazać do ZUS informację o okresach wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przez poszczególnych pracowników w minionym roku. Taką informację składa na druku ZUS ZSWA (art. 38 ust. 1 i 2 oraz art. 41 ust. 8 ustawy o emeryturach pomostowych).

Pierwszą informację należy złożyć w ZUS dopiero do 31 marca 2011 r. Wyjątkowo trzeba będzie w niej podać nie tylko okresy pracy szczególnej w 2010 r., ale i w 2009 r. (art. 50 ust. 1 i 2 ustawy o emeryturach pomostowych).

WAŻNE!

W pierwszej informacji ZUS ZSWA, którą trzeba złożyć w 2011 r., należy podać okresy pracy szczególnej w dwóch poprzednich latach (2009 r. i 2010 r.).

Wykazanie w dokumencie ZUS ZSWA okresu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wykonywanej w 2009 r. nie rodzi obowiązku opłacenia za ten okres składek na FEP. Obowiązek opłacania tych składek został wprowadzony od 1 stycznia 2010 r. i obejmuje przychody wypłacone lub postawione do dyspozycji pracowników po 31 grudnia 2009 r.

Formularza ZUS ZSWA nie należy składać w trakcie roku, z wyjątkiem sytuacji, gdy:

  • pracownik wystąpił z wnioskiem o przyznanie emerytury pomostowej,
  • płatnik składek ogłosił upadłość lub likwidację.

W pierwszym przypadku – gdy pracownik wystąpił z wnioskiem o emeryturę pomostową – informację ZUS ZSWA o okresach wykonywania przez niego pracy szczególnej w roku kalendarzowym, w którym został złożony wniosek o emeryturę, należy przekazać do ZUS w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia tego wniosku (art. 38 ust. 3 ustawy o emeryturach pomostowych).

PRZYKŁAD

Pracownik wykonujący pracę w szczególnych warunkach złożył wniosek o emeryturę pomostową 30 lipca 2010 r. W terminie 7 dni od tej daty pracodawca ma obowiązek złożyć w ZUS formularz ZUS ZSWA, w którym poda okresy wykonywania przez niego pracy w szczególnych warunkach w 2009 i 2010 r. Za pozostałych pracowników płatnik składek złoży formularz ZUS ZSWA w terminie do 31 marca 2011 r.

Jeżeli wniosek o emeryturę zostanie złożony do 31 marca danego roku kalendarzowego i w związku z tym pracodawca nie złożył jeszcze informacji ZUS ZSWA za poprzedni rok kalendarzowy, to ma obowiązek złożyć to zgłoszenie – zarówno za poprzedni, jak i za bieżący rok kalendarzowy – w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku o emeryturę (art. 38 ust. 4 ustawy o emeryturach pomostowych).

W drugiej sytuacji – tj. w razie upadłości lub likwidacji płatnika składek – płatnik składek musi przekazać ZUS ZSWA z danymi o okresach wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w bieżącym roku kalendarzowym przez poszczególnych pracowników najpóźniej w dniu przekazania dokumentu wyrejestrowania płatnika składek ZUS ZWPA. Jeżeli jednak upadłość lub likwidacja płatnika składek nastąpi przed przekazaniem zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za poprzedni rok kalendarzowy (przed 31 marca), płatnik ma 7 dni na przekazanie do ZUS informacji zarówno za poprzedni, jak i za bieżący rok kalendarzowy (art. 38 ust. 5 i ust. 6 ustawy o emeryturach pomostowych).

Podstawa prawna:

  • art. 3, art. 35–41, art. 50 oraz załącznik nr 1 i załącznik nr 2 do ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. Nr 237, poz. 1656),
  • art. 18 ust. 1–2 i ust. 8, art. 21 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • załącznik nr 15 i załącznik nr 17 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 186, poz. 1444),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Finansów z 5 listopada 2009 r. w sprawie wzoru bankowego dokumentu płatniczego należności z tytułu składek, do których poboru zobowiązany jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 202, poz. 1561).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Agata Kowalska

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK