| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Ustawa antykryzysowa – poradnik dla pracodawców

Ustawa antykryzysowa – poradnik dla pracodawców

W celu ułatwienia przedsiębiorcom prowadzenia działalności gospodarczej w okresie kryzysu od 22 sierpnia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r. będzie obowiązywać ustawa z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (DzU z 2009 r. nr 125, poz. 1035), zwana dalej ustawą antykryzysową.

Ze świadczeń pobieranych w okresie przestoju ekonomicznego lub obowiązywania obniżonego wymiaru czasu pracy, a także ze stypendium przyznawanego na szkolenia lub studia podyplomowe potrąca się tylko:

  • składki na ubezpieczenia społeczne finansowane ze środków pracownika,
  • składkę na ubezpieczenie zdrowotne,
  • zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych,
  • należności alimentacyjne na zasadach przewidzianych w Kodeksie pracy.

Wymieniony katalog ma charakter zamknięty i nie podlega rozszerzeniu. Oznacza to, że świadczenia gwarancyjne dla pracowników są chronione i nie mogą być zajęte na pokrycie innych należności niż alimentacyjne (np. pożyczek, kar pieniężnych, zaliczek).

Wsparcie dla przedsiębiorców

Z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych udzielane są przedsiębiorcy świadczenia w celu opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne pracowników należnych od pracodawcy na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych od przyznanych świadczeń na częściowe zaspokojenie wynagrodzeń za czas przestoju ekonomicznego lub zrekompensowanie obniżenia wymiaru czasu pracy. Korzystanie z tej pomocy następuje przez okres wynoszący łącznie 6 miesięcy w stosunku do jednego pracownika.

Ponadto dopuszcza się ustalenie nowych warunków spłaty należności Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, które powstały przed 30 czerwca 2008 r. Są one określane dla przedsiębiorcy, któremu udzielono pożyczki z tytułu przejściowych trudności finansowych na podstawie ówcześnie obowiązującej ustawy z 29 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, i który nie podlega procesowi likwidacji.

W szczególności chodzi o:

  • odroczenie terminu płatności należności oraz rozłożenie ich spłaty na raty, ustalając:

– w przypadku jednorazowej spłaty przez dłużnika 15% należności wobec Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, w terminie 14 dni po złożeniu wniosku, 12-miesięczny okres odroczenia płatności i spłatę pozostałej części należności w 24 ratach,

– w pozostałych przypadkach – 12-miesięczny okres odroczenia płatności i spłatę pozostałej części należności w 12 ratach albo

  • zawieszenie postępowania egzekucyjnego i naliczanie odsetek od niespłaconej kwoty świadczeń pracowniczych stanowiących należności Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na okres roku od dnia złożenia wniosku, z możliwością przedłużenia terminu spłaty o kolejny rok na podstawie dodatkowego wniosku, jeśli sytuacja gospodarcza przedsiębiorcy nie uległa pogorszeniu w stosunku do stanu opisanego w pierwszym wniosku.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Karol Grymuła

Ekspert w zakresie kredytów mieszkaniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK