| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Opłacanie składek na Fundusz Emerytur Pomostowych – instrukcja

Opłacanie składek na Fundusz Emerytur Pomostowych – instrukcja

Od 2010 r. na pracodawców został nałożony obowiązek odprowadzania do ZUS kolejnej składki – na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). W związku z wątpliwościami, jakie się z tym wiążą, przedstawiamy, jak ustalać obowiązek opłacania tej składki, jej wysokość i jak ją rozliczać w dokumentach ZUS.

Krok 5. Wykaż okresy pracy szczególnej w informacji ZUS ZSWA

Do 31 marca każdego roku pracodawca, który opłaca składkę na FEP, musi przekazać do ZUS informację o okresach wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przez poszczególnych pracowników w minionym roku. Taką informację składa na druku ZUS ZSWA (art. 38 ust. 1 i 2 oraz art. 41 ust. 8 ustawy o emeryturach pomostowych).

Pierwszą informację należy złożyć w ZUS dopiero do 31 marca 2011 r. Wyjątkowo trzeba będzie w niej podać nie tylko okresy pracy szczególnej w 2010 r., ale i w 2009 r. (art. 50 ust. 1 i 2 ustawy o emeryturach pomostowych).

WAŻNE!

W pierwszej informacji ZUS ZSWA, którą trzeba złożyć w 2011 r., należy podać okresy pracy szczególnej w dwóch poprzednich latach (2009 r. i 2010 r.).

Wykazanie w dokumencie ZUS ZSWA okresu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wykonywanej w 2009 r. nie rodzi obowiązku opłacenia za ten okres składek na FEP. Obowiązek opłacania tych składek został wprowadzony od 1 stycznia 2010 r. i obejmuje przychody wypłacone lub postawione do dyspozycji pracowników po 31 grudnia 2009 r.

Formularza ZUS ZSWA nie należy składać w trakcie roku, z wyjątkiem sytuacji, gdy:

  • pracownik wystąpił z wnioskiem o przyznanie emerytury pomostowej,
  • płatnik składek ogłosił upadłość lub likwidację.

W pierwszym przypadku – gdy pracownik wystąpił z wnioskiem o emeryturę pomostową – informację ZUS ZSWA o okresach wykonywania przez niego pracy szczególnej w roku kalendarzowym, w którym został złożony wniosek o emeryturę, należy przekazać do ZUS w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia tego wniosku (art. 38 ust. 3 ustawy o emeryturach pomostowych).

PRZYKŁAD

Pracownik wykonujący pracę w szczególnych warunkach złożył wniosek o emeryturę pomostową 30 lipca 2010 r. W terminie 7 dni od tej daty pracodawca ma obowiązek złożyć w ZUS formularz ZUS ZSWA, w którym poda okresy wykonywania przez niego pracy w szczególnych warunkach w 2009 i 2010 r. Za pozostałych pracowników płatnik składek złoży formularz ZUS ZSWA w terminie do 31 marca 2011 r.

Jeżeli wniosek o emeryturę zostanie złożony do 31 marca danego roku kalendarzowego i w związku z tym pracodawca nie złożył jeszcze informacji ZUS ZSWA za poprzedni rok kalendarzowy, to ma obowiązek złożyć to zgłoszenie – zarówno za poprzedni, jak i za bieżący rok kalendarzowy – w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku o emeryturę (art. 38 ust. 4 ustawy o emeryturach pomostowych).

W drugiej sytuacji – tj. w razie upadłości lub likwidacji płatnika składek – płatnik składek musi przekazać ZUS ZSWA z danymi o okresach wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w bieżącym roku kalendarzowym przez poszczególnych pracowników najpóźniej w dniu przekazania dokumentu wyrejestrowania płatnika składek ZUS ZWPA. Jeżeli jednak upadłość lub likwidacja płatnika składek nastąpi przed przekazaniem zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za poprzedni rok kalendarzowy (przed 31 marca), płatnik ma 7 dni na przekazanie do ZUS informacji zarówno za poprzedni, jak i za bieżący rok kalendarzowy (art. 38 ust. 5 i ust. 6 ustawy o emeryturach pomostowych).

Podstawa prawna:

  • art. 3, art. 35–41, art. 50 oraz załącznik nr 1 i załącznik nr 2 do ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. Nr 237, poz. 1656),
  • art. 18 ust. 1–2 i ust. 8, art. 21 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • załącznik nr 15 i załącznik nr 17 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 186, poz. 1444),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Finansów z 5 listopada 2009 r. w sprawie wzoru bankowego dokumentu płatniczego należności z tytułu składek, do których poboru zobowiązany jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 202, poz. 1561).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK