| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Opłacanie składek na Fundusz Emerytur Pomostowych – instrukcja

Opłacanie składek na Fundusz Emerytur Pomostowych – instrukcja

Od 2010 r. na pracodawców został nałożony obowiązek odprowadzania do ZUS kolejnej składki – na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). W związku z wątpliwościami, jakie się z tym wiążą, przedstawiamy, jak ustalać obowiązek opłacania tej składki, jej wysokość i jak ją rozliczać w dokumentach ZUS.

Wymiar etatu bez znaczenia

Składka na FEP powinna być opłacana za wszystkich pracowników urodzonych po 31 grudnia 1948 r., którzy wykonują pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, bez względu na wymiar czasu pracy.

Zapis, zgodnie z którym za pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze rozumie się pracowników wykonujących tę pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, ma znaczenie jedynie przy ubieganiu się o ustalenie prawa do emerytury pomostowej (art. 3 ust. 4 ustawy o emeryturach pomostowych). Tylko okres pracy wykonywanej w pełnym wymiarze czasu pracy może zostać zaliczony do wymaganego szczególnego stażu pracy, od którego zależy uzyskanie emerytury pomostowej.

Zapis ten nie ma natomiast znaczenia przy kwalifikowaniu przez płatnika prac jako prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze na potrzeby prowadzenia ewidencji pracowników. Ewidencja ta powinna obejmować wszystkich pracowników, za których istnieje obowiązek odprowadzania składek na FEP, niezależnie od wymiaru etatu.

W przypadku gdy pracownika łączą z pracodawcą dwie odrębne umowy o pracę, z których tylko jedna dotyczy pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, obowiązek odprowadzania składek na FEP obejmuje wyłącznie przychody osiągane z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

PRZYKŁAD

Firma zatrudnia pracownika na podstawie dwóch umów o pracę: 1/2 etatu na stanowisku kierowcy autobusowego w transporcie publicznym i 1/2 etatu na stanowisku mechanika zaplecza technicznego. Obowiązek opłacania składek na FEP dotyczy tylko przychodów osiągniętych z umowy o pracę, w ramach której pracownik wykonuje pracę o szczególnym charakterze – zakwalifikowaną w załączniku nr 2 pod pozycją 08 jako praca kierowców autobusów, trolejbusów oraz motorniczych tramwajów w transporcie publicznym.

Składka na FEP a prawo do emerytury pomostowej

Na obowiązek opłacania składki na FEP nie ma wpływu to, czy pracownik wykonujący pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze uzyska prawo do emerytury pomostowej. Składki te trzeba odprowadzać również za osoby, które nie wykonywały takich prac przed 1 stycznia 1999 r. i nie będą mogły się starać o emeryturę pomostową.

Krok 2. Wylicz wysokość składki na FEP

Stopa procentowa składki na FEP wynosi 1,5% podstawy jej wymiaru. Podstawą wymiaru tej składki jest podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Składka za pracownika

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz na FEP za pracownika jest przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. W podstawie wymiaru tych składek nie należy uwzględniać:

  • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy,
  • zasiłków,
  • składników przychodu, które są wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Podstawą wymiaru składek na FEP za dany miesiąc jest przychód wypłacony lub postawiony do dyspozycji pracownika w tym miesiącu. Nie ma znaczenia, za jaki okres przysługuje ten przychód.

Jeśli rozpoczęcie lub zakończenie wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze nastąpi w trakcie miesiąca, składkę na FEP należy obliczać od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za część miesiąca, w której prace te były wykonywane. Oznacza to, że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za ten miesiąc będzie inna niż podstawa wymiaru składki na FEP.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK