| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Opłacanie składek na Fundusz Emerytur Pomostowych – instrukcja

Opłacanie składek na Fundusz Emerytur Pomostowych – instrukcja

Od 2010 r. na pracodawców został nałożony obowiązek odprowadzania do ZUS kolejnej składki – na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). W związku z wątpliwościami, jakie się z tym wiążą, przedstawiamy, jak ustalać obowiązek opłacania tej składki, jej wysokość i jak ją rozliczać w dokumentach ZUS.

Roczna podstawa wymiaru składki na FEP

Przy ustalaniu składek na FEP ma zastosowanie roczne ograniczenie tej podstawy do 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (art. 36 ust. 3 ustawy o emeryturach pomostowych). W 2010 r. jest to kwota 94 380 zł. Jeśli przychód przekroczy tę kwotę, nie należy opłacać składek zarówno na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jak i składki na FEP od nadwyżki ponad ten limit. Ustalając, czy został przekroczony ten limit, należy również uwzględnić przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za okres, w którym za pracownika nie były opłacane składki na FEP.

PRZYKŁAD

Pracownik wykonuje od 1 marca 2010 r. pracę o szczególnym charakterze – na stanowisku kontrolera lotniczego. Wcześniej pracował na lotnisku przy pracy niebędącej pracą o szczególnym charakterze. W styczniu 2010 r. otrzymał nagrodę z zysku za 2009 r. Przychód wypłacony mu w 2010 r. łącznie z wynagrodzeniem za kwiecień 2010 r. wyniesie 96 200 zł. W związku z tym składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na FEP za kwiecień br. powinny być opłacone tylko od kwoty 1820 zł (96 200 zł – 94 380 zł). Nie ma znaczenia, że składki na FEP w 2010 r. zostały opłacone tylko od wynagrodzenia za marzec i za część kwietnia 2010 r. Od maja 2010 r. nie należy za tego pracownika opłacać ani składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ani składki na FEP.

Krok 3. Opłać składkę na FEP

Składka na FEP jest finansowana w całości przez płatnika składek. Należy ją opłacać co miesiąc w terminie obowiązującym płatnika przy opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (art. 37 ust. 3 ustawy o emerytach pomostowych).

Składkę na FEP należy wpłacać odrębną wpłatą na rachunek: 68 1010 1023 0000 2613 9540 0000 (rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wzoru bankowego dokumentu płatniczego należności z tytułu składek, do których poboru jest zobowiązany ZUS).

Od nieopłaconych w terminie składek na FEP płatnik ma obowiązek opłacić odsetki za zwłokę na zasadach i w wysokości określonych w Ordynacji podatkowej, jeżeli wysokość odsetek przekracza 6,60 zł (art. 40 ust. 1 ustawy o emeryturach pomostowych).

Płatnik, który nie opłaca składek na FEP albo opłaca je w zaniżonej wysokości, naraża się na karę ze strony ZUS, który może mu w tej sytuacji wymierzyć dodatkową opłatę do wysokości 100% nieopłaconych składek (art. 40 ust. 2 ustawy o emeryturach pomostowych).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK