| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Ustawa antykryzysowa – poradnik dla pracodawców

Ustawa antykryzysowa – poradnik dla pracodawców

W celu ułatwienia przedsiębiorcom prowadzenia działalności gospodarczej w okresie kryzysu od 22 sierpnia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r. będzie obowiązywać ustawa z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (DzU z 2009 r. nr 125, poz. 1035), zwana dalej ustawą antykryzysową.

Przedsiębiorca powinien ponadto uzyskać zaświadczenie potwierdzające spełnienie wymienionych warunków.

Przedsiębiorcy są traktowani jako będący w przejściowych trudnościach finansowych po spełnieniu wszystkich wymogów. Dopiero wtedy mogą korzystać z rozwiązań prawnych zezwalających na wprowadzenie przestoju ekonomicznego bądź obniżenie wymiaru etatu pracownikom.

Z subsydiowania zatrudnienia nie mogą korzystać podmioty sfery publicznej czy organizacje pozarządowe, które nie prowadzą jakiejkolwiek, nawet ubocznej, aktywności w celach zarobkowych.

Istotą regulacji mającej łagodzić skutki kryzysu jest świadczenie pomocy wyłącznie przedsiębiorcom, których kondycja zależy od koniunktury ekonomicznej.

WAŻNE!

Przedsiębiorca może występować o wsparcie pieniężne ze środków publicznych tylko w sytuacji, gdy uzyska status przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych.

Świadczenia dla pracowników

Pracownikowi zatrudnionemu u przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych, który uprzednio wyraził zgodę w formie pisemnej na objęcie go przestojem ekonomicznym, przysługują przez łączny okres nie dłuższy niż 6 miesięcy:

  • świadczenie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na częściowe zaspokojenie wynagrodzeń pracowniczych do wysokości 100% zasiłku dla bezrobotnych, liczone od 3. miesiąca przed dniem złożenia wniosku do upływu 9. miesiąca po dniu jego złożenia, udzielane na podstawie sporządzonego wykazu osób uprawnionych, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy pracownika, albo
  • stypendium z Funduszu Pracy na czas szkolenia lub studiów podyplomowych, wypłacane na zasadach określonych w Kodeksie pracy dotyczących wypłaty wynagrodzenia pracownikom, w wysokości do 100% zasiłku dla bezrobotnych, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy pracownika, oraz
  • wynagrodzenie pochodzące ze środków przedsiębiorcy

– w łącznej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku kalendarzowym.

W przypadku zatrudnienia na część etatu pracownik otrzymuje wyżej wymienione należności (świadczenie albo stypendium oraz wynagrodzenie przedsiębiorcy) proporcjonalnie do wymiaru jego czasu pracy.

Pracownik objęty przestojem ekonomicznym otrzymuje świadczenie na częściowe zaspokojenie wynagrodzeń pracowniczych do 100% zasiłku dla bezrobotnych, z uwzględnieniem jego wymiaru czasu pracy, albo stypendium, gdy został skierowany na szkolenie lub studia podyplomowe oraz pensję ze środków własnych przedsiębiorcy w łącznej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, które w 2010 r. wynosi 1317 zł (art. 4 ustawy antykryzysowej). Opierając się na wykładni gramatycznej, należy przyjąć płacę minimalną jako wprost określoną należność dla pracownika. Jednak, kierując się celowością przepisu i ogólnymi zasadami prawa pracy, powinno się uznawać, że chodzi w sumie o kwotę odpowiadającą „co najmniej” minimalnemu wynagrodzeniu.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KasperskyLab

Ochrona przed zagrożeniami IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK