| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Opłacanie składek na Fundusz Emerytur Pomostowych – instrukcja

Opłacanie składek na Fundusz Emerytur Pomostowych – instrukcja

Od 2010 r. na pracodawców został nałożony obowiązek odprowadzania do ZUS kolejnej składki – na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). W związku z wątpliwościami, jakie się z tym wiążą, przedstawiamy, jak ustalać obowiązek opłacania tej składki, jej wysokość i jak ją rozliczać w dokumentach ZUS.

Roczna podstawa wymiaru składki na FEP

Przy ustalaniu składek na FEP ma zastosowanie roczne ograniczenie tej podstawy do 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (art. 36 ust. 3 ustawy o emeryturach pomostowych). W 2010 r. jest to kwota 94 380 zł. Jeśli przychód przekroczy tę kwotę, nie należy opłacać składek zarówno na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jak i składki na FEP od nadwyżki ponad ten limit. Ustalając, czy został przekroczony ten limit, należy również uwzględnić przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za okres, w którym za pracownika nie były opłacane składki na FEP.

PRZYKŁAD

Pracownik wykonuje od 1 marca 2010 r. pracę o szczególnym charakterze – na stanowisku kontrolera lotniczego. Wcześniej pracował na lotnisku przy pracy niebędącej pracą o szczególnym charakterze. W styczniu 2010 r. otrzymał nagrodę z zysku za 2009 r. Przychód wypłacony mu w 2010 r. łącznie z wynagrodzeniem za kwiecień 2010 r. wyniesie 96 200 zł. W związku z tym składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na FEP za kwiecień br. powinny być opłacone tylko od kwoty 1820 zł (96 200 zł – 94 380 zł). Nie ma znaczenia, że składki na FEP w 2010 r. zostały opłacone tylko od wynagrodzenia za marzec i za część kwietnia 2010 r. Od maja 2010 r. nie należy za tego pracownika opłacać ani składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ani składki na FEP.

Krok 3. Opłać składkę na FEP

Składka na FEP jest finansowana w całości przez płatnika składek. Należy ją opłacać co miesiąc w terminie obowiązującym płatnika przy opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (art. 37 ust. 3 ustawy o emerytach pomostowych).

Składkę na FEP należy wpłacać odrębną wpłatą na rachunek: 68 1010 1023 0000 2613 9540 0000 (rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wzoru bankowego dokumentu płatniczego należności z tytułu składek, do których poboru jest zobowiązany ZUS).

Od nieopłaconych w terminie składek na FEP płatnik ma obowiązek opłacić odsetki za zwłokę na zasadach i w wysokości określonych w Ordynacji podatkowej, jeżeli wysokość odsetek przekracza 6,60 zł (art. 40 ust. 1 ustawy o emeryturach pomostowych).

Płatnik, który nie opłaca składek na FEP albo opłaca je w zaniżonej wysokości, naraża się na karę ze strony ZUS, który może mu w tej sytuacji wymierzyć dodatkową opłatę do wysokości 100% nieopłaconych składek (art. 40 ust. 2 ustawy o emeryturach pomostowych).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Danielewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK