| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Zwolnienia od pracy

Zwolnienia od pracy

Pracownik, zawierając umowę o pracę, zobowiązuje się do pozostawania w dyspozycji pracodawcy w określonym miejscu i czasie. Pracodawca natomiast ma obowiązek zorganizować pracownikowi pracę oraz wypłacić za nią umówione wynagrodzenie. Czas, przez jaki pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w poszczególnych dniach i godzinach, powinien być określony w wewnętrznych aktach prawnych ustalających systemy i rozkłady czasu pracy oraz okres rozliczeniowy czasu pracy obowiązujące u danego pracodawcy. Na ogół jest to regulamin pracy, układ zbiorowy pracy lub obwieszczenie. Zdarzają się jednak sytuacje, w których pracownik nieobecny w ustalonym miejscu i czasie nie poniesie konsekwencji swojej nieobecności.

Wynagrodzenie związkowca w okresie zwolnienia

Pracownik, który został zwolniony ze świadczenia pracy z prawem do wynagrodzenia, otrzymuje wynagrodzenie ustalane według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Należy podkreślić, że – ustalając to wynagrodzenie – otrzymywane dodatki za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, trudnych, szczególnie uciążliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych uwzględnia się tylko wtedy, gdy w czasie zwolnienia od pracy nie ustaje dotychczasowe narażenie pracownika na oddziaływanie takich warunków. Ponadto przepisy gwarantują tym pracownikom każdorazowe przeliczenie otrzymywanego wynagrodzenia, w przypadku gdy ulegną zmianie zasady wynagradzania wszystkich pracowników lub grupy zawodowej, do której należy ten pracownik.

Przykład

Przewodniczący zakładowej organizacji związkowej w Zespole Szkół został zwolniony od pracy na okres kadencji do 31 sierpnia 2010 r. Ponieważ wynagrodzenia nauczycieli ulegają regularnym podwyżkom przewidzianym w przepisach płacowych, pracodawca ma obowiązek każdorazowego przeliczania wynagrodzenia tego pracownika, uwzględniając wprowadzane podwyżki.

Jeżeli pracownik korzysta ze zwolnienia od pracy w niepełnym wymiarze godzin, nie pozbawia go to tych uprawnień pracowniczych, które są uzależnione od wykonywania pracy w pełnym wymiarze czasu pracy zgodnie z przepisami prawa pracy.

Pracownik korzystający ze zwolnienia od pracy zachowuje prawo do wszystkich świadczeń wynikających z tytułu zatrudnienia u pracodawcy udzielającego zwolnienia, zgodnie z przepisami określającymi zasady przyznawania takich świadczeń.

ZWOLNIENIA CZŁONKÓW INNYCH ORGANÓW PRZEDSTAWICIELSKICH ZAŁOGI

Oprócz działaczy związkowych istnieje spora grupa pracowników, którzy wykonują określone prace w organach przedstawicielskich w zakładach pracy. Osobom tym również przysługują zwolnienia od pracy z tytułu pełnionych obowiązków przedstawicielskich.

Członkowie organów spółdzielni europejskiej

Członkom spółdzielni europejskiej (SE) gwarantowane jest prawo do zwolnień od pracy na czas udziału w pracach organów tych spółdzielni. Uprawnienie to wprowadza art. 98 ustawy z 22 lipca 2006 r. o spółdzielni europejskiej (DzU nr 149, poz. 1077).

Prawo do takiego zwolnienia mają pracownicy będący członkami:

  • specjalnego zespołu negocjacyjnego,
  • organu przedstawicielskiego,
  • przedstawicielstwa pracowników w radzie nadzorczej albo radzie administrującej spółdzielni europejskiej.

Pracownicy ci zachowują prawo do wynagrodzenia ustalonego według zasad dotyczących wykonywania doraźnych czynności przez członka zarządu zakładowej organizacji związkowej.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK