| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Opłacanie składek na Fundusz Emerytur Pomostowych – instrukcja

Opłacanie składek na Fundusz Emerytur Pomostowych – instrukcja

Od 2010 r. na pracodawców został nałożony obowiązek odprowadzania do ZUS kolejnej składki – na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). W związku z wątpliwościami, jakie się z tym wiążą, przedstawiamy, jak ustalać obowiązek opłacania tej składki, jej wysokość i jak ją rozliczać w dokumentach ZUS.

Krok 4. Wykaż składkę na FEP w dokumentach rozliczeniowych

Składek na FEP nie należy wykazywać w raportach rozliczeniowych ZUS RCA składanych za pracowników, za których jest opłacana ta składka (raporty te należy składać z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx). Zbiorczą kwotę składek za wszystkich pracowników należy wykazywać jedynie w deklaracji ZUS DRA (art. 37 ust. 2 ustawy o emeryturach pomostowych).

W deklaracji za dany miesiąc trzeba wykazać sumę składek na FEP za wszystkich pracowników, za których pracodawca musi je opłacić za ten miesiąc. W tym celu należy wypełnić blok IX ZUS DRA „Zestawienie należnych składek na Fundusz Emerytur Pomostowych”:

  • w polu 01 – wpisać liczbę pracowników, za których jest opłacana składka na FEP,
  • w polu 02 – wpisać liczbę stanowisk pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,
  • w polu 03 – wpisać sumę należnych składek na FEP. Program Płatnik nie wspomaga w wypełnianiu bloku IX deklaracji rozliczeniowej, dlatego kwotę składek należy wyliczyć samodzielnie jako sumę składek wyliczonych osobno za poszczególnych pracowników, za których płatnik jest zobowiązany do opłacania składek na FEP za dany miesiąc.

Dane do wypełnienia bloku IX deklaracji ZUS DRA pracodawca powinien czerpać z:

  • wykazu stanowisk pracy, na których są u niego wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,
  • ewidencji pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których jest przewidziany obowiązek opłacania składek na FEP.

Prowadzenie wykazu stanowisk pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz ewidencji pracowników wykonujących takie prace jest obowiązkiem pracodawcy, u którego są wykonywane tego rodzaju prace (art. 41 ust. 4 ustawy o emeryturach pomostowych).

Liczba pracowników, za których jest opłacana składka na FEP, wpisana w polu 01 deklaracji ZUS DRA, powinna wynikać z prowadzonej przez płatnika składek ewidencji pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których jest przewidziany obowiązek opłacania składek na FEP. Płatnik składek jest zobowiązany powiadomić pracowników o dokonaniu wpisu do ewidencji. W przypadku nieumieszczenia w ewidencji pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których jest przewidziany obowiązek opłacania składek na FEP, pracownikowi przysługuje skarga do Państwowej Inspekcji Pracy (art. 41 ust. 5 i 6 ustawy o emeryturach pomostowych).

Liczba stanowisk pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, wpisana w polu 02 deklaracji ZUS DRA, powinna wynikać z prowadzonego przez płatnika składek wykazu stanowisk pracy, na których są wykonywane takie prace.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mirek Gumula

Szkoła Jazdy Subaru

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK