| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Zwolnienia od pracy

Zwolnienia od pracy

Pracownik, zawierając umowę o pracę, zobowiązuje się do pozostawania w dyspozycji pracodawcy w określonym miejscu i czasie. Pracodawca natomiast ma obowiązek zorganizować pracownikowi pracę oraz wypłacić za nią umówione wynagrodzenie. Czas, przez jaki pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w poszczególnych dniach i godzinach, powinien być określony w wewnętrznych aktach prawnych ustalających systemy i rozkłady czasu pracy oraz okres rozliczeniowy czasu pracy obowiązujące u danego pracodawcy. Na ogół jest to regulamin pracy, układ zbiorowy pracy lub obwieszczenie. Zdarzają się jednak sytuacje, w których pracownik nieobecny w ustalonym miejscu i czasie nie poniesie konsekwencji swojej nieobecności.

Tryb zwolnienia ze świadczenia pracy

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy powinno nastąpić zawsze w formie pisemnej. Jednocześnie z pisma, w którym pracodawca zwalnia pracownika ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, powinno wynikać, że pracownik wyraził zgodę na takie zwolnienie.

Innymi słowy, powinno być zawarte porozumienie między pracodawcą a pracownikiem, w którym strony określają:

  • datę zawarcia porozumienia i określenie jego stron,
  • okres, w którym pracownik zostaje zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, jak również okres, w jakim pracownik np. korzysta z urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia lub z innych zwolnień od pracy oraz
  • wynagrodzenie pracownika w okresie zwolnienia ze świadczenia pracy.

Pracodawca może zwolnić pracownika za jego zgodą z obowiązku świadczenia pracy w każdym terminie i na każdy okres.

Odwołanie zwolnienia

Zdarza się, że w chwili dokonywania wypowiedzenia pracownikowi i zwolnienia go ze świadczenia pracy nie jest on potrzebny w zakładzie pracy. Jednak po upływie jakiegoś czasu okazuje się, że obecność takiego pracownika w pracy jest niezbędna. Z uwagi jednak na fakt, że zwalnianie pracownika z obowiązku świadczenia pracy nie jest uregulowane w przepisach powszechnie obowiązujących, powstaje pytanie, czy w okresie tego zwolnienia pracownik może zostać wezwany do pracy. Przeważa opinia, że pracownik zwolniony z obowiązku świadczenia pracy może być ponownie wezwany przez pracodawcę do jej wykonywania. Aby jednak wyeliminować wszelkie wątpliwości z tym związane, warto tę sprawę uregulować od razu przy zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Potwierdza to częściowo wyrok Sądu Najwyższego z 18 czerwca 2002 r. (I PKN 376/01, OSNP 2004/7/122), w którym Sąd wskazał, że w trakcie trwającego zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy pracownik powinien pozostawać do dyspozycji pracodawcy, przekazać wymagane dokumenty, udzielić stosownych wyjaśnień i informacji.

Może się jednak zdarzyć sytuacja, że w okresie zwolnienia ze świadczenia pracy pracownik podjął zatrudnienie u innego pracodawcy. Wówczas mimo że zastrzeżono możliwość wezwania pracownika do pracy, nie podejmie on pracy u dotychczasowego pracodawcy. W takim przypadku niestawienie się do pracy na wezwanie pracodawca może uznać za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy i zastosować karę porządkową albo rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Należy bowiem pamiętać, że w okresie wypowiedzenia dopuszczalne jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia w trybie art. 52 k.p., jeżeli zostaną spełnione przesłanki określone w tym przepisie (np. pracownik naruszy ciężko swoje podstawowe obowiązki).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

iBHP Sp. z o.o.

ekspert z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK